Soutěž:
Sleva 12% s kódem ZADARMO: Vyhrajte nákup ZDARMA. Soutěž probíhá od 10. do 23. 6. Detailní informace o soutěži čtěte TADY.

12 tipů, jak si hrát a využít modelovací válečky od Yellow Door

12 tipů, jak si hrát a využít modelovací válečky od Yellow Door

Modelovací válečky od britské značky Yellow Door jsou všestranná hračka-pomůcka, o čemž vás přesvědčíme v tomto článku. Dočtěte až do konce, protože těch tipů na hru a využití je hned 12, z nichž některé jsou hodně originální.

Pokud jste o nich ještě neslyšeli, tak modelovací válečky Yellow Door jsou z litého kamene a mají v sobě různorodé vrypy. Jsou velké tak akorát do dětské ručky a tím, že je děti po nějakém povrchu poválí, tak se do něho obtisknou motivy z válečků. Skvělé jsou tak na smyslové hrátky (sensory play) pro malé děti už od 2 let. Na výběr je hned z několika sad.

TAKARO poznámka: Pokud o sensory play (nebo taky messy play, smyslohrátky, sensohrátky) slyšíte poprvé a nevíte, proč byste tyto činnosti s dětmi měli dělat, přečtěte si náš úvodní článek do světa sensory play.

12 jednoduchých nápadů, jak využít modelovací válečky Yellow Door

Všechny následující aktivity byly vyzkoušeny se sadami Zahradní brouci a Lesní přátelé. Tipy najdete zpracované taky ve dvou videích na Instagramu - první a druhé, pod kterým běží soutěž o válečky. Nápady i fotky připravila kreativní influencerka Kartonová máma.

1) Obtisky do modelíny

Tato aktivita vás asi nepřekvapí. Není nic snazšího, než doma vytáhnout kupovanou či domácí modelínu (plastelínu) a válečky v ní pořádně obtisknout. Lze hrotem i podélně. Nechte děti, ať testuji různý tlak na váleček. Rolují válečkem seshora dolů, zprava doleva. Je to skvělé pro rozvoj jejich motoriky.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - plastelína

2) Obtisky do kinetického písku

Podobně jako do modelíny, lze válečky tisknout do kinetického písku. A to opět jak hrotem, tak válet podélně. Doporučujeme aspoň 2 kg písku, ať je větší plocha na hraní.

jak využít modelovací válečky Yellow Door -kinetický písek

3) Zápichy ze samotvrdnoucí hmoty

Dalším skvělým materiálem, ve kterém se dají válečky „vyválet“, je i samotvrdnoucí hmota (nebo studený porcelán). Vyválejte si ozdoby, které lze využít jako (jarní) zápichy do květináčů anebo taky ozdoby, kde dírkou provlečete šňůrku a pověsíte je na větvičky/stromeček. Na pomalování doporučujeme akrylové barvy.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - jarní zápichyjak využít modelovací válečky Yellow Door - jarní zápichy

TAKARO tip:Značka Yellow Door přišla s novinkou. Kromě modelovací válečků u nich pořídíte i modelovací kouličky, které fungují na stejném principu. Aktuálně existují dvě sady - Příroda a Klid.

4) Linecké či jiné sušenky

Proč péct doma pořád dokola ty stejné vzory podle vašich formiček? Zkuste to letos jinak a upečte si originální sušenky díky Yellow Door válečkům. Z vlastní zkušenosti doporučujeme použít klasické linecké těsto. Hezká je například včelička ze sady Zahradní brouci.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - sušenky

5) Různé výtvarné techniky

Válečky se dají využít i k různým výtvarným technikám, pomalovat je a obtisknout na různé povrchy. Pokud chcete tisknout na papír, doporučujeme menší gramáž, klasickou A4, NE tvrdou čtvrtku. Jestliže budete tisknout na textil, například tričko/body, tak si látku podložte něčím měkkým. Na tvrdé podložce se vám obrázek neobtiskne hezky.

