Zažil to asi každý rodič. Nápady na aktivity docházejí, děti se začínají nudit a u žádné činnosti nevydrží déle než pár minut. Co honem vymyslet? A nejlépe něco neokoukaného a přínosného… Přijde vám to povědomé? Pak si přečtěte šest “vědeckých” pokusů, které děti zabaví a co více, budou se u toho náramně bavit a něčemu se přiučí. Značka: Vyzkoušeno na vlastních akčních dětech!
Pokusy jsou vybrány tak, abyste k nim mohli použít věci, které máte běžně doma a samozřejmě, aby mohly experimentovat i ty nejmladší děti. Tj. od cca 2 let. Snažili jsme se zaměřit na různé vědní obory – fyziku, chemii, přírodovědu.
TAKARO poznámka: Všechny následující aktivity vyžadují pozornost a pomoc dospěláka! |
Ze všech 6 pokusů jsme připravili zrychlený video záznam pro ty z vás, kteří preferují video před textem. Za odběr našeho kanálu děkujeme.
1) Lentilková duha
Na začátek začněme nejjednodušší aktivitou, která zapojí i ty nejmenší dětičky, počítaje se sladkou tečkou na závěr.
Co k tomu budete potřebovat:
- lentilky nebo skittles
- mělký talíř (nejlépe jednobarevný bílý)
- teplou vodu
Postup:
1. Na talíř si s dětmi dokola vyskládejte lentilky.
2. Opatrně přilijte doprostřed talíře teplou vodu tak, aby dosáhla až k lentilkám.
3. Pozorujte reakci.
Co můžete s dětmi vyzkoušet:
- různé barevné variace, dětské fantazii se meze nekladou
- jak rychle či pomalu se bude barevná duha tvořit při použití studené a horké vody nebo studeného a horkého mléka
- se staršími dětmi si můžete zapisovat výsledky měření do tabulky
Věda v kostce
Lentilky jsou obalené cukrem a potravinářským barvivem. Když přidáte teplou vodu, začnou se rozpouštět. Lentilky mají na sobě přibližně stejné množství cukru i barviva, proto se budou rozpouštět podobnou rychlostí a barvy zůstanou v jedné linii.
2) Katapult
Tento fyzikální pokus se dá uzpůsobit všem věkovým kategoriím. Malé děti si užijí pokládání střely na katapult a vystřelování, školkáčci mohou experimentovat s různými druhy střel a školní děti si mohou celý katapult vyrobit úplně samy. Katapult bavil kluky asi nejvíc. Soutěžili mezi sebou, kdo se trefí na cíl (v našem případě mísa) a koho střela doletí nejdál.
Co k tomu budete potřebovat:
- pevnější kartonovou ruličku (zvládli jsme to i s ruličkami z toaletního papíru)
- gumičku
- vařečku
- střelu vlastního výběru (kulička z papíru, alobalu, atd.)
Postup:
1. Obtočte gumičkou dvakrát kartonovou ruličku.
2. Najděte zkřížení gumičky a pod něj do poloviny vsuňte vařečku.
3. Katapult je připraven.
4. Najděte vhodnou střelu. Nám postačil zmačkaný papír.
5. Vložte střelu na vařečku a trénujte střílení na cíl nebo na dálku.
Co můžete s dětmi vyzkoušet:
- vyrobit si katapult z různých materiálů
- různé druhy střel (šišky, semínka, klacíky, atd.)
- která střela vystřelí nejdál nebo nejvýš
- hru na cíl, kdy se budou zaznamenávat výsledky
Věda v kostce
Katapult je v podstatě páka. Páky ovlivňují sílu potřebnou ke zvednutí daného předmětu. Změnou vzdálenosti mezi silou, středem otáčení a zatížením lze snížit úsilí vynaložené na zvednutí střely.
TAKARO tip: Pokud se vám nechce vyrábět katapult, pořiďte si rodinnou hru Klouboučku, hop! Užijete si obdobnou dávku zábavy jako s katapultem. Existuje i dřevěná varianta Kloboučku hop pro malé děti. |
3) Magické/Vířící mléko
Na tomto pokusu je skvělé, že příprava nezabere ani pár minut a většinu věcí máte doma po ruce. Zkuste experimentovat s různými druhy barev, vyzkoušeli jsme potravinářské gelové, tempery, i akrylové barvy. Nejlépe se nám pracovalo s primalexovými barvami, které jsme mírně naředili.
Co k tomu budete potřebovat:
- plnotučné mléko
- jar nebo jiný prostředek na nádobí
- tekuté potravinářské barvy
- větší mělkou nádobu
- malý hrneček nebo misku
- vatovou tyčinku
Postup:
1. Mléko nalijte do mělké nádoby, aby bylo zakryté celé dno, do výšky cca 1 cm.
2. Přidejte po kapkách tekutou barvu. Pokud máte doma pipetu, použijte ji na barvu. Pipeta je ideální pro trénování jemné motoriky.
3. Do hrnečku nalijte jar.
4. Vatovou tyčinku namočte do jaru a dotkněte se mléka v místě, kde je barva.
5. Pozorujte reakci.
6. Pokud mléko přestane vířit, přidejte opět trochu jaru.
S dětmi můžete pozorovat dvě reakce:
- odpudivou reakci mléka s barvami ihned, jakmile se jich jar dotkne
- druhá reakce nastává později, kdy se barvy začnou vířit
Věda v kostce
Kouzlo se stává skutečností díky chemické reakci mezi jarem a tukem v mléce. Mléko je tvořeno vodou, ale obsahuje také minerály, proteiny a tuk. Když se jar dotkne mléka, tuk se začne rozpadat. Molekuly jaru se víří a snaží se najít tuk v mléce. Běžně tento proces nejde vidět, proto jsme použili barvy, které nám v tom pomohou.
