V dnešní době, kdy rostou ceny absolutně všeho, možná často váháte, zda máte utrácet peníze za dovolenou nebo prodloužený víkend. Protože stále věříme, že cestování má smysl i v této době a objevovat krásy naší země nikdy nepřestaneme, ukážeme vám pár tipů, jak šetřit, jak vybírat ubytování, kde hledat atd. Na konci se dozvíte i konkrétní ozkoušená ubytovací zařízení.
TAKARO poznámka: Své zkušenosti s výběrem levného ubytování v ČR pro vás připravila Olča z webu Po Česku s dětmi. Rádi cestují a sdílí své zkušenosti s dalšími rodiči. |
Článek je hodně dlouhý, obsahuje dílčí tipy, kde se dá ušetřit a pak i konkrétní ověřená místa, kde Olča s rodinou byli spokojení. Proto jsme vám připravili nápomocný rozcestník, pokud nechcete číst článek celý:
- Jak ušetřit na stravování
- Jak ušetřit na ubytování
- Patero pro hledání ubytování
- Konkrétní tipy na levná a přesto komfortní ubytování
Jak ušetřit na stravování
Největší položkou v rozpočtu je bezesporu ubytování a stravování. Stravování se vám prodraží, ale nemusí, když trochu slevíte ze svých nároků. Vybírejte ubytování s kuchyňským koutkem, tedy apartmány nebo chalupy, ne hotelové pokoje. Snídani i večeři si zvládnete připravit sami. Připravit si s sebou dobrou pomazánku se vyplatí.
Večeři si promyslete předem, stačí něco nenáročného, můžete si uvařit dopředu nebo zavařit jídlo do sklenic, a pak už jen ohřát (omáčku na těstoviny, lečo, rajskou, vepřové maso). Tousty by mohly být také sázkou na jistotu, protože toustovač často bývá ve vybavení kuchyněk. Rychlé jsou také tortilly na nekonečně mnoho způsobů nebo těstovinové saláty, případně polévka. Opečte si buřty na ohni nebo něco ugrilujte. Takto řešíme snídaně a večeře my.
Obědy jsou jedinou naší položkou za stravování během dovolené, když to jde, vybíráme z poledního menu. Někdy máme s sebou svačinu, a pak už stačí něco malého v bufetu. Chápu, že ne každému se může líbit nabídka fast foodů, ale na druhou stranu, jednou za čas si dáme rádi párek v rohlíku nebo hamburgera i my dospělí.
TAKARO poznámka: Zdravé netradiční a velice rychle recepty najdete ve Velké svačinkové bichli. Nenechte se zmást mluvením o svačinkách, kolikrát právě získáte lehkou večeři či oběd, anebo pořádnou svačinu, pokud oběd nikde po cestě nestíháte. |
Jak ušetřit na ubytování
1) Apartmány
Jak už jsme si řekli, vybírejte si apartmány nebo chalupy. Nenechte se však zmást názvy a popisky, někdy i název hotel nebo penzion znamená pouze apartmán. Někdy objevíte krásný apartmán v penzionu i s kuchyňským koutem. Toto je takové matoucí a je třeba pořádně číst nebo prohlížet fotky.
Apartmány bývají součástí objektu, kde může bydlet i majitel, ale nemusí to být pravidlo. Může to být i celý dům, který se pronajímá jako celek nebo jen jednotlivé apartmány. Takové často najdete v Krkonoších, rostou tam jak houby po dešti. Tyhle apartmánové domy nejsou však zrovna levné. Obecně se vyplatí pohledat a rozkoukat se i v jiné oblasti, než kam zrovna míříte, případně kousek dál, ať máte srovnání. Nemusíte přece bydlet v centru Krkonoš, jako je Špindl, Pec nebo Janské Lázně, i v méně známých střediscích je nádherně a užijete si tam i více klidu.
Možná jste si mysleli, že ubytování na chalupě či chatě je drahá záležitost, i tady však platí, že to tak být může a nemusí. Ono se vážně vyplatí hledat a srovnávat. Ubytování na chatě bývá trochu dražší než v apartmánu. Máte zde však k dispozici minimálně část zahrady, někdy celou. Máte zde absolutní komfort domova a soukromí. Často bývá součástí zahrady i bazén a dětské hřiště pro děti, o zábavu nebudete mít tedy nouzi.
2) Bezkempu.cz
Už jste slyšeli o Bezkempu.cz? Původně to mělo být místo, kde lidé sdílí a pronajímají své pozemky pro pobyt s karavanem nebo s autem a vlastím stanem. Platforma však přerostla v něco mnohem obsáhlejšího a najdete tu třeba i glampingové stany nebo chatky či maringotky (rubrika „s přístřeškem).
