Říká váš dvouleťák červené barvě bebinková? Vaše batole ještě nerozeznává základní barvy, natož jejich odstíny? Na trhu s hračkami existuje nepřeberné množství produktů na naučení barev, až je pro rodiče mnohdy těžké se v nabídce zorientovat. A přitom kolikrát doma už všechno máte. Právě proto jsme připravili tento článek s nápady, jak „naučit dítě barvy“.
Hned na začátek malá, ale podstatná odbočka. Záměrně píšeme „naučit se barvy“, protože jako u všeho, i tady platí: „Pokud na to dítě není připravené, nepohnete s ním.“ Dobře si pamatuji, kdy jsem svému prvorozenému v jeho 2 letech pořád opakovala červená, zelená, modrá a on nic. Uběhl půlrok a ani nevím jak, najednou uměl všechny včetně stříbrné a zlaté. Přišlo jeho senzitivní období (někdo říká okno zájmu) a šlo to samo. Stačilo pouze podpořit jeho zájem vhodnými pomůckami a hračkami.
TAKARO poznámka: A ještě jedna věc. Nikdy své dítě neporovnávejte s vrstevníky. Ba ani s jeho sourozenci. Každý je originál a má své talenty jinde. |
Čím podpořit zájem dítěte o naučení se barev?
Vybrali jsme pro vás několik rodiči ověřených nápadů a tipů, kterými můžete vaše malé děti podněcovat, zakomponovat je do jejich podnětného prostředí (jedete-li v montessori pedagogice) či pouze nabídnout ke (společnému) hraní. Budete překvapeni, kolik z toho už doma máte a nemusíte hned něco shánět.
1) Vyberte oblíbenou hračku
Preferuje vaše dítě nějaký typ hračky? Například autíčka? Fajn, tak začněte s barevnými autíčky, které pojedou do barevných garáží. Garáž s barevnými dveřmi si lze vyrobit například z kartonu (anebo ze zbytků rámečků deskových her). Další zajímavou možností je postavit garáže z magnetické stavebnice a vše vylepšit o barevnou cestu bludištěm - viz instagramový příspěvek. Nebojte se, pokud nejste příliš tvořivý typ rodiče, postačí na jednu garáž využít i jen nabarvenou toaletní ruličku anebo postavit ohrádku ze stejně barevných dřevěných kostek.
2) Třiďte věci
To, že neumí dítě barvy, ničemu nebrání, abyste s ním třídili věci podle jejich barev a odstínů. To zvládne totiž malé dítě už od cca 18 měsíců (ve 2 letech už jistě), aniž by barvy uměly slovně pojmenovat. Bonusem si u ještě nemluvících dětí nepřímo ověříte, že nejsou třeba barvoslepé.
A jak třídit? Postačí vám najít doma věci různých barev (různě barevné Duplo kostky, kuličky, kousky plastelíny) a připravit si třídicí misky. Ty se dají buď koupit (i s kuličkami), anebo jednoduše vyrobit. A to například z kartonové krabice od vajíček. Vezmete plato, důkladně vydezinfikujete a následně spodky po vajíčkách vybarvíte vždy jednou barvou (anebo nalepíte barevný papír). Využít lze i barevných duhových stavebnic, resp. jejich oblouků.
Pokud chcete u dětí zároveň procvičit jemnou motoriku, dejte jim do ruky dětskou dřevěnou pinzetu (lžičku, naběračku) a ať barevnou věc chytí/naberou a uloží na správnou třídicí misku.
TAKARO poznámka: Trápí vás, že vaše 2 až 3leté dítě pořád ještě moc nemluví? Tuto problematiku jsme diskutovali s klinickým logopedem a primářem Petrem Staníčkem. |
3) Mějte barevné dny
Vyhraďte si například týden, kdy každý jeden den se budete věnovat právě a jen jedné barvě. Například pondělí bude fialové, středa zelená, pátek žlutý, neděle červená, atd. (Barvy jsme vybrali podle barevného označení dnů magnetického plánovače, který dětem pomáhá pochopit, co za den v týdnu je a jaké ho čekají ten den aktivity. Můžete tak spojit dvě aktivity v jednu.)
V ten den dejte na výstavku (případně na poličky, jedete-li montessori pedagogiku), dětem do ruky hračky jen jedné dominantní barvy. Že to není těžké vymyslet, se přesvědčte na instagramovém profilu Z okraje lese.
Tyto barevné dny lze podpořit třeba i barevným jídlem. Maminka Z okraje lese to zvládla až na modrý den i bez použití barviv na vaření. Můžete se s dětmi v ten den obléci jen do té jedné barvy. Toto jsme uváděli jako skvělý tip v článku, jak děti nadchnout do oblékání. Anebo vymalovat obrázek pouze jednou barvou a vybarvovat jej na pokračování celý týden.
4) Využijte toho, co máte doma
To už jsme zmiňovali několikrát výše. Ale možná nejste tvořiví, tak nemáte ani ty barevné papíry a další kreativní materiál. Věříme, že se ale u vás doma vždy najde ovoce a zelenina. A tady se dá opět skvěle třídit podle barev, povídat si o tom, kde ovoce/zelenina roste, jak jej využíváme, jakou má vůni a samozřejmě nechat děti ochutnávat. Hraní s jídlem je důležité zejména pro malé nejedlíky, o čemž jsme se bavily s terapeutkou Dášou Jurišovou.
TAKARO poznámka: Někteří rodiče doporučují si hrát na zavařování ovoce, vařit kompot. Pokud se vám nechce zavařovat skutečné ovoce, malé děti to rády dělají s dřevěnými komponentami ovoce ve hře Ovocný sad (bestseller mezi hrami od 2 let). |
Hračky na podporu naučení barev u dětí
A jestli ještě trváte na kvalitních hračkách na trhu, kterými podpoříte u dětí zájem o barvy, tak máte hned dvě cesty/přístupy:
1) Open-ended hračky: Typické pro montessori a waldorf pedagogiku (ale nejen pro ně). Jsou to hračky s otevřeným koncem hry, tj. nemají přesně specifikováno, jak se s nimi hraje. Je to pouze na dětské kreativitě, kterou je fajn odmala rozvíjet. Hračky kolikrát jsou i vzhledově neurčité, aby dítě nebylo ničím dopředu ovlivněno a hračky šlo vzájemně kombinovat (třeba i s přírodními materiály).
Tady sáhněte po barevných dřevěných kostkách, velké duze Targe, barevných balančních kamenech či třeba vzdělávacích kartách Barvy v přírodě.
TAKARO tip: Využít lze i PDF materiály pro děti, které pro vás na TAKARO tvoříme zdarma ke stažení. Hledejte vláček s barvami a tvary. Vhodné pro úplně ty nejmenší děti (anebo i autistické). |
2) Hračky, hry a knížky: Nebo-li běžné hračky, jak je známe z našeho dětství my. Na první pohled hned víme, že deskovku si máme zahrát, knížku prolistovat atd.
Tady doporučujeme deskovku pro nejmenší Teddyho barvy a tvary, kreativní sešit Moje první úkoly - Barvy a tvary, pro nejmenší pak Minipedii Moje krásné barvy, netradiční dřevěné barevné pexeso s tučňáky a dřevěné puzzle pro učení barev a přiřazování.
Kdy se naučily barvy vaše děti? Co jim nejvíce pomáhalo? Podělte se o vaše postřehy a sdílejte článek s dalšími rodiči.