Rozhovor s maminkou Nikolou o rozjetí tvořivého projektu Mamihele při dětech

Rozhovor s maminkou Nikolou o rozjetí tvořivého projektu Mamihele při dětech

Přemýšlíte, jakou práci (přivýdělek) byste mohli dělat odkudkoliv (z domu, z cest) a je zároveň flexibilní, abyste ji stíhali i při dětech? Jednou z možností je grafika. Pokud teď namítáte, že na grafiku byste museli vystudovat několik technických oborů, zveme vás k rozhovoru s maminkou Nikčou z projektu Mamihele. Ačkoliv vystudovala zcela něco jiného, při dětech rozjela své podnikání, ve kterém vytváří grafické vzdělávací materiály pro děti. Jak se k tomu dostala?

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Jak se nutriční terapeut dostane k tvorbě vlastní výukových karet.
  • V čem se Mamihele vzdělávací hry/balíčky liší od dalších na českém trhu.
  • Jak se Nikol učila kreslit a tvořit digitální obrázky, když grafiku nikdy nestudovala.
  • Jak jde skloubit práci a děti z pohledu maminky Nikči.
  • Proč jsou PDF materiály skvělé, když chcete pracovat z cizí země.
  • Ukázku nejlepších bestsellerů z Mamihele.
1) Niky, jak jsme předeslali, tak ty jsi žádnou grafiku ani IT obor nestudovala. Prozraď čtenářům, co je tvojí specializací a čím se před dětmi živila?

Ano, pravda, studovala jsem na lékařské fakultě obor nutriční terapeut a po škole se věnovala výživě. Vedla jsem vlastní poradnu výživy v jednom velkém pražském fitness centru a spolupracovala se STOBem, což je společnost věnující se obézním pacientům. Připravovala jsem pro STOB, ale i další on-line portály mnoho edukačních materiálů a článků o výživě a sportu.

Kromě toho jsem vedla hodiny zumby a latinsko-americké tance pro ženy. V roce 2014 jsme odjeli do Londýna, kde jsme žili 2 roky, já dálkově dostudovala obor sociální a mediální komunikace a začala se více věnovat redaktorské tvorbě. Stala jsem se šéfredaktorkou časopisu Pochutnej si se STOBem a se STOBem tvořila dětský web věnující se výživě hravezijzdrave.cz. Na něm najdete i některé z mých veselých receptů, které dodnes moc ráda tvořím také pro svůj Instagram Mamihele.

2) Ale aktuálně kromě péče o domácnost a tvé tři kluky se věnuješ ještě vlastnímu projektu Mamihele, jak jsi naznačila. O čem je?

Mamihele funguje od března roku 2021 a je to pro mě jeden ze splněných snů. Na webu Mamihelenabízím mnou kreslené aktivity, které se snažím tvořit tak, aby děti nejen bavily, ale vždy něco nového naučily.

Učení skrze smysly a hrou je jedním z nejefektivnějších způsobů učení a sdílená videa od zákazníků, kde září dětské oči radostí jsou pro mne tou největší odměnou a utvrzují mne v tom, že jdu správným směrem.

Poslední rok (2022) se snažím nabízet i tištěné materiály, abych zákazníkům ušetřila čas a vidět pak produkt v rukou dětí je něco, co zahřeje u srdce. O to víc, když vím, jak dlouhou cestu takový produkt ušel, od prvního tahu tužkou na tabletu přes grafickou sazbu, tiskárnu, ušití pytlíčku až po doručení k zákazníkovi.

3) Kde se vzal nápad, že budeš tvořit materiály pro děti? Vzniklo to z vlastní potřeby? Zvažovala jsi domácí vzdělávání a hledala vhodné pomůcky?

Já jsem měla velkou potřebu tvořit vlastní materiály především pro naše nejmladšího syna. Od mala miluje řízené aktivity, poznávání nových témat formou hry a chtěla jsem si tvořit pomůcky podle jeho aktuálního zájmu. Velmi často byly k dispozici materiály k vytištění, které nebyly ucelené, obrázky byly stažené z internetu nebo z Canvy a dohromady příliš neladily. Já mám navíc ráda ve vzdělávacích aktivitách obrázky, které se příliš neodklánějí od reálného vzhledu. Proto jsem začala tvořit své vlastní.

