Den dětí:
Oslavte s námi den dětí. Se slevovým kódem DEN DETI sleva 12% Na vše. Jen do 26.5. 

Kolotočka: Točivá zábava pro malé děti, ale i školáky

Kolotočka: Točivá zábava pro malé děti, ale i školáky

Často dostáváme dotaz, zda je lepší dítěti pořídit montessori houpačku, anebo trojúhelník Piklerové. Odpovídáme: „A nechcete spíše zkusit kolotočku? Zabírá méně místa, má vícero využití a hlavně dítěti vydrží až do školního věku.“ Že nevíte, co je to kolotočka? Pojďte se seznámit.

Co je to kolotočka?

Zjednodušeně řečeno se jedná o dřevěný dětský kolotoč na domácí využití. Anebo samozřejmě do školky či jiných dětských skupinek. Je to certifikovaná dřevěná hračka, která má své kořeny v USA, ale zlaté české ručičky ji dostaly i na český trh. Ačkoliv je nápad starý cca 50 let (pochází ze 70. let minulého století), aktuálně tyto spinery (z angl. sit and spin) zažívají znovuzrození.

Jak sami víte z hřišť, tak točení děti prostě baví. Česká kolotočka tak pro ně může být domácí zábavou na dlouhé hodiny. Proč domácí? Písek, prach, mokro ani znečištění nedělá dobře ložisku, která je „hnacím motorem“ této točivé hračky.

TAKARO poznámka: Záměrně píšeme o kolotočce jako dřevěné hračce. Jednak existují lacinější plastové verze, ale druhak kolotočka je atestovaná podle norem ČSN EN 71 o bezpečnosti hraček.
 

Proč si pořídit kolotočku?

Možná si kladete otázku, k čemu je nějaká točení dobré? Vidíte, ale už málokdo se ptá, proč by se dítě mělo houpat na houpačce, přelézat trojúhelník, apod. Dalo by se odpovědět, že děti tato aktivita prostě baví. Ověřeno na brněnské hračkárně i akcích, které pořádáme pro děti. Ale vás, rodiče, možná potěší, že kolotočka přináší celou řadu dalších výhod:

  • rozvoj hrubé motoriky (ručkování po roztáčecím kolečku nahoře),
  • poznávání fyzikálních principů (odstředivá síla na vlastní kůži),
  • učení se orientovat v prostoru za pohybu (trénink, aby se nemotala hlava),
  • práce s vlastním těžištěm (některé děti zkouší i jiné než sedící polohy),
  • existují k ní doplňky, které z kolotočky dělají hračku až do věku cca 8 let (viz dále ve článku).

V neposlední řadě je kolotočka skvělou terapeutickou pomůckou pro děti s poruchou autistického spektra (zkráceně děti s PAS). Točení jim pomáhá se zkoncentrovat a zklidnit. Ověřeno rovněž u našich zákazníků.

Omrknout kolotočku

Srovnání kolotočky s houpačkami, prkny a trojúhelníky

Samozřejmě každé dítě je jiné, budou ho bavit odlišné hračky a přijde jim na chuť v jiném věku. Proto berte srovnání pouze jako orientační.

Houpačku využijete už od cca roku. Ty menší verze vám ale vydrží tak do 4 let. Ne že by se děti nevlezly, ale už je houpání tak nebere. Pro ty větší doporučujeme zvážit houpací prkno. Oboje dvoje lze využívat jak k houpání, tak k prolézání anebo jako most pro auta.

Trojúhelník je super s klouzačkou (speciálním prknem). Z naší zkušenosti tato kombinace baví ročního, ale i tříletého. Nic víc než opičí dráhy ale s touto hračkou/pomůckou nevymyslíte. Vydrží vám taky tak max do 4 let, pak je třeba hledat větší a složitější sestavy (například ty od Antonie Emma). Plus je dobré myslet na to, že zabírá více místa.

Kolotočku dokáží roztočit většinou už 2leté děti (včetně našeho syna), ve 3 letech už každé dítě. Točit se na ní dá vícero způsoby. Díky doplňkům se z ní stane společenská hra, edukační pomůcka či točivý parkovací dům. Vydrží tak až do cca 8 let dítěte. Až vám doslouží, lze kolotočku využít jako otočný servírovací tác/podnos. Nejedna návštěva vám bude závidět. Mimochodem, kolotočka je z těchto 3 hraček nejskladnější.

 
TAKARO poznámka: Záměrně píšeme o kolotočce jako dřevěné hračce. Jednak existují lacinější plastové verze, ale druhak kolotočka je atestovaná podle norem ČSN EN 71 o bezpečnosti hraček.

Doplňky ke kolotočce

Díky nim se kolotočka stává hračkou mnoha podob. Jedná se o sety z překližky, které se položí na otáčivé kolo. V jednu chvíli si vykouzlíte společenskou hru Zahrádka u lesa (podobné Ovocnému sadu). Další den může být kolotočka otočným parkovacím domem, kde nahoře přistávají letadla a helikoptéry.

Anebo se rádi doma vzděláváte? Zábavnou formou? Pak sáhněte po doplňku Edutočka. S ním  můžete procvičovat barvy, skládat aktivity z různých oblastí zájmu (životní cykly zvířat, časovou linku děje, fáze měsíce, dny v týdnu), ale třeba hrát i jednoduché hry. Tři ukázkové aktivity jsou součástí, další si snadno vyrobíte sami doma.

Nicméně věříme, že si vaše děti najdou milion a jeden způsob, jak si ještě jinak vyhrát s kolotočkou. A třeba i bez doplňků.

Pokud byste si chtěli kolotočku vyzkoušet, stavte se v nějaké dětské herně. Točte se celé hodiny. 

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah