Světelný panel je výborná pomůcka do školek, družin, kroužků, ale i do domácností, díky které mohou děti zábavnou formou zkoumat vlastnosti světla, míchat barvy, trénovat grafomotoriku a mnoho dalšího. Věřte, že jednotlivé aktivity zabaví na hodiny jak malé 3leté děti, tak i školáky v prvních třídách. V tomto článku jsme pro vás připravili hned 10 aktivit, které zvládnete nachystat i vy doma. Jsou vhodné pro děti od 3 do cca 8 let.
Světelné (light) panely od britské značky Tickit jsou tenké a velice lehké. Vyrábí se ve dvou velikostech (formát A2 a A3) a dvou tvarech: obdélník či kruh. Ideální je k panelu dokoupit i plastovou krytku. Jednak si ochráníte povrch panelu a za druhé ho pak můžete používat i na sensory hrátky (hrátky se sypkými hmotami včetně vody). Světelné panely mají 3 módy svítivosti.
TAKARO poznámka: Pokud slyšíte pojem sensory play poprvé, přečtěte si o této dětské aktivitě více na našem blogu. |
10 aktivit se světelným panelem
V aktivitách jsme používali A3 panel značky Tickit s krytem. Ten i některé domácí materiály nám zapůjčila brněnská půjčovna hraček Pohraj si a vrať. Pokud jste z Brna a chcete si nejprve light panel s dětmi vyzkoušet, doporučujeme půjčovnu zkontaktovat na jejich FB či IG. Sama majitelka nás přivedla na některé nápady, co lze s panelem dělat.
Dále vypsané aktivity jsou seřazené plus minus podle obtížnosti, resp. od aktivit pro nejmenší 3leté děti až po školáky. Vždy zohledněte schopnosti vašeho dítěte, věk je pouze orientační.
1) Míchání barev
Velice jednoduchá aktivita na naučení barviček, ale rovněž na pochopení principů míchání barev. Ideální je použít barevné fólie, ale vystačíte si i s barevnými papíry (i když to nebude tak hezké a viditelné). Značka Tickit ke světelným panelům nabízí nejen sadu barevných fólií, ale i barevné průsvitné kaňky. Jsou fakt bytelné a nádherné.
Nechcete zůstat jen u 2D objektů? Nemusíte! Pokud máte doma magnetické stavebnice, můžete s výhodou použít i je, prosvítit je. Nebo zapojte do hry „křišťálové“ fluorescentní kostky či dokonce dřevěné sensory bloky. Záleží, co prostě doma máte.
2) Trénink barev a tvarů
Vystříhejte si z barevných fólií různé geometrické obrazce (čtverce, obdélníky, kruhy, apod.). Poté na bílý papír zakreslete obrys obdélníku/čtverce/kruhu. Papír umístěte na rozsvícený panel a nechte děti přiřazovat kousky fólie na správný obrys. Podobně mějte na bílém papíru nakreslená barevná kolečka a tentokrát děti třídí vystříhané objekty z fólie podle barev, ne podle tvarů.
Jestliže opět nechcete zůstat jen u 2D objektů, tak starším dětem pořiďte průsvitná tělesa od značky Tickit. Mohou je využívat i jako stavebnici a něco hezkého postavit.
TAKARO tip: Máte doma magnetickou kuličkovou dráhu od Connetix? Vezměte čtvercové dílky a umístěte je na světelný panel. Nechte dítě přiřazovat kuličky ze sady do stejně barevných magnetků. |
3) Sensoryhrátky s nejmenšími
Které dítě by nemilovalo se v něčem patlat?! Na tuto aktivitu budete k panelu potřebovat i kryt. Do něho nasypte, co doma najdete a oželíte. Například dětskou krupičku, mouku, ale použít lze i kinetický písek, bambulky (máte-li jich hodně) či zažehlovací korálky. Pozor, používejte jen u dětí, které už věci nedávají do pusy.
Kdo má chuť a materiál, může vytvořit dětem malý herní svět. Anebo dětem dát různé naběračky, kleštičky a třídicí misky. Uvidíte, jak se dítě zabaví!
4) Skládání panáčka a učení se emocí
Tato aktivita u nás bavila jak 3letého, tak dokonce 7letou slečnu. Na průhlednou fólii namalujte jednotlivé části obličeje (pusa, nos, uši, oči, atd.). Na jinou fólii (lze i na klasický bílý papír) nakreslete obrys hlavy.
