Projekt TAKARO by nevznikl, kdyby nebylo našich dětí. Na druhou stranu asi každý tuší, že rozjíždět podnikání s třemi malými dětmi v zádech (někdy i na těch zádech) není nejsnazší. Je to neustálé balancování mezi potřebami dětí, práce, domácnosti a zákazníky. A zbude i čas na samotnou mámu? Rozhodli jsme se vám odpověď na otázky, které nám pokládáte ve zprávách. Tím vznikl tento netradiční rozhovor, kde zpovídá máma Hanča samu sebe. K vašim otázkám přidala i nějaké vlastní, aby vznikl ucelený článek.
V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:
- Jak si Hanča představovala vlastní mateřství.
- Jestli má nějakou chůvu či pomoc v domácnosti.
- Kolik bylo dětem, když rozjela TAKARO.
- Zda chtěla práci při dětech někdy vzdát.
- Hančiny work hacky pro snadnější práci s dětmi v zádech.
- Jaká čeká TAKARO budoucnost.
1) Hančo, jak to děláš, že všechno stíháš? (vaše nejčastější otázka)
A kdo říká, že všechno stíhám? Já ten pocit tedy kolikrát nemám. Snažím se pouze využívat každý volný čas, který mi mé děti poskytnou. Nedovolím si příliš prokrastinovat. Navíc, a to je důležité zmínit, všechny projekty včetně TAKARO tvořím se svým partnerem Ivanem. Nejsem tedy na to sama, pouze jsem více vidět na soc. sítích. Ivan je taková paní Columbová v pozadí, ale vlastně důležitější člen našeho podnikatelského týmu.
Taky je fajn se nesrovnávat. Zejména na sociálních sítích, které kolikrát neukazují realitu. Sama mám občas se srovnáváním problém a vede to u mě k jedinému - pocitu, že nedělám dost, nejsem dost dobrá (máma, podnikatelka,…, doplňte si). Takže se prosím snažme nesrovnávat. Anebo si dávat pravidelný digidetox.
2) Pojďme ale pěkně popořadě. Plánovala jsi tedy pracovat i při rodičovské dovolené?
Neplánovala. Na vysokých školách jsem snila, jak se brzy vdám a budu mít děti. Těch jsem vždy chtěla hodně. Představovala jsem si, jak chodím s kočárkem, ve volném čase cvičím anebo se učím cizí jazyky, plánuji víkendové aktivity a vymýšlím nové recepty, které doma vyzkoušíme.
Hm, když to teď po sobě čtu, tak se vyplnilo jen těch hodně dětí. :D Volný čas vyplňuje především práce a nezbytné činnosti kolem domácnosti. A plánuji tak jedině návštěvy doktorů, protože se třemi dětmi už je to celkem fičák.
3) Tak jak se to stalo, že podnikáš?
Náhoda. V roce 2016 jsem dala výpověď na Maltě a hledala možnosti, jak skloubit cestování s prací na dálku, která by mě na těch cestách uživila. Poznala jsem copywriting (psaní textů na zakázku), čímž odstartovala má podnikatelská éra. Jedna ze zakázek bylo napsat příběhy o malé M. Tím se zrodila má první dětská knížka o chobotničce Muchlince. A vlastně i nápad na svůj dětský projekt. To už jsem byla těhotná s prvním synkem.
Když nejstaršímu bylo 10 měsíců, vypustili jsme dětský travel projekt Tuláčkův svět mezi lidi. Během těch 10 měsíců jsem mimo jiné stihla vydat svou další dětskou knížku s lvíčkem Tuláčkem. Na to jsem opravdu pyšná.
Pak přišel covid, vše uzavřel (i naše plány s projektem) a já nečekaně „spadla“ do iniciativy Darujeme české Vánoce. Tam jsem poznala úžasný svět zlatých českých ručiček. Nu a v lednu přišel Ivan s tím: „Hele, co takto založit přeprodejní e-shop s českými hračkami a zařadit tam i naši vlastní značku? Tím podpoříš české tvůrce nejvíce a hlavně už je znáš!“Zrodilo se TAKARO a týden na to i náš druhý syn. Takže vše je takový řetězec náhod kolem mě, který se stal, ale vědomě jsem ho nevyhledávala. O tu vědomou stránku podnikání se snažím až teď s narozením třetího dítěte.
