Takřka 70 % rozlohy Švýcarska tvoří pohoří. 58 % z toho jsou Alpy a 11 % pohoří Jura na severozápadě země. 48 zdejších vrcholů přesahuje výšku 4 000 metrů. Člověk by si řekl, že při takových závratných číslech sem s malými dětmi rozhodně nemá cenu jezdit. Tím spíš, když se batolatům do dvou let nedoporučuje pobyt v nadmořských výškách nad 2 500 metrů. A kdo by se sem taky tahal s kočárkem?
Ale nenechte se odradit! Turisticky známá místa této nádherné alpské země jsou na návštěvníky z řad rodin s malými dětmi zvyklá a nabízí toho pro ně spoustu. Samozřejmostí je i přeprava kočárků v lanovkách a dalších dopravních prostředcích.
Švýcarsko je především rájem pro pěší turistiku. Nádherné hory, jezera, města… Prostě tady srdce každého turisty zaplesá. Vybrala jsem pro vás 7 tras, které zaujmou nejen děti, ale i dospělé.
7 tipů na výlety ve Švýcarsku, které zvládnete i s malými dětmi
1) Häxewääg Schwarzsee
Okolo malebného jezera Schwarzsee v kantonu Fribourg je pro malé návštěvníky připravena Häxewääg, tedy čarodějnická stezka. Během ní se děti na procházce kolem jezera setkají s několika pohádkovými obyvateli místa (drak, mnich, noční jezdec, skřítek Muggi ad.) a dojdou i k chaloupce samotné čarodějnice. Jezero se dá v pohodě objet s kočárkem a najdete tady i krásné místo na grilování. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
TAKARO tip: Pokud chcete mít dovolenou v duchu čarování, pak si na cesty přibalte skladné bojovky s Čarodějem Modromírem, případně pohádkovou knížku. Vše vhodné už od 3 let. |
2) Podél jezera z Montreux ke hradu Chillon
Pokud vyrazíte poznávat Švýcarskou riviéru na březích Ženevského jezera, určitě nezapomeňte vyrazit na procházku k nejnavštěvovanějšímu švýcarskému hradu. Promenáda kolem jezera je zpevněná, takže menší děti si s sebou můžou vzít koloběžku nebo odrážedlo, aby jim cesta líp ubíhala. Do prostor hradu se také nemusíte bát vzít děti - určitě je bude bavit běhat po jeho hradbách a hledat schovky v jeho zákoutích. Zpátky do Montreux se můžete svézt lodí. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
3) Vinice v Lavaux
U Ženevského jezera ještě chvíli zůstaneme. Nachází se tady totiž terasovitě upravené vinice, které jsou od roku 2007 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato jedinečná vinařská oblast mezi Lausanne a Montreux má rozlohu zhruba 800 hektarů. Skrze vinice vedou turistické trasy, které se dají projít i s kočárkem. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
4) Chriesiwäg
Když je na jaře na alpských vrcholcích ještě sníh, v nížinách už všechno kvete. Obzvláště půvabná je v tomto ročním období trasa v třešňových sadech v Juraparku Aargau na severu Švýcarska nedaleko Basileje. Kratší pětikilometrová trasa se dá krásně projít s kočárkem.
Pokud vládnete němčinou, na trase se z informačních tabulí dozvíte zajímavé informace o tom, jak se třešně pěstují, o zdejší krajině, historii pěstování třešní v údolí Fricktal, různých odrůdách třešní, o včelách a o tom, jak je pro přírodu důležité sadařství apod. Necelou půlhodinku odsud se nachází Muzeum Augusta Raurica - ruiny z dob starověkého Říma, které tvoří nejrozsáhlejší areál římských rozvalin ve Švýcarsku. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
TAKARO tip: K poznávání přírody (hmyzu, rostlin) doporučujeme vzdělávací karty Příroda do kapsy či puzzle od Lipky. Opět vše malé, skladné i na dovolenou. |
5) Emmentaler Bauernlehrpfad
Znáte Ementál? Není to jen ten sýr s dírami, ale celá nádherná kopcovitá oblast východně od hlavního města Bernu, kterou protéká řeka Emme. Celý region je tradičně zemědělsky orientovaný, a proto není divu, že tady vznikla i naučná stezka na toto téma. 7,5 km dlouhá trasa vede přes 11 hospodářství, přičemž každé zastavení se věnuje jiné oblasti zemědělství. Jen namátkou: chovu skotu, koní, prasat, drůbeže, rostlinné výrobě, včelařství, ochraně vody nebo významu lesa v krajině.