VAROVÁNÍ: Některé typy barev, zejména ty na akrylové bázi, vám mohou váleček obarvit, dokonce i natrvalo. Zejména ty na akrylové bázi. Barvili jsme i prstovými barvami. Ty též slabounce válečky obarvily.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - textiliejak využít modelovací válečky Yellow Door - textilie

6) Válečkové kuželky

Teď už se dostáváme k méně obvyklým tipům, jak si s modelovacími válečky hrát. Co si takto zahrát kuželky?! Čím více sad, tím bude hra zábavnější. Postavte si válečky jako kuželky na zem a shazujte je balónem.

Vybrat si modelovací válečky

7) Válečkové věže

Válečky se přirozeně nabízí ke stavitelským hrám. Skvěle se vám tak budou kombinovat s dalšími open-ended hračkami. Můžete je stavět samostatně jeden za druhým na sebe. Jak vysokou věž postavíte? Anebo si pomoc dalšími kostkami z jiných (dřevěných) stavebnic. Na fotkách jsme využili magnetických dílků ze stavebnice Connetix.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - věž

TAKARO poznámka: Ještě jste neslyšeli pojem open-ended hračky (neboli hračky s otevřeným koncem)? Mrkněte na náš článek s úvodem do světa open-ended hraní.

8) Pohyblivé prkénko

Tuto aktivitu nevíme, jak vlastně nazvat?! Vezmete si válečky a nějakou desku. Tu položíte na válečky. Na desku umístíte třeba zvířátka Holztiger (či jiné) a posouváte desku i válečky tak, aby zvířátka nepopadala dolů. Poté můžete přesouvat i sami sebe. Když tak mrkněte na video na Instagramu, co touto aktivitou myslíme.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - balanční prkno

9) Masáž

Tak toto bude bavit především rodiče. Válečky jsou příjemné na dotek. Namasírujte si nohy, záda… Lehněte si na břicho a poproste děti, ať jezdí válečkem po vašich zádech. Přejeme příjemné chvilky!

jak využít modelovací válečky Yellow Door - masáž

10) Pečetění

Válečky využijete i jako pečetidlo. Vyzkoušeli jsme a zbytky pečetící hmoty šel z válečku smýt. Ale mějte na paměti, že vám na válečku můžou zůstat zbytky. Využijte krásná pečetidla třeba na bojovky.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - pečetění

11) Těžítko

Válečky jsou dostatečně těžké, abyste je doma mohli používat jako těžítka. Je pouze na vás, kolik si jich na štos papírů dáte.

jak využít modelovací válečky Yellow Door - těžítko

12) Válečková schovávačka

A poslední aktivita je určená menším dětem od 2 let. Poschovávejte válečky na různá místa po bytě a nechte děti, ať je hledají.

Další válečkové nápady

V druhém videu na Instagramu jsme zapojili i maminky do vymýšlení dalšího využití válečků. Sešlo se velké množství nápadů, však si je v komentářích přečtěte sami. Některé nápady se opakovaly, jmenujme aspoň pár z nich:

  • Výroba sensorického pexesa - obdoba hry Hmatej a najdi.
  • Vhazování válečku do nádoby - aktivita pro malé děti od 18 měsíců.
  • S více sadami by šlo s válečky hrát Šachy anebo Člověče, nezlob se.
  • Hra curling. Kutálení válečku dolů z rampy.
  • Vodní hrátky - lovení válečků z bazénu, nebo nohami z lavoru.
  • Obtiskávání do písku u moře.
  • Jako „střelivo“ pro děti - bitvy, granáty, aj.
  • Obtisk do FIMO hmoty.

Tak co, vyzkoušíte modelovací válečky Yellow Door? Pokud vás zaujaly, budeme rádi za sdílení toho článku s dalšími kreativními rodinami. Děkujeme!

Vybrat si modelovací válečky

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah