Rozhovor s Eliškou Dobiášovou o rozjetí značky Breberky s 3 dětmi v zádech

Rozhovor s Eliškou Dobiášovou o rozjetí značky Breberky s 3 dětmi v zádech

V tomto rozhovoru vám společně s maminkou Eliškou ukážeme zase jinou cestu, jak rozjet vlastní podnikání při dětech, navíc řekněme v méně obvyklém oboru. Eliška je majitelkou e-shopu Breberky se stejnojmennou značkou látkových pomůcek pro ženy i miminka. Zároveň vychovává 3 malé holčičky a nás tak zajímala nejen její cesta k podnikání, ale především, jak to všechno zvládá skloubit: děti i práci.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Jaké produkty se skrývají za značkou Breberky a kde se vzal tento název.
  • Jak zvládá Eliška skloubit firmu a své 3 holčičky.
  • Jak souvisela Eliščina endometrióza s jejím podnikáním.
  • Co by měl podle Elišky zvládat dobrý majitel firmy.
  • Jaké pracovní pozice pro maminky hledají aktuálně v Breberkách.

Další tipy k práci na rodičovské dovolené

1) Eliško, vy jste začínala podnikat až s první dcerkou Emičkou, nebo dříve? Co vás k tomu přivedlo? Chuť se realizovat? Nebo touha přispět do rodinného rozpočtu?

S podnikáním jsem začala daleko dříve, v podstatě mi cesta freelancera byla vždy bližší, takže živnostenský list jsem zakládala už při studiu. Mám ráda svobodu, nezávislost, ale i odpovědnost, kterou mi podnikání poskytuje. Asi to bude také tím, že pocházím z podnikatelské rodiny.

2) Breberky tedy začínaly látkovými plenami? Ale dneska toho nabízíte mnohem více, např. i hygienické potřeby pro ženy. Proč ale ten „kontroverzní“ název Breberky? Nemůže to lidi odradit?

Ano, naše první výrobky byly látkové pleny a dětské oblečení, ale postupně jsme se rozrostli do nabídky hygienických potřeb pro ženy, jako jsou vložky do podprsenky a menstruační či inkontinenční vložky.

Co se týče našeho názvu "Breberky", jsem si jistá, že nikoho neodradí. Naopak, kouzlí lidem úsměv na tváři a marketéři nás za něj milují. Z marketingového hlediska je to pro nás opravdu velká výhoda. Dnes už si ale nejsem úplně jistá, kdy a jak mě název napadl, ale jsem za tento originální nápad velmi vděčná.

Breberky - látkové pleny

3) Popravdě, vy jste opravdu zajímavá rodina. Co jsem si přečetla, tak fandíte otužování, dáváte přednost barefoot obuvi a přemýšlíte nad tím, co jíte. Zapomněli jsme na něco, co vaši rodinu charakterizuje a nepřímo se tak promítá do vašeho podnikání?

Mně osobně fascinuje třeba Wim Hoff nebo lidé, kteří plavou dálkové trasy ve chladné vodě, my se však mezi ně zatím neřadíme. Barfooťaci jsme 100%, to ano, boty spíše nenosíme, než nosíme. Také ctíme kontaktní rodičovství, a tak děti nosíme v šátku, spíme všichni společně jako pořádná tlupa a děti částečně učíme doma.

TAKARO tip: Pokud vás zaujala možnost učení dětí i doma, přečtěte si naše starší rozhovory na toto téma:

    Co se týče stravování, nejsme ani vegani či vegetariáni. V moderní terminologii bychom byli nejspíše označeni jako flexitariáni. Ale nejde ani tak o škatulku, jako spíše o přemýšlení nad potravinami, které konzumujeme. Snažíme se minimalizovat příjem lepku (já ho třeba vůbec nejím) a mléčných výrobků. Pokud si nějaké koupíme, upřednostňujeme například výrobky z kozí farmy. V neposlední řadě jíme maso střídmě a dáváme přednost domácímu nebo z farmy.

