Magnetobraní je zpět:
Jarní magnetobraní je zpět. Sleva 30% na stavebniceLearn and grow Do 12.5. 2024

Mamihele vypráví: Jaký je život s 3 dětmi v Austrálii

Mamihele vypráví: Jaký je život s 3 dětmi v Austrálii

Než se narodil náš třetí chlapeček, žili jsme se staršími syny v Londýně. Vždy jsme s manželem měli srdce otevřené pro hledání dalších dobrodružství ve světě, ale chtěli jsme, aby si děti užily i babičku a dědu v Čechách. Rozhodli jsme se proto vrátit do Čech, kde na nás čekal postavený dům.

Aktuálně po šesti letech (od porodu třetího) jsme opět pocítili potřebu vyrazit do světa. K našemu rozhodnutí přispělo několik faktorů najednou. Děti jsou větší, ale stále ještě ve věku, kdy jsou cestování s námi otevření. Situace v Evropě není nejrůžovější a říkali jsme si, že je ideální doba zkusit žít jinde. Když manžel dostal nabídku práce v Sydney, nemuseli jsme dlouho přemýšlet a rozhodli se této příležitosti využít. Trvalo zhruba půl roku, než jsme vyřídili vše potřebné a vydali se každý s jedním kufrem k protinožcům.

TAKARO poznámka: Svůj příběh o životě s dětmi v Austrálii pro vás napsala maminka Niky, kterou možná znáte z její značky Mamihele. Ve volném čase se věnuje přípravě vzdělávacích karet a materiálů pro děti. Na blogu najdete i rozhovor s Nikčou o její práci, kterou rozjela na rodičovské dovolené a může flexibilně provozovat na dálku.

Je třeba mít obavy z australské angličtiny?

Australané mají rádi zkracování slov, takže se běžně setkáte se slovy, jakými jsou morn - morning, arvo - afternoon, brekkie - breakfast, barbie - barbecue, avo - avocado, g'day - good day.

Jinak jim je ale rozumět hezky, jsou velmi milí, velmi otevření, nápomocní, usměvaví. Pro příklad, sháněla jsem v jednom velkém obchodě tašku na učebnice pro syna do školy. Když jsem se zeptala, měli vyprodáno a prodavačka mi nejen poradila, kde mám jít tašku ještě shánět ke konkurenci, ale dovedla mě až ven před obchod k informační tabuli, našla mi tipy na obchody a ukázala cestu.

Takhle ochotní jsou velmi často i lidé na ulici, v obchodě. Třeba se mi jednou stalo, že mi nefungovala platební karta, zdržovala jsem celou frontu za sebou. Ani jeden člověk se na mně nemračil a paní za mnou mi dokonce nabídla, že mi nákup zaplatí a domluvíme se pak na pozdějším vyrovnání.

Hry a pomůcky k procvičení angličtiny

Na jaké školství narazíte v Austrálii

V Austrálii máme aktuálně zkušenost se základní i střední školou. Náš nejstarší syn chodí na High school, na kterou musí každý cizinec zvládnout jazykové zkoušky. Pokud by neuspěl, musel by chodit na 6-12měsíční kurz, než by mohl nastoupit na klasickou střední školu. Naštěstí měl Domík zkušenost z Anglie a z 8letého gymnázia, takže zkoušky zvládl a mohl hned nastoupit do státní australské školy.

Co se týká škol jsme zatím maximálně spokojeni. Zkusím v bodech nastínit základní rozdíly.

  • Všechny školy začínají s výukou v 9 h ráno (to nám velmi vyhovuje, nemusíme vstávat tak brzy) a končí v 15 hodin.
  • Každý školní den odstartuje píseň, při které nastoupí celá škola na dvůr, pozdraví se s ředitelkou a všemi zaměstnanci školy, společně vztyčí australskou vlajku a poté jdou děti společně do třídy.
  • V 15 hodin končí i předškoláci, kteří jsou součástí základní školy. Vyučování by se mohlo zdát dlouhé, ale děti tráví každou přestávku venku na vzduchu, mají k dispozici basketbalové hřiště, lavičky, případně knihovnu.
  • Příjemným odpočinkem je pro děti i hodinová pauza na oběd, kde si mohou děti po dojedení jídla koupit zmrzlinu či popcorn. Oběd děti jedí též venku na dvorku, na lavičkách nebo na zemi (tohle je trochu zvláštní, ale dětem se to líbí).
  • Na střední škole všechny děti používají téměř po celou dobu vyučování počítače.
  • Mezi každým čtvrtletím je 14 dní prázdnin.

život v Austrálii s dětmi - školství

Děti chodí v uniformách, což je úžasná věc. Jako rodič nemusíte každý den řešit, co dát dětem na sebe a děti ve třídě nemusí řešit značky oblečení. Hodnotit, co má kdo na sobě a nedochází tak ke zbytečnému srovnávání.

Jeden den v týdnu je celý den Sport day. Naši kluci jsou sportovně založení a tento den jim vyhovuje, ale chápu, že pro někoho by to mohla být i nevýhoda. V tento sportovní den si děti vybírají z více než 6 sportů, kterým se chtějí věnovat. A pro nesportovní děti je na výběr kroužek recyklace nebo divadelní sport.