TAKARO tip: Pokud někoho z vás zajímá, jaké to je se živit jako copywriterka, cestovat po světě a psát blog, pak se mrkněte na můj starý projekt Na nomádské stezce. |
4) Týden po porodu jsi už pracovala? To bylo nutné?
Nebylo. Nikdo mě nenutil, ale já umím odpočívat jen aktivně. Navíc založit e-shop, obepsat dodavatele, vymýšlet příspěvky na soc. sítě jde i s miminkem z postele. Není to žádné rubání uhlí v dole. Takže jsem vlastně fyzicky odpočívala. Miminko nestrádalo, druhý syn byl mým nejspavějším dítětem. Pouze v noci míval tříhodinová bdělá okna, neplakal, ale já čekala, dokud neusne (ehm, se třetím to už nedělám, resp. usnu :D). A to čekání jsem vyplňovala prací na e-shopu.
Má vlastní zkušenost je, že s dětmi jde nejlépe pracovat do jejich cca 6 měsíců. Aspoň do té doby mi děti jakž takž spí pár hodin denně, které lze efektivně vkuse využít. Pak teprve začíná honička. Zoubky, separačka a hlavně mizí jeden spánek za druhým. Oba kluci už ve 22 měsících neměli ani jeden denní spánek, což pro pracující mámu není zrovna ideální.
5) Jak to tedy děláš? Máš chůvu, nebo platíš soukromou školku?
Ani jedno, ani druhé. :D První by cizí osoby nezvládl skrze jeho velice náročnou povahu a druhý měl (a stále má) náročnější rehabilitace, které s ním cvičím pouze já (náš celý příběh si přečtěte na Instagramu). Až teď po 2 letech existence TAKARO začal nejstarší chodit dopoledne do školky.
Pracuji tedy tehdy, když děti spí anebo mám hlídání. Hodně věcí vzniklo po nocích, ale to nikomu nedoporučuji. Po 3,5 letech to psychicky dohnalo i mě. Navíc já vydržím hodně. Mám tu nevýhodu (anebo je to výhoda?), že mé tělo nedává žádná varování. Nechytám nemoci, nemám problémy, stačí mi minimum spánku i jídla. A stále mám sílu něco dělat. Ale psychika letos na jaře před třetím porodem dostala notně zabrat a bylo potřeba vše překopat.
Jinak ještě dodám, že máme jednu hlídací babičku, která s kluky pomáhá. Plus vaří a to je ta největší pomoc. A taky máme v Brně jednu výhodu. Existuje tady coworking pro pracující rodiče. Shodou okolnosti ho mám asi 10 minut chůze od bytu. Ale zatím jsme tam byli jen jednou před porodem.
6) S partnerem se tedy nestřídáte?
Popravdě, pořád o tom mluvíme. :D Respektive já navrhuji, že bych třeba mohla mít dvě pracovní odpoledne, kdy by si kluky bral někam ven. Ale pořádně jsme to ještě nezrealizovali. Ono je to i hodně dáno tím, že jsme přes rok měli kamenný obchod v Brně a partner tam musel sedět. Nu a když už nebyl obchod, tak je tu zase malé mimi. Tentokrát hodně kontaktní.
Nicméně bych podotkla, že podporující partner je pro podnikání (ne nutně jen to společné) stěžejní věc. Mám kamarádky, které třeba takové pochopení doma nemají. Partneři přijdou po práci a doma očekávají takový ten klasický full servis maminky na RD. Ten u nás nenajdete.
7) Máš tedy nějaký volný čas jen na sebe?
Měla bych, ale já prostě neumím bez výčitek úplně odpočívat. Mám z dětství zažité takové to heslo „nejprv povinnosti, potom zábava“. A co si budeme povídat, pořád jsou tu nějaké povinnosti, které je potřeba řešit. Takže se učím odpočívat. Pomáhá mi v tom plánování. Vyloženě doma potřebujeme mít nastaveno, které dny budou pracovní a které dny si dáme odpočinek. Využíváme free nástroj Trello, kde si na online lístečky k jednotlivým dnům píšeme úkoly. Doporučuji.
Jsem introvert, a to hodně veliký (vážně). To znamená, že když už odpočívám, tak jsem stále doma. S knihou. Z „venkovních aktivit“ je to pak saunování a masáže, ale to jsem naposled byla před covidem a teď se obávám, že ještě dlouho skrze kontaktní miminko se nikam nedostanu.
8) Máš nějaké work hacky pro maminky, které by chtěly rozjet při dětech něco svého?
Ano, jeden velký. Rozhodně to nedělejte jako já. :D Opravdu není ideální mít 3 malé děti, žádnou stálou hlídačku, pracovat po nocích a neumět si dopřát volný čas.
Co ale mohu doporučit, tak pokud vážně chcete, tak nejvíce práce uděláte pravděpodobně do půlroku dítěte. A pak si užívejte toho parťáka a pracujte méně. Skvělým pomocníkem je taky šátek či nosítko. Se třetím dítkem bych neudělala bez nosicí pomůcky prostě nic (ani tento článek). Jak na jejich výběr sepsala nosicí poradkyně Helenka v jiném článku.
Hodně administrativní práce (e-maily, příspěvky na soc. sítě, odpovědi na chatu) zvládnete u kočárkování a kojení. To jsem se i dost vzdělávala. Především poslechem podcastů a audioknih. Ostatně svou recenzi na audioknihy o vývoji dětí jsem sdílela na blogu.
V neposlední řadě si dobře spočítejte finance. Projekt ideálně rozjíždějte s business plánem, znalostí vaší cílovky a finanční rezervou. Nezapomeňte se obklopit podobně smýšlejícími lidmi, aby vás vždy nakopli, když budete dole.
TAKARO poznámka: Pokud nemáte vlastní značku s vlastními produkty, z vlastní zkušenosti tak na RD moc nedoporučuji rozjíždět "jen" přeprodejní e-shop. |
9) Bylas někdy dole a chtěla to vzdát?
Na rovinu? Hodně krát. Špatně zvládám oddělovat podnikání a rodinu. To znamená, když se u nás doma něco pokazilo (rakovina, fyzický problém u druhého syna a jeho rehabky), tak jsem vždy těžce zvládla se vzchopit a nadále pracovat. Navíc jsem se to snažila dělat tak, aby to navenek nebylo nic vidět a nešla z nás špatná energie.
A to teď nemluvím o podnikatelských přešlapech, kterých bylo taky hodně (špatná rozhodnutí, nedobrá volba dodavatelů, vyplácané peníze v reklamách a za právníky, apod.). Nicméně tady je fajn si říci, že to nejsou chyby, nýbrž zkušenosti, které nás zase posunou dál. Je naprosto přirozené, že v životě (i podnikání) jsme někdy dole a jindy zase nahoře. Cesta je cíl a chybami se posouváme. Takže aktuálně se dívám na budoucnost s nadějí, přitom se v rodině zase děje zdravotní problém a TAKARO se transformuje. Ale už se po zkušenostech z předchozích let hned nehroutím, nestahuji gatě před brodem, vždyť pořád je nějaké řešení. Jen ho hledat a být dostatečně kreativní.
10) A prozradíš něco z těch plánů a transformací TAKARO?
Radši ne. S podnikáním jsem se naučila méně snít a být větší realista. Počítat různé scénáře, i ty pesimistické. Chystáme jednu velkou novinku, bude opět pro děti. Tentokrát nepůjde o produkt. Vychází to hodně z našich rodinných potřeb a na trhu to de fakto není. Ale protože nevím, zda to rozjedeme za měsíc, na podzim či příští rok, tak nechci předbíhat událostem. Prostě nás nadále sledujte a včas se vše dozvíte. :D Nicméně co můžete už teď, tak je přidat se do naší zdarma Prémiové sekce pro rodiče. Vychytané články a nové materiály pro vaše děti neustále rozšiřujeme.
Pokud vás zajímají jiné podnikatelské příběhy maminek, které své projekty rozjely na rodičovské dovolené, podívejte se sem. Věříme, že i tam načerpáte inspiraci a zase jiný úhel pohledu.
Budeme rádi za sdílení toho článku mezi vaše známé. A pokud na Hanču máte další otázku, nebojte se ji napsat na info@takaro.cz. Třeba vznikne pokračování tohoto rozhovoru.