Z vesničky Zollbrück, kde trasa končí, se můžete vydat do nedaleké obce Trubschachen, kde najdete “Kambly Erlebnis” - výrobnu tradičních sušenek. V obchůdku můžete ochutnat spoustu druhů tradičních sušenek – zdarma. Nebo můžete navštívit sýrárnu v Affoltern im Emmental a podívat se, kde se světoznámý sýr Emmentaler AOP vyrábí. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
6) Murmeli Trail Lenk im Simmental
V oblasti Bernské vysočiny se nachází příjemné středisko Lenk. Co je v zimě lyžařský ráj pro rodiny s dětmi, je v létě ráj pro turisty. Tříkilometrová naučná stezka Murmeli Trail je věnována roztomilým horským hlodavcům - svišťům. Po cestě děti čeká spousta interaktivních stanovišť. Můžou třeba prolézt sviští norou, projít se po vratké lávce, zjistit, co svišti jí a nejí, poslouchat zvuky lesních zvířat nebo poznávat jejich stopy.
Trasa je sjízdná s kočárkem, ale doporučuji spíše ten terénní. Odměnou za zvládnutý výšlap může být jezírko Lenkerseeli s krásným dětským hřištěm, které je vzdálené jen asi 10 minut chůze od údolní stanice lanovky. Kromě skluzavek, houpaček, vodního hřiště, bludiště z keřů, kiosku tady najdete i malou parní železnici. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
7) Allmendhubel Flower Park
Jedno z nejkrásnějších dětských hřišť s nádhernými výhledy na alpské velikány Eiger, Mönch a Jungfrau se nachází také v Bernské vysočině. Ze známého městečka Lauterbrunnen, kde se nachází 72 vodopádů, se lanovkou vyvezete na Grütschalp. Odsud se vydáte na zhruba pětikilometrový pohodlný výšlap podél trasy historické úzkokolejky do Mürenu, což je horské středisko, kam nesmí auta. Tady nasednete na historickou pozemní lanovku Allmendhubelbahn. Lanovka vás vyveze na Allmendhubel, kde je opravdu nádherné dětské hřiště. Zatímco děti řádí, vy se můžete občerstvit v restauraci, anebo pohodlně lenošit na dřevěných lehátkách a kochat se výhledem. Je tady také 1 kilometr dlouhá naučná stezka Flower Trail o místní flóře. Více informací o tomto výletu na mém webu Our Swiss Experience.
TAKARO poznámka: Nezapomeňte si na dovolenou přibalit knížku Hravá cesta po střední Evropě, kde je jeden z příběhů věnován přímo Švýcarsku. Místo neprozradíme, to už si s dětmi musíte přečíst sami. Po návratu domů si pak jen nalepte vlajku Švýcarska se všemi údaji do dětského cestovního pasu, ať máte památku na tuto skvělou dovolenou. |
Moje tipy na pohodovou dovolenou ve Švýcarsku
- Pokud se rozhodnete po Švýcarsku cestovat vlakem, doporučuji si zakoupit Swiss Travel Pass. S ním získáte neomezené cestování nejen vlakem, ale i místními autobusy a loděmi po jezerech. Získáte s ním také 50% slevu na většinu horských železnic a lanovek. Můžete si ho koupit na dobu 3, 4, 6, 8 nebo 15 dní. Pro dospělého na 3 dny (2.třída) vyjde na 232 CHF. Děti od šesti do šestnácti let také cestují po Švýcarsku zdarma, pokud jejich rodiče ke svému Swiss Travel Passu objednají také Swiss Family Card. Děti do 6 let cestují všude zdarma!
- Pitná voda je ve Švýcarsku dostupná všude (pokud tomu tak není, je místo označeno). Takže se nemusíte bát napít z fontány uprostřed rušného města ani z horského potoka.
- Specialitou turistických tras v přírodě jsou místa na opékání, tzv. Grillplätze nebo Feuerstelle. Tady většinou najdete veškeré zázemí, včetně roštů i připraveného dřeva. Jen jídlo si musíte přinést své vlastní. :)
- I když pokrmy v restauracích nebo horských chatách nejsou zrovna na české poměry nejlevnější, nemusíte se bát nakupovat potraviny ve švýcarských supermarketech. Ceny potravin jsou až na výjimky (např. maso) příznivé.
- Pro menší děti se nebojte v restauraci objednat “Sirup” - voda se šťávou je pro malé strávníky většinou zdarma.
- Švýcarsko se jazykově dělí na 4 regiony, ale vystačíte si tady i s angličtinou.
Věříme, že všechny tipy od Hanky, která už roky žije s rodinou ve Švýcarsku, při plánování dovolené využijete. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení mezi další nadšence do cestování nejenom s dětmi. Děkujeme!