Řada maminek sní o vlastní kavárně s dětským koutkem, o založení školky nebo dětské skupiny, o otevření obchodu… A především se po rodičovské dovolené nevracet do zaměstnání. Patříte mezi ně? Pak se vám bude hodit pohled na věc prošpikovaný reálnými zkušenostmi. V covidové době jsem otevřela kreativní hračkárnu, jak říkáme společně s partnerem našemu netradičnímu hračkářství v Brně. Není to žádná sranda, ale člověka to neskutečně naučí a někam posune.
Z nečekané iniciativy Darujeme české vánoce majitelkou hračkářství
V říjnu 2020 jsem tak nějak nečekaně spadla do projektu Darujeme české Vánoce (dále už jen DČV), který se stal dokonce virálním. Proč? Protože lidé rádi sdílí smysluplné věci a tady se šířila hned trojnásobná radost. Propojovali jsme zlaté české ručičky s kupujícími a obdarovanými. Ačkoliv byly tradiční vánoční trhy uzavřené, čeští tvůrci se dostali ke svým zákazníkům.
Už tehdy jsem s partnerem navrhovala kreativní sady, knížky a vědomostní hračky pod značkou Hravá cesta (dříve jako Tuláčkův svět). A proto, když jsme potkali další tvůrce hraček, deskových her a autory českých knížek, bylo jasno. V únoru 2021 po porodu druhého syna vznikl e-shop TAKARO.
Můj tip č.1: Pokud chcete otevřít obchod, začněte e-shopem. Otestujete si tak “levně” vaši myšlenku. Nemusíte mít totiž hned nabušený sklad, zaměstnance = vysoké vstupní náklady a strach, zda to utáhnete. |
Jak rostli naši kluci, rostl měsíc od měsíce i e-shop. Jenže pořád nám tam něco nesedělo. Vždyť my jako rodiče neradi kupujeme “zajíce v pytli”. Radši si vše osaháme v obchodě, to ale e-shop nikdy neumožní. Fajn, koncem června 2021 padlo rozhodnutí – budeme mít v Brně hračkárnu TAKARO. A 30. srpna 2021 jsme otevřeli dětem a rodičům své brány.
Pohádka se šťastným koncem?
Zní to jako pohoda? Ve skutečnosti to ale znamenalo za dva měsíce sehnat prostory, kompletně je vybavit, naskladnit, rozjet prodejní systémy, vše ocenit, naaranžovat. Pro velké značky běžná rutina, ale pro naši rodinu celkem kolotoč. Dvě hodně malé děti, denně cvičení vojtovky, rýmečky na střídačku, žádné hlídání, práce po nocích. Člověk po půlnoci padal „na hubu“ a měl chuť to vzdát, kdyby neměl svůj hnací motor.
Můj tip č.2: Mějte své silné PROČ. Pokud vás něco vnitřně nežene, pravděpodobně vás to brzy semele. Naše proč s partnerem je jednoduché –pomáhat lokální ekonomice, podporovat krásné a především smysluplné české hračky. Jimi obohatit a rozvíjet děti – naši budoucnost. V neposlední řadě chceme zvídavým (uvědomělým) rodičům nabízet prémiový obsah (články s dětskými odborníky, zdarma PDF materiály pro děti). |
Snažíme se osobně poznat každého tvůrce a taky jeho příběh. Například za značkou Postav si město jsme si vyslechli povídání o tom, jak rodina díky tornádu na jižní Moravě přišla o střechu nad hlavou. To prostě nešlo neudělat větší objednávku a nepomoci jim. A takových zajímavých značek u nás najdete více (povídáme o nich na soc. sítích).
Jít proti proudu a přitom ne sami
Ano, otevíráme v době covidu. Těch otázek, co budeme dělat, až nás zavřou, jsme slyšeli nepočítaně. Jsme možná blázni, a taky rádi jdeme proti proudu. Dělat to všichni stejně, svět se nezmění. Ale my už po té dlouhé izolační době máme extra chuť potkávat se osobně, sahat na knížky, hrát si… A víme, že v tom nejsme sami.
Proto to pro nás vybudováním netradiční hračkárny, kde si děti ve dvou koutcích pohrají a vše osahají, nekončí. Naopak, začíná! Teď přichází ta nejtěžší fáze, přilákat k nám rodiče s dětmi. Dát o sobě vědět.
Můj tip č.3: Mějte okolo sebe komunitu podobně naladěných lidí. Viděli jsme to v DČV, jak jsme jeli na vlně solidarity a nadšení. Věřte, že vaše komunita vás bude milovat, chodit k vám a šířit, že existujete. |
Bez stejně smýšlejících lidí kolem vás to nejde. I já jako máma dvou dětí s tím původně neplánovaným, leč nakonec vysněným hračkářstvím, tu podporu potřebuji. Ráda bych dala vědět o práci zlatých českých ručiček v oblasti hraček co nejvíc rodičům, kteří chtějí své dítě smysluplně vzdělávat.
To je můj a partnerův aktuální úkol. Uvidíme, jak se nám v něm bude dařit. Třeba budete jeho součástí.
UPDATE: Pokračování v roce 2023
Tento článek byl v původním znění napsán na podzim 2021. Od té doby se toho hodně událo. Stihli jsme pro děti uspořádat vánoční Takariádu 2021, 5 hravých sobot (v podobě rodinných bojovek), velké Letní brněnské kamínkování. Na podzim 2021 proběhla ještě iniciativa Měsíc férových cen na podporu menších českých značek. Na prodejně se nafotilo pár společný fotek s druhou iniciátorkou Bárou z lesito. Přesto jsme po Vánocích 2022 (prozatím) kamennou prodejnu s lítostí uzavřeli. Těch důvodů, které nás k tomu vedly je celá řada: třetí díte, plány na vlastní značce, ale i třeba stále malá komunita okolo TAKARO. A jak už bylo řečeno, bez ní to prostě nejde. Proto ji aktuálně budujeme a všem věrným členům naší komunity nabízíme celou řadu výhod.
A co v Brně? Nuda určitě není. I proto jsme založili FB skupinu Hravě v Brně se sdílením akcí po Brně a nově i rubriku Hravě v Brně na blogu. Tam vám budeme přinášet recenze zajímavých míst a akcí v naší moravské metropoli. Přidejte se k nám!
Sdílejte, prosím, tento článek mezi mámy (a táty), kteří zvažují podnikání. A také zabrouzdejte k nám do e-shopu.