    BREBERKY.cz - Výhody moderních látkových plen: PŘEHRÁT VIDEO
    4) Snad nebude vadit, když zmíním ještě jednu zajímavost - vy sama trpíte endometriózou. Měla tato ženská nemoc nějaký vliv na vaše podnikání? Např. že že jste inklinovala k ekologickým věcem kvůli zdraví?

    Naprosto zásadní. Endometrióza měla na mé podnikání velký vliv a byla pro mne obrovským učitelem. Díky ní jsem přehodnotila svůj dosavadní životní styl a začala se zajímat o zdravé stravování a netoxickou domácnost. Samozřejmě s tím souvisí i výběr hygienických pomůcek, jako jsou například látkové vložky nebo právě plenky pro děti. Tato cesta nebyla jednoduchá, byla velmi bolestivé a dlouhá, ale rozhodně se mi vyplatila. Jen díky tomu už je nemoc dávno za mnou.

    TAKARO tip: Na našem blogu najdete mini návod, jak zůstat (anebo taky začít) být eko i s miminkem. Mít netoxickou domácnost není v 21. století ničím složitým, stačí začít dělat malé krůčky.

    5) Breberky existují od roku 2015, kdy jste byla těhotná. Od té doby vám přibyly tři dcerky. Jak to všechno zvládáte - děti, domácnost, práci? Pomáhá vám někdo s projektem?

    Jako každá máma, občas se mi daří zvládat všechny tyto role lépe, občas hůře. Avšak díky podnikání máme neskutečnou svobodu ohledně organizace času a záleží jen na nás, jak si svůj čas rozvrhneme - jaký máme time-management.

    Co se týče samotného projektu Breberky, máme již poměrně velký tým lidí, jak přímo v Poděbradech, v naší dílně, tak i externistů. Zhruba před 2 lety k nám do firmy přešel i manžel, který se stará o většinu procesů výroby a mě tak odpadl velký kus práce.

    Momentálně se snažíme co nejvíce činností delegovat, aby firma mohla fungovat i bez naší přítomnosti.

    Breberky - tým v covidu 2020

    6) Obdivujeme velký tým a umět delegovat. Nicméně i tak musíte mít asi perfektní plánování a time-management, abyste se z toho nezbláznila. Máte nějak rozdělenou pracovní a osobní/rodinnou rovinu?

    Plánování je základ úspěchu. Využívám na něj kombinaci klasického Google kalendáře a aplikaci Trello, která funguje na principu projektů a nástěnek. Pro práci v týmu je to nepostradatelný pomocník.

    Přesné rozdělení mezi prací a dětmi není, ale jelikož jsou děti ještě malé (aktuálně v době rozhovoru v roce 2023 jim je 7,4,1), je většina času věnována jim. Pokud pracuji, tak jako teď, stará se o děti manžel a stává se tak i odpoledním taxikářem na jejich kroužky.

    Zpravidla je to jeden či dva dny v týdnu, kdy se snažím opravdu do práce ponořit. Občas pracuji po večerech, když děti spí, ale snažím se to omezovat na minimum. Pokud se objeví nějaká nenadálá situace, řeším ji většinou “za běhu“ prostřednictvím chytrého telefonu. Díky moderní technologii dnes máme k dispozici řadu nástrojů, které nám umožňují řešit věci prakticky odkudkoliv.

    7) Vraťme se ale zpět k vašemu podnikání. Převážně nás čtou maminky, které hledají možnost přivýdělku při dětech a do budoucna cestu, jak se nevracet do klasického zaměstnání. Myslíte, že otevření si vlastního e-shopu je ta vhodná cesta?