TAKARO tip: Nadchnul tento pokus s jídlem vaše dítě? Existuje celá sada jedlých chemických a fyzikálních pokusů, které si děti mohou vyzkoušet doma. A něco se tím dozvědět okolo nich. |
4) Kouzelné květiny
Rozvíjející se květiny patří mezi nejjednodušší experimenty a děti je většinou zvládnou bez potíží. Nejmenší děti si užijí vybarvování květinek, starší mohou navíc trénovat i vystřihování. Dospěláci pomohou se skládáním okvětních lístků a všichni si užijí vkládání květinek do vody a pozorování kouzla.
Co k tomu budete potřebovat:
- bílý nebo barevný papír
- pastelky nebo fixy
- nůžky
- nádobu s vodou
Postup:
1. Na papír namalujte různé tvary květin.
2. Spolu s dětmi tvary vybarvěte a poté vystřihněte.
3. Lehce složte okvětní lístky směrem ke středu květiny.
4. Vložte složené květiny do nádoby s vodou (vybarvenou stranou nahoru).
5. Pozorujte kouzlo.
Co můžete s dětmi vyzkoušet:
- která květina se rozvine nejrychleji
- jestli se květiny rozvinou rychleji v teplé nebo studené vodě
- různé tvary – květiny, hvězdy, slunce
- papír různé gramáže
Věda v kostce
Díky kapilárnímu působení papír velmi rychle absorbuje vodu. Když papír navlhne, nabobtná. Záhyby se vyrovnávají, což způsobí otevření složených lístků vaší kouzelné květiny.
Tip od autorky Romči: Květinu kreslete tak, aby byl střed viditelně větší než okvětní lístky. Jen tak zaručíte, že se všechny květiny krásně rozvinou.
TAKARO tip: Potřebujete s dětmi nacvičit stříhání? Máme v nabídce vystřihovánky a tvořivé stříhací sady různé složitosti (od nejmenších po předškoláky). |
5) Hrátky se statickou elektřinou
Statická elektřina je zábavná a představuje jednoduchý a bezpečný způsob, jak dětem představit vědu. Oba experimenty děti určitě zabaví na dlouhou dobu.
Co k tomu budete potřebovat:
- obyčejné gumové balonky
- černý permanentní fix
- čerstvě umletý černý pepř
- papír nebo papírový tácek
Co můžete s dětmi a balonkem vyzkoušet:
1. Nejprve nafoukněte balonek.
Postavte se před zrcadlo a ukažte dětem, jak si protřít balonkem vlasy. Třením získají vlasy kladný náboj a balonek záporný. Když balonek odtáhnete, vlasy se samy napřímí, protože následují opačně nabitý balonek. Nechte děti, ať to zkoušejí samy. Užijí si přitom spoustu legrace.
2. Nepřepepři to!
Na balonek nakreslete permanentním fixem obličej. Čerstvě umletý černý pepř vysypte na papír. Projeďte balonkem nad pepřem. Všimněte si, že se nic nestalo. Poproste děti, ať zkusí pepř k balonku přilepit. Poté protřete část balonku s obličejem o vlasy a projeďte balonkem znovu těsně nad pepřem. Pepř by se měl zvednout a přilepit se na balonek.
Poslouchejte s dětmi, jaký zvuk přitom pepř dělá. Váš balónkový kamarád má teď pořádné strniště nebo spoustu pih na obličeji. Zkuste s dětmi i další materiály, které se pomocí statické elektřiny přilepí k balonku.
TAKARO tip: Baví vás s dětmi objevovat krásy a taje přírody? Pak sáhněte po sadě pokusů pro zkoumání přírody. Pro pochopení principů elektřiny je skvělý Voltík (vhodné pro starší děti od cca 7 let). |
6) Tančící rozinky
Posledním pokusem jsou tančící rozinky, který si děti maximálně užijí. Za vaší asistence mohou samy všechny přísady postupně přidávat do sklenice a pak pozorovat, co se bude dít. Pokud rozinky přestanou “tancovat”, stačí přidat sodu a ocet.
Co k tomu budete potřebovat:
- sklenici
- vodu
- jedlou sodu
- lžíci
- rozinky
- ocet
Postup:
1. Do sklenice nalijte 0,5 l vody.
2. Do vody nasypte 3 lžíce sody a zamíchejte.
3. Vezměte si několik rozinek a vhoďte je postupně do vody.
4. Do sklenice pomalu přidejte 5 lžic octa.
5. Pozorujte, co se stane.
Věda v kostce
Při reakci sody s octem vzniká oxid uhličitý. Bublinky, které uvolňuje, se snáze přichytí k rozince, protože je na povrchu drsná. Oxid uhličitý stoupá vzhůru a s ním i rozinky. Na hladině se bublinky uvolní a rozinky znovu klesají ke dnu.
TAKARO poznámka: S jedlou sodou a octem můžete doma nasimulovat výbuch sopky. Pokus najdete v článku s 5 aktivitami na doma pro malá batolata. |
Kterým vědeckým pokusem doma začnete? Který vás zaujal?