Škola pořádá pravidelně každý měsíc assembly - což je vlastně shromáždění rodičů, učitelů a žáků za účelem předání diplomů dětem. Vždy je vybráno několik dětí, které dostanou pochvalu za pokrok, který udělaly. A co mám zkušenost i z Londýna, škola se průběžně snaží motivovat všechny děti. Pozitivní motivace je důležitým pilířem zdejšího školství. Tato shromáždění jsou i skvělým propojením rodičů s učiteli, kdy učitele vidíte nejen každý den po vyučování, ale i na těchto seminářích. V Čechách se velmi často stane, že vidíte učitele pouze na třídních schůzkách.

Mně osobně připadá, že děti mají výuku více zaměřenou na praktické dovednosti. Například finanční matematiku, každý den mají ve škole předmět, kde se zaměřují na zvyšování efektivity učení a podporu dovedností, jako je plánování, plnění dílčích cílů, tvorba prezentací apod.

TAKARO poznámka: Zajímá vás jak je se vzděláváním dětí v jiných koutek světa? V rubrice Život v cizině pro vás píšou články rodiny rozeseté všude po naší planetě. Velice zajímavé čtení!
 

Jak je to se zdravotnictvím v Austrálii

Zdravotnictví si zde musíme platit. Měsíčně hradíme cca 500 AD za pojištění a k tomu se ještě doplácí za jednotlivá vyšetření. Zatím jsme byli jen jednou na oční pohotovosti a stála nás 160 AD, část z toho by ještě snad měla proplatit pojišťovna.

Každého, koho jsem se před příjezdem ptala na zdejší zdravotnictví se shodl na tom, že zdravotnictví v Čechách máme lepší a mnoho Čechů jezdí na prohlídky do Čech, zvláště pak zubní, gynekologická a další specializovaná ošetření.

život v Austrálii s dětmi -fauna

Strašáci v podobě jedovatých australských potvor

Toto bylo jedno z pro mě z nejpalčivějších témat. Zřejmě to zajímá spoustu lidí, vždyť Austrálie je spojována s řadou jedovatých druhů. Naštěstí Sydney zrovna patří mezi přívětivější lokalitu, co se týká “jedovatých potvor”.

Než jsme přijeli, myslela jsem si, že se nebudu moct projít bosky po trávě, že budu muset každý večer vyklepat peřiny, abych tam nenašla jedovatého pavouka, hada nebo švába. Momentálně chodíme bosky i v parcích, vyklepáváme pouze boty a už se tolik nebojím.

Za celou dobu jsme zatím viděli jen jednoho jedovatého pavouka (černou vdovu) u nás v garáži, ale byla chudinka víc vyplašená než my. Neviděli jsme ani v lese žádného většího pavouka, hada jsme viděli zatím jen z auta.

Co tady potkáte skoro všude, kde je trochu přírody, jsou ještěrky, gekoni a agamy. U moře pak krabi, narazili jsme na bluebottles (modré medúzy) a máme zkušenosti i s požaháním, které se dá přirovnat k našemu popálení od kopřivy. Viděli jsme malé rejnoky a zrovna tento víkend (začátek února 2023) jsme se potápěli s písečnými žraloky. Jo a nad hlavami nám tady létají papoušci!

TAKARO tip: Chcete si s dětmi procvičit faunu celého světa? Doporučujeme perfektní vzdělávací karty Zvířata z celého světa. Anebo pak pro menší děti deskovou hru Procházka v ZOO.
 

6 tipů na výlety v okolí Sydney, které byste podle Mamihele neměli vynechat

1) Jednoznačně Opera house, ten kdybyste nenavštívili, jako byste nebyli v Sydney.

2) Australian Botanic Garden, kde jde pozorovat klokany ve volné přírodě. O  našem zážitku si přečtěte tady.

3) Moc bych doporučila procházku od Manly Beach k Shelly Beach - Cabbage Tree Bay Sculputure Walk, což je nádherná procházka podél Shelly Beach a na konci procházky jsou ve skalách sošky. Navíc samotná Shelly beach  je klidná bez nebezpečných proudů a vln, pláž je tvořena úlomky z mušliček a dá se na ní i paddleboardovat.

4) Mně osobně se moc líbila i Caves Beach, kde je mnoho jeskyní. Z toho byly nadšené i naše děti.

5) Blue mountains - Grand Canyon track, to byla naprosto úchvatná procházka překrásnou přírodou s vodopády. Pro menší děti je to ale trochu náročnější cesta.

6) Věřím, že krásným zážitkem pro děti bude i místní Koala Park nebo Zoo. Tam jsme zatím nebyli.

 

Byli jste někdy v Austrálii, nebo vás láká návštěva této země? Pak sledujte stories na Instagramu Mamihele. A sdílejte tento článek s dalšími cestovatelskými nadšenci.

prémiová sekce pro rodiče

Mamihele
Jmenuji se Nikola a jsem maminkou 3 chlapečků, kteří jsou pro mě tou největší inspirací pro moji tvorbu. Zprvu jsem tvořila jen pro své děti a děti mých kamarádek. Netrvalo dlouho a jejich velké nadšení z mnou připravených aktivit mě nakonec přesvědčilo šířit radost pro větší publikum. Aktuálně s rodinou žiji v Austrálii a svou pouť sdílím s dalšími.
Web: https://www.mamihele.cz
E-mail: infomamihele.cz
Prémiový obsah