    To závisí na konkrétních okolnostech. Je důležité zvážit očekávání, prostředí a vzdělání dané osoby, stejně jako to, v jaké oblasti by chtěla podnikat. Podnikání samo o sobě je náročné a není pro každého. Pokud však máte chuť učit se novým věcem, rozvíjet své schopnosti a organizovat si čas, stojí za to to zkusit. Podle mého názoru je období mateřské a rodičovské “dovolené” nejvhodnějším okamžikem pro začátek podnikání, protože máte díky státu finanční jistotu.

    TAKARO poznámka: Naprosto souhlasíme, že doba rodičovské dovolené je skvělým mezníkem pro seberealizaci, vzdělávání se a případně rozjetí něčeho vlastního. Naopak z vlastní zkušenosti vidíme, že rozhýbat „pouze“ přeprodejní e-shop nemusí být ideálním (při)výdělkem pro maminky.
     

    Další tipy k práci na rodičovské dovolené

    8) Pro představu druhým, jaké všechny pozice zastáváte (jste zastávala) během let fungování Breberek? A jak jste se různé technikálie učila?

    Úplně všechny, kromě šití, to bychom to daleko nedotáhli… :D

    Vystavěla jsem e-shop (od popisků po online marketing), řešila velko i maloobchod, zajišťovala expedici, nasmlouvávala dopravce, organizovala výrobu, nákupy materiálů, zkrátka opravdu všechno. A je to dobře. Osobně si myslím, že dobrý šéf má mít všeobecný přehled o tom, co a jak v jeho firmě funguje.

    Co se týče učení, tak třikrát sláva Googlu. Dnes si na internetu najdete všechno, od práce v Excelu přes focení až po management a marketing. V poslední době mám však trochu problém s tím, že firma nás dávno přerostla a přešla i pomyslnou hranici “základních vědomostí”. Je tudíž velmi náročné najít zdroj, od kterého bychom se mohli dál učit a zdokonalovat se. Aktuálně jsou pro mě nejlepším zdrojem nových skills podnikatelé z různých oborů, kteří sdílejí své zkušenosti.

    Breberky - látkové vložky

    9) Z vlastní zkušenosti musíme potvrdit, že je toho opravdu hodně okolo e-shopu a tvorby značky. Často člověk zkouší, někdy i riskuje a taky se ledacos nepovede. Měla jste někdy chuť všeho nechat?

    Chuť toho nechat jsem nikdy neměla, mám krásnou a smysluplnou práci a jsem za ní vděčná. Samozřejmě jsou i náročné okamžiky, zvláště při kontaktu s nečestnými lidmi. Nemám ráda lži a vůbec takové to “nefér” jednání, které nás bohužel také párkrát zastihlo. Všechny tyhle věci nás ale posouvají, je to zkušenost a my jsme díky ní zase o kousek dál,

    10) Závěrem se zeptáme. Když zaměstnáváte i ty maminky, nehledáte teď někoho? Ať už přímo na HPP, anebo třeba i influencerky, apod.

    U nás jsou pořád otevřené dveře. Ráda bych poskytla příležitost každému, kdo jede na stejné vlně jako my a chtěl by u nás chtěl pracovat. Pokud máte zájem o jakoukoliv pozici, může mi zaslat životopis na eliska@breberky.cz.

    Cíleně nyní hledáme:

    • obchodníka pro EU trh,
    • marketingového specialistu (in house),
    • mistrovou pro naši dílnu.

    Jak jsem ale uvedla i výše, vítány jsou i další profese, ozvěte se.

    Eliško, děkujeme za přínosný rozhovor z oblasti maminek-podnikatelek s mnoha dětmi. Ať se Breberkám nadále daří a krásně rostou!

     

    Pokud vás zaujal tento rozhovor, budeme rádi za jeho sdílení mezi podobně laděné maminky. Třeba tak inspiruje nějakou další k rozjetí vlastního byznysu. Děkujeme.

    Další tipy k práci na rodičovské dovolené

    945 x 350 Týden opravdových plen 2023
    Máma Hanča
    Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
    Web: https://www.takaro.cz
    E-mail: infotakaro.cz
    Prémiový obsah