A teď už nechte dítě, aby si poskládalo vlastního panáčka, resp. jeho/její hlavu. Aktivitu můžete vylepšit o popis emocí. Připravte dítěti různé tvary očí a úst. Nechte pak dítě vyobrazit hněv, radost, smutek a povídejte si o tom.
5) Skládání neviditelné pohádky
Děti milují tajemno a to jim právě se světelným panelem můžete snadno dopřát. Například pomocí neviditelné puzzle pohádky, kterou je potřeba prosvítit, aby šla poskládat a vidět.
Jak na to? Na bílý papír vytiskněte libovolnou pohádku (my máme obrázek z masopustu). Potištěnou část přelepte dalším bílým papírem. Nyní slepené papíry rozstříhejte na proužky (pro starší děti můžete i na puzzle kousky). Doporučujeme ve spodní části proužků mít číslice, aby menším dětem šel obrázek poskládat. Obrázek je dobře čitelný jen na podsvíceném panelu.
TAKARO tip: Pokud děti milují puzzle. Existují boží puzzle s průsvitným efektem, které se budou skvěle vyjímat právě na light panelu. V nabídce máme kruhové a s trojúhelníky. |
6) Hra na detektiva
Tuto hru budou vaše děti milovat a dozvědí se i něco nového. Připravte si rodný list a několik různých papírových bankovek, případně dalších dokumentů, kde se nachází vodoznak.
Nejprve dětem ukažte bankovku jen tak, zda tam vidí něco tajemného? Teprve poté ji položte na rozsvícený panel a společně hledejte vodoznak.
7) Vodní hrátky s pipetou
K této aktivitě opět potřebujete mít světelný panel s krytem. Dbejte na to, aby voda nestříkala na samotný panel. Proto tuto aktivitu dělejte pod dozorem anebo se staršími dětmi.
Zapněte light panel, napusťte do krytu vodu a nachystejte si kelímky s barevnou vodou. Děti mohou pak pomocí pipety rozpíjet barevné skvrny ve vodě a sledovat difúzi. Do hry lze přidat i rostlinný olej, pěnu či jiné kapaliny s rozličnou hustotou, než má voda. Záleží, jak staré děti máte a jaké jim chcete přiblížit fyzikální jevy.
8) Prosvěcování rentgenových snímků
Nebojte se, nemusíte být doktoři, abyste dětem sehnali rentgenové snímky kostí. Buď si je můžete stáhnout z Internetu a obkreslit na průsvitnou fólii. Anebo využijte už přichystaných snímků na našem e-shopu. K dispozici máme:
9) Grafomotorická cvičení pro menší
Uvolňovat ruku (zápěstí) se vyplatí už od útlého věku. I k této jinak nezáživné činnosti lze s výhodou použít světelný panel. Vysypte dětem do krytu dětskou krupičku a dejte jim štětec.
Nebo jim dopředu nachystejte šablonky na bílém papíru. Nakreslete různé obrazce - my máme motýla, vánoční stromeček a housenka. Důležité je, aby v obrazci byly vyobrazeny malé kruhy. Do těch nechte děti umísťovat (rukou anebo pinzetou) korálky, bambulky anebo speciální magnetické žetonky. Ty poslední zmíněné mají jednu výhodu - skvěle se uklízí. Stačí vzít magnetickou hůlku a všechny se přitáhnou.
10) Grafomotorická cvičení pro starší
Se staršími dětmi od cca čtyř, pěti let můžete obkreslovat linie. Anebo dokonce jednotlivá písmena a číslice. Opět si dopředu na bílý papír připravte motivy, položte na panel a položte krytku, do které vysypete nějakou sypkou směs. Dítě prstem či štětcem objíždí jednotlivé linie.
TAKARO tip: Byla by škoda nevyužít panelu i v případě, že vaše dítě má senzitivní období (jeví zájem o) písmen a číslic. Od značky Tickit pořídíte speciální fluorescentní sady čísel a písmen, které na panelu budou pěkně zářit. Děti pak budou nadšeně skládat svá první slova či početní příklady. |
Věříme, že až si doma světelný panel sami osaháte, budou vás napadat i další aktivity, jak je využít na zábavné hraní. Pokud se vám tento článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení s dalšími hravými rodinami. Děkujeme!
Anebo si jej půjčit (Brno)