Doma batolata a venku déšť je u nás vražednou kombinací, neboť oba kluci hračkám moc nedají, ale zato jsou neustále v pohybu. Posledně za deště jsme oprášili staré dobré aktivity, které baví ročního i skoro tříletého. A navíc prakticky nic nestojí, zvládnete je s tím, co máte doma.
1) Zachraňování zvířátek z ledu
Tuto aktivitu si náš starší sám často „poroučí“. Stačí vám nějaká středně velká umělohmotná mísa a rozměrově menší oblíbené hračky. U nás používáme klasická Schleich zvířátka. Ta vložíme do mísy, zalijeme vodou a dáme na pár hodin do mrazáku (lepší si nachystat přes noc).
Až voda ztvrdne na led, dám dětem dětské kladívko, nebo pipetu s teplou vodou a jejich úkolem je zachránit zvířátka z ledu. Při této činnosti si vysvětlujeme, proč teplá voda rozpouští led. Opakujeme si názvy zvířat, jaké zvuky vydávají a k čemu lidem slouží.
TAKARO tip: Zachraňovat zvířátka lze i jinak. Přelepte je na zdi náplastí (lepící páskou) a nechte je dětmi vysvobodit. Tento tip najdete i v článku 20 aktivit na rozvoj jemné motoriky u dětí od 2 do 6 let. |
2) Hrnečku vař
Možná tuto aktivitu budete znát jako „sopka podomácku“. Jde o jednoduchý pokus připomínající výbuch sopky anebo právě hrnečku vař ze známé pohádky. Stačí vám plech, hrneček, do kterého nasypete trochu jedlé sody (čím víc, tím větší efekt) a odměrka s octem. Hrneček dejte na plech a nechte dítko do něho nalít ocet.
Pro lepší efekt doporučujeme z plastelíny vymodelovat sopku, umístit hrneček do kráteru a k sodě přimíchat červené barvivo. To jsme bohužel tentokrát neměli doma.
TAKARO tip: Pokud vaše děti baví pokusy, zkuste s nimi nějaké další vhodné už od 2 let. K většině nepotřebujete nic speciálního. |
3) Hledání v mouce
Tuto aktivitu jsme do repertoáru zařadili nedávno. Původně jsme chtěli, aby si starší syn opakoval písmena abecedy a uvolňoval zápěstí. Nakonec se to zvrtlo ve zcela jinou činnost. Nutno dodat, že oba bavila a budeme ji určitě opakovat.
Stačí vám nějaký plech či tác s vyšším okrajem. Do něho vsypte mouku dle vašeho uvážení. Do mouky zamíchejte ploché věci. My jsme použili magnety zvířat. Ale můžete si nakreslit třeba dinosaury, vystříhat a umístit na dno plechu. Pak už nechte děti, ať si hrají na archeology a „vykopávat“ zvířata (dinosaury). Anebo jim dejte štěteček.
Na rovinu, jedná se o „špinavou“ aktivitu. Doporučujeme provádět na balkóně (terase) anebo mimo koberce. Nebojte se zapojit děti do úklidu po skončení zábavy. Se staršími můžete do mouky kreslit písmena či jiné obrazce (pomáhá uvolnit zápěstí, příprava na psaní).
TAKARO tip: Příště se starším zkusíme malování pískem pro děti od 3 let. Písek se uklízí snáze jak mouka. Navíc v sadě jsou tácky a podložky. |
4) Prosvěcovací hrátky
Pod tímto bodem se skrývají hned dvě aktivity, které bavily zejména staršího (necelé 3 roky). Využili jsme už nachystanou aktivitu z Hravých bojovek (konkrétně z bojovky Vesmírné putování). Jak na ni?
- Vezměte si euroobal, lihovou fixu, nůžky, černý a bílý papír.
- Na euroobal nakreslete obrázek. Anebo si nějaký vytiskněte, vložte dovnitř a lihovkami obkreslete kontury.
- Poté do obalu vložte černý papír.
- Na bílý papír si nakreslete a následně vystřihněte baterku.
Nyní mohou děti baterkou zkoumat, co se skrývá na obrázku. My jsme hledali, co nepatří do Vesmíru a povídali si o něm. Celou aktivitu si můžete prohlédnout i na našem videu.
K druhé aktivitě potřebujete prosvětlovací obrázky. Buď si nějaké koupíte, my se drželi nadále tématu Vesmír (ještě máme zvířecí ze Stínosvěta), anebo si je vyrobíte. Vezměte si tvrdý papír a vystřihněte si v něm menší otvory tvořící obrazec. Teoreticky by šly taky využít šablony na foukací fixy. Teď už stačí jen počkat, až se setmí (nebo jít do tmavé místnosti) a s lampičkou/baterkou v mobilu prosvěcujte jednotlivé obrázky. Povídejte si o tom, co se zobrazí na stěně.
5) Opičí dráha
Toto je podle nás vděčná aktivita pro děti jakéhokoliv věku. Aspoň u nás zabaví oba dva. Je to taková naše náhrada za to, že ten den nejdeme na hřiště. Využíváme gauče, židlí, polštářů a co byt dá. Plus máme od Vánoc trojúhelník Piklerové se skluzavkou, kolotočku a bazének plný míčků. Pokud jste neslyšeli o kolotočce, přečtěte si srovnávací článek s dalšími balančními hračkami.
Je pouze na vaší fantazii, jakou dráhu dětem vymyslíte. Bohatě si vystačíte s tím, co máte doma. I když na trhu existují hezké prvky do opičích drah.
Jaké domácí aktivity baví vaše batolata? Podělte se o vaše tipy.