Dalším motivem bylo, že aktivity jsou často cílené jen na jeden určitý věk. Ty si pak aktivitu vytiskneš, ale vlastně použiješ třeba jen jednou a pouze pro jedno dítě. Já chtěla tvořit i takové aktivity, které lze používat jak s nejmenším synem, tak i se staršími kluky a hlavně opakovaně. Tedy abychom si je mohli vzít ven do přírody, ale mohli jsme je používat třeba i doma v deštivém počasí. Vytvořila jsem tak několikero bojovek, kde se zapojí všichni kluci, součástí bojovky jsou ale i různé karty k poznávání, ke kterým se můžeme vracet.

rozjezd podnikání při dětech

Pro příklad uvedu třeba výše zobrazené Bingo na cesty. Menší děti poznávají samotné obrázky na kartách a rozšiřují slovní zásobu. S dětmi se dá povídat o barvách, děti hledají barvy v obrázcích, můžeme si povídat o tom co je nahoře, dole, vlevo, vpravo, co je menší, co je větší, kde je zvířátko apod. Později, když děti vyrostou zvládají hledat jednotlivé symboly, se sourozenci mohou hrát hru, kdo dříve najde daný obrázek. Karty si děti mohou vzít do auta a hledat symboly z okénka auta. Karty jsou rozděleny na témata - u vody, v lese, ve městě, tedy si je mohou vzít do města a hledat symboly na procházce. Karty se dají využít i na různé paměťové hry (kolik symbolů z karty si zapamatují, kolik jich viděly na procházce apod.).  A to je přesně ta má vize a motivace pro tvorbu, mám ráda, když vytvořím komplexnější materiál vhodný na vícero aktivit.

TAKARO tip: Pokud byste hledali další hru na delší cesty autem, sáhněte po U okýnka. Naopak na prostorovou představivost (nahoře, vlevo, dole, vpravo) je ideální mimo jiné desková hra  Procházka v zoo.
 
4) A teď přejdeme k něčemu, co asi naše čtenáře nejvíce zajímá. Jak se někdo “nestudovaný” naučí kreslit?

Já milovala malování od mého dětství. Když se zeptáš mé mamky, s čím jsem si jako malá hrála, vždy to bylo o tvoření - malování, stříhání, šití (už jako asi 8letá holka jsem si ušila své první šortky).

Z odborných kurzů jsem navštívila pouze kurz kreslení levou mozkovou hemisférou a před asi 2 lety měsíční kurz kreslení na grafickém tabletu. Jinak se snažím zdokonalovat pomocí různých videí na internetu. Můj nejstarší syn miluje kreslení stejně jako já a tak poslední měsíce tvoříme i spolu. Máme mnoho skvělých knih věnující se kreslení, především tedy kreslení tužkou, ale třeba i akvarelem. A všechny metody, které člověk používá na papír, se svým způsobem dají přenést i do digitální tvorby.

5) Jak říkáš, ty své kresby neskenuješ do PC, přenášíš je do digitálního světa. Jak tedy tvoříš digitální obrázky?

Jak už jsem nastínila, absolvovala jsem kurz kreslení na grafickém tabletu v programu Procreate a právě digitální tvorba mé malování posunula o několik levelů výše. Neboť nabízí neskutečné množství štětců a navíc je velkou výhodou právě to, že už máš výsledné dílo v digitální podobě.

6) Měla jsi chuť to někdy vzdát, že se to nenaučíš, že to není tak dokonalé, jak by sis to představovala?

Co se týká malování, tak se člověk učí každým obrázkem, každým dnem. Já jsem v tomhle velký perfekcionista a i u těch nejprodávanějších produktů cítím s odstupem času, co všechno bych ještě mohla udělat lépe. Ale ani jednou jsem neměla pocit, že bych to chtěla vzdát. Mne malování opravdu baví, je to jedna z mála činností, při které se má mysl dostane do stavu “flow” - zastaví se svět. Nic než malování v tu chvíli nevnímám a maximálně si odpočinu od všech starostí či negativních myšlenek.

TAKARO poznámka: Tomu dobře rozumím. Ono právě ve flow člověk zapojuje své silné stránky, je autentický, nevnímá únavu a práce mu navozuje pocit štěstí. Sama to tak mám se psaním, které mě baví, plyne samo a živí mě. Ostatně o práci copywriterky jsem psala dříve.

rozjezd podnikání při dětech - samotná maminka Nikola
 
7) Je vhodné zmínit, že kreslením tvá práce nekončí, naopak začíná. Svou tvorbu totiž dáváš na vlastní profesionální e-shop. Co bylo pro tebe nejtěžší z těchto technikálii a co ti pomáhalo je překonávat?