Stravování u Bezkempu.cz je vždy ve vaší režii, na pozemku bývá k dispozici ohniště a gril. Zároveň je tu často kladen důraz na lowcost, ale nemusí to tak být vždy, i za soukromí a samotu se tu připlácí. Některé pozemky jsou připravené pro více skupin, ale můžete si připlatit, když tu chcete být sami. Některé pozemky jsou jen pro jednu, max. dvě skupiny. Vybírejte podle vašich priorit. Na Bezkempu.cz se mi líbí, že se dá vyhledávat podle různých kategorií (např. S přístřeškem, Pro rodiny, O samotě …) nebo podle mapy. Najdete tu dokonce půjčovny karavanů a obytňáků. Nově mají i aplikaci pro smartphony.
TIP: Při hledání dejte pozor i na to, jak je to tady s pitnou vodou, elektřinou, splaškovou vodou, záchodem atd. Ve většině případů něco z uvedeného chybí, za to vás čeká větší dobrodružství.
3) Kempování
Ubytování v kempech se možná na první pohled zdá jako levná varianta ubytování. Nenechte se však zmást a vždy si porovnejte i s jinou alternativou v okolí. Některé kempy jsou vyloženě předražené! Lepší alternativou bude spíš zmiňovaný bezkemp či chatová osada, kde budete mít podstatně větší klid.
Berte v potaz, že pokud bydlíte v malé chatičce bez kuchyňky nebo alespoň ledničky, utratíte ve finále dost peněz za jídlo. To samé platí pro penziony, pokud nemáte možnost vlastního vaření, jste odkázání na místní restaurace a to majitelé moc dobře vědí. Výhodou kempů pro rodiny bude bezesporu vyžití, bývá zde koupaliště, hřiště, skákací hrady, půjčovny sportovního náčiní včetně kol, atd.
TAKARO tip: Máte strach, co budete v kempu dělat, když prší? To je jednoduché, přibalte si cestovní varianty deskových her, které jsou skladné a snadno sbalitelné. |
4) Chaty a chalupy
Existuje spoustu vyhledávačů na ubytování v chatách a chalupách. My používáme nejraději www.e-chalupy.cz. Zvolíte si počet osob a oblast do které se chystáte a můžete zaškrtnout i další vybavení, které je pro vás důležité (bazén, dětské hřiště, sauna, zahrada, gril, kuchyňský kout atd.). Super bývá Last minute nabídka. Tu najdete na levé straně a ukáže vám vybraná ubytování s výraznou slevou. Většinou platí jen pro určité datum. Pokud netrváte na konkrétní oblasti, dají se zde najít krásné chaty i se saunou, bazénem, vířivkou atd.
5) Booking, slevové portály a jedna vychytávka
Samozřejmě i my často používáme oblíbený Booking. Líbí se mi nabídky, které se nemusí platit okamžitě (se zrušením zdarma). Když si vyberete ubytování, ukáže se vám nabídka i jednotlivých pokojů a u nich jsou vždy fotky, což je super. Měly by odpovídat realitě a pouze vašemu vybranému pokoji. Dobře se vybírá i podle mapy.
Pokud se na Booking zaregistrujete, jste v programu Genius 1, kde na vás čeká okamžitá 10% sleva. Pokud realizujete do dvou let alespoň 5 rezervací, postupujete do programu Genius 2, kde máte 15% slevu a další výhody. Booking používáme především pro ubytování v zahraničí.
Můžete vybírat i na Slevomatu nebo Travelkingu, tam bývají opravdu zajímavé nabídky a spoustu z nich je ověřeno zaměstnanci Travelkingu. Na Slevomatu můžete rezervovat termín online a o nic dalšího už se starat nemusíte. Pokud vám zaměstnavatel přispívá benefity na volný čas (např. Sodexo, Edenred, UP a další), věděli jste, že s nimi lze platit u Slevomatu? Nechávám si na kartě pěkně „narůst“ částku a pak benefity zaplatím třeba prodloužený víkend.
Poslední tip je pro opravdové dobrodruhy a nebude vás stát ani korunu. Jedná se o útulny pro turisty, v těch se za nocování neplatí vůbec nic. Neslouží ale pro ubytování a neměli byste zde „kempovat“, ale opravdu jen přespat nebo se schovat při nepřízni počasí. Přiznám se, že nemáme zkušenost a na tento tip „ubytování“ se teprve chystáme.
TIP: Útulny v Krkonoších bych vyhledávala spíš mimo sezónu, funguje to tu tak, že kdo dřív přijde… Počítejte tedy radši s tím, že třeba skončíte pod širákem, nebo se budete muset vrátit k autu.
