Máte doma magnetickou stavebnici, děti si s ní denně hrají, ale přemýšlíte, jaký další doplněk byste k ní pořídili? Pokud hledáte něco, co zcela zase pozmění styl hraní s magnetkami a zároveň bude vaše děti v něčem rozvíjet, pak jste tu správně. V dnešním článku se podíváme na 10 doplňků (game changerů), které je skvělé postupně k magnetickým stavebnicím pořídit.
TAKARO poznámka: A pokud zatím žádnou stavebnici doma nemáte, teprve po nějaké pokukujete, pak si přečtěte našeho velkého průvodce světem magnetických stavebnic. Ukážeme vám v něm, kterou stavebnicí začít, jak se jednotlivé značky liší a jakými dalšími stavebnicemi můžete navázat na základní sadu. |
Vybrat si magnetickou stavebnici
10 ověřené doplňků k magnetickým stavebnicím
Článek jsme chtěli připravit co nejvíce obsažný, abyste měli všechny užitečné doplňky na jednom místě. Proto je kapku delší. Nachystali jsme vám tedy rozcestník k prokliknutí se pouze na ty doplňky, které vás nejvíce zajímají:
1) Svíticí kuličky
Máte magnetickou kuličkovou dráhu (ne tu od značky Cleverclixx)? Pak potřebujte čtyři barevné svíticí kuličky od značky Cleverclixx. V pokoji ztlumte lehce osvětlení, postavte kuličkovku a začněte s dětmi závodit. Kuličky svítí pouze při pohybu. Jak se zastaví, zhasnou. Ale to ještě není všechno: Čím jedou rychleji, tím více září.
Co je skvělé, tak tyto kuličky pasují i do kuličkových drah jiných značek, například Connetix či Learn and Grow. Ostatně o různých druzích a vzájemných kompatibilitách magnetických kuličkodrah jsme sepsali celý článek.
2) Pokovená fólie, páska či barva na zeď
Pokud vaše děti baví hry s magnetickou stavebnicí, tak dost možná přišel čas na vylepšení jejich dětského pokoje o magnetickou plochu. To můžete udělat za pomocí magnetické tabule, fólie na zdi či dokonce se prodávají speciální barvy na zeď, která po natření získá magnetické vlastnosti (magnety na ní drží).
Skvělé jsou i lepicí magnetické pásky, pomocí kterých uděláte nádherné vitrážové magnetické okno. O tom jsme natočili samostatné video na našem Instagramu, tak se inspirujte. Pokud jste ještě neslyšeli o pokovených fóliích na zdi, mrkněte do tohoto článku s netradičními hrátkami se stavebnicemi (jeden z tipů je právě i zhotovení magnetického koutku v pokoji dítěte - tip číslo 3).
3) Light panely a LED světýlka
Spojit světlo a magnetickou stavebnici je skvělý nápad, protože díky tomu lze s dětmi zkoumat optické vlastnosti látek, učit se míchat barvy i vytvářet různé zajímavé dekorace po bytě (domě).
Pro začátek stačí pořídit nějaká LED světýlka (řetěz) a vyrobit si třeba jednoduché lampiony, světelný hrad (viz naše podzimní hrátky s magnetkami). Pozor: Nikdy nemanipulujte s otevřeným ohněm. Kvůli bezpečí dětí, ale i proto, že stavebnicím vyšší teploty nedělají dobře.
Máte-li starší děti (4 roky a výše), baví vás sensory play či prostě si chcete zkusit něco nového, pořiďte dětem kvalitní světelný panel. Dají se skvěle kombinovat s magnetickými stavebnicemi. Přečtěte si článek o námi vyzkoušených 10 aktivitách se světelným panelem.
4) Žetonky a hůlky
Magnetické hůlky s žetonky jsou skvělá pomůcka pro malého objevitele. Zábavnou formou podporují dítě v pochopení principů magnetismu, ale třeba i v rozvoji jeho kreativity a matematických dovednostech.
Žetonky lze s výhodou kombinovat s magnetickými stavebnicemi. Například dekorovat vánoční magnetický stromek (žetonky tu představují baňky na stromě). Nebo na 2D obrazec poskládaný z magnetů nakreslete malé kruhy, kam má dítě žetonky umístit (trénink jemné motoriky). Následně pomocí magnetických hůlek dítě tyto žetonky raz dva posbírá, což děti z naší zkušenosti moc baví.
5) Lego Duplo
Věděli jste, že magnetický dílek jde umístit (zarazit) mezi dvě řady ťuplíků na kostce Lega Dupla? Ukazovali jsme to v jednom z videí na našem specializovaném Instagram profilu. Díky tomu lze kombinovat magnetické stavebnice s oblíbenou dětskou hračkou Legem. A ty má doma snad každý! Fantazie dětí se nyní rozjede naplno.