Tvorba e-shopu a všechny technické a marketingové vymoženosti jsou vlastně na celém podnikání pro mě úplně to nejtěžší. Vše si od začátku tvořím sama, tedy vůbec osahat si administraci e-shopu, emailingové nástroje, zařídit si, aby se dalo na e-shopu platit kartou. Každý jednotlivý krok mi vždy sebral mnoho času a energie.

Nejsem vůbec technický typ, takže před každým takovým krokem předcházelo zhlédnutí videí a článků na internetu. Mnohdy jsem našla několikahodinová videa a ve výsledku jsem stejně nenašla přesně to, co jsem potřebovala, takže následovalo volání na technickou podporu e-shopu, pak zdlouhavé nastavování. Nejtěžší pro mě bylo asi seznámení se s emailingem a do teď je to u mě metoda pokus/omyl. Ale i tak, přes všechny nesnáze musím říct, že mít svůj e-shop bylo v mém podnikání krokem, kterého nelituji a mám díky němu přehled ve všech směrech (v objednávkách, platbách, fakturách, atd.). E-shop mi zobrazuje zajímavé statistiky ohledně návštěvnosti a to všechno v podnikání pomáhá.

TAKARO doplnění: Pokud sami zvažujete prodej svých nejen grafických produktů (ale třeba šitých, dřevěných), nemusíte jít hned na e-shop (i když z dlouhodobého hlediska je to nejlepší řešení). Existuje řada portálů, kde za provizi můžete své zboží vystavit a prodávat, například známý Flér. Z elektronických produktů pak UčiteléUčitelům. Případně grafické spolupráce můžete navázat i s námi, stačí napsat na info@takaro.cz. Pokud se přece jen rozhodnete jít cestou e-shopu, sepsala jsem článek o všech možnostech (výhody a nevýhody).
 
8) Taková často otázka maminek, které rozjíždí vlastní projekt, se točí i okolo time-managementu. Jak zvládáš skloubit péči o děti a práci? Máš pro nás nějaké tipy?

Před nějakou dobou jsem měla rozhovor s maminkou-podnikatelkou Bárou z Lesita (textilní hračky), které bylo právě na téma plánování. I tam se dají najít skvělé tipy, co všechno v této oblasti zlepšit. Já jsem v tomto rozhovoru přiznala, že jsem asi ten nejhorší plánovač na světě.

Mnoha lidem pomáhá tvořit si TODO listy, mně osobně tyhle seznamy stresují. Mám pocit, že si těmito seznamy nakládám více, než zvládnu unést a pak jsem ve stresu, když některý bod vynechám nebo nezvládnu podle plánu. Tedy já mám svůj tvůrčí diář, kam si zaznamenávám všechny své nápady, které bych v budoucnu chtěla zvládnout. A postupně realizuji jeden nápad za druhým podle aktuálních možností.

Naši kluci jsou už větší (aktuálně v roce 2023 tedy 13, 11 a 6 let), takže tráví ve škole denně 6 hodin času, což je doba, kdy se mohu věnovat práci. Když jedeme autem na rodinný výlet nebo mají kluci vlastní zábavu, tak se snažím poslouchat zajímavá videa z oblasti marketingu. Jak jsem zmínila se starším synem se věnujeme malování, takže ve volné chvíli rozvíjím kreslení nebo pracuji na nových materiálech. Já jsem navíc noční sova, takže hodně práce udělám i po večerech, kdy rodina spí a já mám božské ticho a klid na tvorbu nových materiálů.

A má asi největší rada je, dokázat si dovolit čas pro sebe, čas bez práce. Jakmile začneš podnikat, každou volnou chvilku chceš věnovat rozvoji tvého byznysu. Avšak důležité je umět oddělit práci a volný čas pro tebe samotnou, pro tvé děti. Nastavit si, v jakých hodinách si budeš bezstarostně užívat čas s rodinou, přáteli, se sebou samotnou a to je zároveň i prevence vyhoření.

Tuhle radu by si měla vzít k srdci každá maminka, i ta která nepodniká. Já sama jsem si prožila na vlastní kůži projevy fyzického vyčerpání a mám kolem sebe několik maminek s podobným příběhem. Člověk by si měl nastavit priority a to, co není nutné prostě s klidným svědomím odložit. Třeba to, že zrovna nebudou naleštěné kohoutky od vany nebo bude plný koš s prádlem, je něco, co všichni přežijeme.