Pár tipů na útulny: Milešovka, Smrk v Jizerkách, Strakovský rybník na Domažlicku, Ramzová a Salaš v Jeseníkách a několik útulen v Krkonoších: KØmen, Jenga, Oko, Atüln. Přibalte si spacák a čaj do termosky a můžete vyrazit.
Patero pro hledání ubytování
- Stanovte si cenu za noc a hledejte pouze v této relaci, případně si seřaďte nabídky od nejlevnějších
- Vždy si pořádně pročtěte, co budete na místě doplácet, může se to výrazně odrazit na ceně (úklid, parkování, spotřeba elektrické energie, místní poplatky aj.)
- Prostudujte si také podmínky (platební i storno)
- Prohlédněte si důkladně fotky. Fotky mnohé napoví a pokud fotky chybí, je to podezřelé.
- Porovnejte i s jinými nabídkami
Jak ještě můžete na dovolené ušetřit
Je to celkem jednoduché, nenavštěvujte placené atrakce a prohlídky nebo si vybírejte trochu šetrněji. Aneb jak se říká: „Míň věcí, víc zážitků. A ty zážitky bývají kolikrát zdarma, přitom jsou k nezaplacení.“
Nemusíte oběhat všechny hrady a muzea v okolí, stačí jeden hrad, romantičtější bude výlet na zříceninu případně rozhlednu. Nemusíte se jít koupat na placené koupaliště, některá jsou i zdarma nebo stejně dobře poslouží i jezero či pískovna. Udělejte si piknik v přírodě.
TAKARO tip: Máte problém někdy vytáhnout děti ven na túru? Nachystejte jim po cestě bojovku anebo využijte deskovky Hurá ven! |
Stačí trochu probádat mapu a internet. Věřte, že děti bude bavit bloudění ve skalách možná víc než dovádění v zábavním parku. Po výletě do přírody jim dopřejte hřiště a budou spokojené. Myslím si, že si děti nebudou pamatovat, na které trampolíně skákaly v tom a tom parku, kolikrát se točily na kolotoči, ale budou si pamatovat, že jste se ztratili ve skalách, zmokli v horách, že u Protržené přehrady mají nejlepší borůvkové knedlíky, že je bolely nohy, když vylezly na Říp nebo Milešovku a probudily se ráno tamtéž. Budou poznávat místa z pohádek a budou vyprávět kamarádům a prarodičům, že už vědí, kde jsou Ústa pravdy, že opravdu existují.
TAKARO poznámka: Právě příběhy v knížkách o lvíčkovi Tuláčkovi jsou z konkrétních míst, které můžete s dětmi navštívit. A poznávat tak doslova místa z pohádek. |
Konkrétní tipy na levná ubytování ověřená Po Česku s dětmi
Pokud jste dočetli až sem, čeká vás odměna v podobě konkrétních tipů na levná ubytování, která jsme na vlastní kůži vyzkoušeli. Doporučujeme jen ty, kde jsme byli spokojení. Cena u těchto návrhů vás nezruinuje a je uvedená za celý apartmán většinou pro 4 člennou rodinu, pokud není uvedeno jinak.
- Apartmán Oparno Velemín v Českém středohoří: bezkonkurenční cena od 1000 Kč/noc
- Chatička v Rokytnici; 1100 Kč/noc
- Apartmán Krátká se zahradou, Žďárské vrchy, od 1200 Kč/noc
- Apartmány penzionu Kamínek v Rokytnici (v létě levné ubytování, v zimě naopak drahé, nachází se totiž přímo u lanovky); cca od 1300 Kč/noc
- Penzion Ivanka v klidné části Krkonoš; cca 1400 Kč/noc; klidné místo
- Apartmán Mezi stromy v Krkonoších, na samotě u lesa; 1500 Kč/noc
- Apartmán U rybníka Lobeč na Kokořínsku; 1500 Kč/noc
- Jurta pod Blaníkem: vyzkoušejte něco netradičního za pár korun; 1600 Kč/noc mimo sezónu
- Domeček Jiřetín: Jiřetín je malebná obec v Lužických horách; 1900 Kč/noc + energie
- Apartmán ve skanzenu: kouzelné ubytování v krásném prostředí se saunou, na Bookingu lze vychytat slevu
- Roubenka Paseky: rezervujte hodně dopředu, bývá často obsazeno; 5800 Kč/víkend pro 8 osob
O dalších ubytováních, která moje rodina vyzkoušela, se dočtete v článku na našem cestovatelském blogu.
Budeme rádi, když nám napíšete zpětnou vazbu, jaké ubytování jste si díky tomuto článku sehnali? Jak se vám líbily naše tipy na šetření?