TAKARO poznámka: Na trhu existují značky magnetických stavebnic, které se specializují na kompatibilitu s Legem. Tj. dílky jsou klasicky magnetické, ale nejsou hladké, nýbrž na svém povrchu mají ťuplíky, na které přiděláte jak klasické Lego, tak i Duplo. Jde o značku Magbrix a následně jednu ze stavebnic značky Cleverclixx. |
6) Magnetické dlaždice
Tak o tomto úžasném game changeru, který vyrábí značka Learn and Grow Toys, už jsme psali a natáčeli hromady videí. V jednu chvíli máte klasické magnetické dílky, stavíte z nich třeba hrady a vzápětí na povrch dílku přicvaknete magnetickou dlaždici a hra se promění v silniční/kolejovou síť či nádherný zámek.
Dlaždice se vyrábí aktuálně (zima 2024) v 6 variantách. Jsou bytelné, takže je jen tak dětská ručka nezničí. Děti si díky nim mohou pocvičit první počty i písmena abecedy.
7) Tekuté fixy/křídy
Úplně svádí hladkou plochu magnetických dílků popsat a pokreslit. K tomu je super tekutý fix či křída, které se dají následně setřít. Jak to udělat bezpečně a nepoškodit si stavebnici včetně toho, jak o magnetky pečovat, jsme sepsali do článku.
A jaké hry fixem získáte? Například skládání magnetického puzzle. Na dva/čtyři dílky nakreslíte jednoduchý obrazec, který musí dítě složit. Nebo na dílky píšete tiskací a psací písmena. Poté dítě dává, co k sobě logicky patří.
8) Nanobrouci
Toto je úžasná vychytávka, kterou pro vás na e-shop TAKARO chystáme příští rok. Roztomilí nano broučci na baterku jezdí samy v tubusech od magnetických kuličkových drah. Někteří z nich si na cestu dokonce svítí. To se dětem bude zaručeně líbit. Nemáte ještě kuličkovou dráhu, nějakou si vyberte.
9) Silniční a kolejové doplňky
Nejen chlapečci budou nadšeně kombinovat magnetické stavby se silnicemi a kolejemi. Věděli jste, že magnetické stavebnice jsou kompatibilní s běžnými dřevěnými vláčkodráhami z Ikei/Lidlu a dráhami od HotWheels? Všechny jsou představeny v tomto starším videu na našem Instagramu.
Nicméně i mezi magnetickými stavebnicemi naleznete silnice, magnetické autodráhy, kolejové dlaždice či podvozky na magnetická auta.
TAKARO poznámka: Pokud vás zajímají, jaké jsou rozdíly mezi magnetickými silnicemi od různých značek, přečtěte si náš článek na blogu. |
10) Další magnetické doplňky
A to stále není všechno, co lze k základním magn. stavebnicím pořídit. Milují děti zvířátka? Fajn, značka Magna Tiles se specializuje na sady s magnetickými pohyblivými zvířátky (například sady Arctic, Džungle či Les). Letos na podzim přišla Magna Tiles dokonce s magnetickou raketou, která skvěle drží a obsahuje rovněž figurku kosmonauta. Pro holčičky zase vymyslela magnetický zámek s padacími dveřmi a magnetickým drakem.
Na trhu pořídíte i magnetické figurky, které připomínají vzhledem Lego Duplo postavičky. Jiná značka vyrábí i tzv. otočné magnetické kolo.
Jako poslední zmíníme doplněk v podobě zaoblených dílků. Díky nim už nemusíte stavět špičaté střechy, ale taky kupolovité. Nebo postavíte krásné loďky, misky na poke bowl či na třídění a mnoho dalšího. Jako první s kopulí přišla na trh značka Learn and Grow Toys. Nyní už tento typ dílků (plně kompatibilní s Learn and Grow Toys) nabízí i značka Cleverclixx (má pastelovou a duhovou verzi).
TAKARO tip: Přemýšlíte, k čemu všemu poslouží zaoblené dílky? Usnadníme vám to, sepsali jsme článek s hned 10 tipy, co z kupole poskládat. |
Líbí se vám doplňky k magnetickým stavebnicím zmíněné v článku? Jestli pro vás tento článek byl užitečný, budeme moc rádi za jeho sdílení mezi další magnetonadšence. A nezapomeňte naše další tipy ze světa magnetek sledovat na specializovaném Instagramu Magnetická rodina. Děkujeme!