TAKARO doplnění: Témata hledání work-life balancu, umět si časově vše zmanagovat jsou hodně žádaná. Budeme se jím věnovat i v dalších rozhovorech s maminkami, které se rozhodly něco rozjet na rodičovské dovolené. Pokud k tomu máš, čtenáři, co říci ze své zkušenosti, ozvi se nám na info@takaro.cz a připravíme rozhovor. Zatím si můžeš přečíst mou zkušenost s time-managementem v době, kdy jsem při jednom dítěti psala pro klienty.
  
9) Aktuálně (v době tohoto rozhovoru) žijete s rodinou v Austrálii. Je těžké takto na dálku udržet své české podnikání? Nebo naopak tvá práce ti umožňuje cestovat a pracovat v jakoukoliv denní hodinu?

Mám obrovskou výhodu, že PDF elektronické materiály mohou být zasílány odkudkoliv. Přesto jsem nyní zažila asi největší krizi za dobu mého podnikání. V Sydney aktuálně bydlíme necelé 3 měsíce. Hodně času a energie vzalo zařizování se stěhováním, museli jsme vyklidit celý dům, pak hledat a zařídit dům v Austrálii, do toho nové starosti, ale i radosti. Přiznám se, že mi to trochu vzalo vítr z plachet a má pozornost byla upřena maximálně na Austrálii a nové zážitky.

Přijeli jsme v době, kdy jsme museli shánět školy, pak rovnou navazovaly australské letní prázdniny a já měla všechny děti doma. Takže jsem velmi omezila veškeré podnikatelské aktivity na webu i na sociálních sítích a bohužel i v tomto světě platí pravidlo: „Sejde z očí, sejde z mysli.“ Mám aktuálně mnohem nižší dosah všech svých příspěvků a tím samozřejmě i prodej. Na druhou stranu věřím, že nové prostředí mě opět inspiruje a přinese nové možnosti nejen tvorby.

10) Procházíme tvůj web a máš tam toho už hodně. Jedno hezčí, jak druhé. Pojď nám představit tvé nejúspěšnější materiály, na které jsi pyšná.

To je milé, moc děkuji za krásnou zpětnou vazbu. Každé milé hodnocení na webu, i na sociálních sítích mi vždy vykouzlí úsměv ve tváři, měla bys vidět, jak se teď culím. Zkusím vypsat několik nejprodávanějších produktů, které mají nejvíce hodnocení a nejvíce prodejů:

rozjezd podnikání při dětech - dinobojovka Mamihele

1) Dinobojovka

Asi nejprodávanějším materiálem je Dinobojovka, která dětem nabízí seznámení se s dinosaury hravou formou a děti si v průběhu bojovky tvoří vlastní Lapbook - knížku s obrázky, procházejí si zábavné úkoly a bojovka se dá využít doma i venku. Náš nejmenší syn byl ve věku 3 až 6 let milovníkem dinosaurů a tak mám na toto téma velkou zásobu aktivit.

2) Stromovník a kytičkovník

Trhákem se staly i kartičky na kroužku, které si děti berou na výlet a poznávají v přírodě stromy a listy. Já sama měla vždy jako malá velký problém zapamatovat si jednotlivé stromy a jejich plody a chtěla jsem dětem toto téma přiblížit hravou formou. To se myslím povedlo, protože si stromovník a kytičkovník objednávají i paní učitelky ze školky a posílají mi krásné zprávy, jak se dětem aktivita líbí.

rozjezd podnikání při dětech - karty stromečkovník Mamihele

3) Bingo na cesty

Já sama mám teď velkou radost z Binga na cesty, protože jsem do něj nakreslila 168 obrázků, což byla velká výzva. Dlouho jsem chtěla takto komplexní aktivitu, kterou si budeme moct vzít na jakýkoliv výlet a opakovaně tak zabavit děti hledáním.

Niky, děkujeme za rozhovor, užívejte si života v Austrálii a držíme palce s projektem Mamihele.

 

A co vás, zaujala možnost práce grafika, nebo snad rozjet vlastní e-shop se zbožím? Podělte se s námi o vaše dojmy a děkujeme za sdílení rozhovoru s dalšími maminkami, které hledají práci na rodičovské.

PDF materiály z TAKARO

PDF materiály z Mamihele

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah