Soutěž:
Sleva 12% s kódem ZADARMO: Vyhrajte nákup ZDARMA. Soutěž probíhá od 10. do 23. 6. Detailní informace o soutěži čtěte TADY.

10 tipů a míst, co navštívit s dětmi na Madeiře

10 tipů a míst, co navštívit s dětmi na Madeiře

Madeira je nádherný ostrov uprostřed Atlantiku. Tak nádherný, že spoustě lidem jedna návštěva nestačí. Madeira má na délku cca 57 km a na šířku 22 km, takže vcelku malý ostrůvek a je až neuvěřitelné, kolik krásných míst je tam k vidění. Za jednu návštěvu se opravdu vše stihnout nedá. Takže jestli vás tento článek inspiruje k návštěvě, doporučuji jet alespoň na 10 až 14 dní.

Cestovat s dítětem na Madeiru: Ano či ne?

Občas lidé říkají, že Madeira není vhodná pro děti, ale já si to nemyslím. Vzhledem k množství nádherných treků si totiž asi každý představí, že to s dítětem nepůjde a bude lepší si tuto destinaci nechat na později. Ale i bez treků se dá Madeira skvěle užít a pokud už máte dítě v takovém věku, že něco ujde, tak se dá program přizpůsobit a najít jen lehké treky či procházky v přírodě. Často se jde stejnou cestou zpět, takže není problém vrátit se dříve a nechodit celou trasu.

Pokud jedete s dítětem, kterému je víc než 8 let, myslím, že už se nemusíte moc omezovat, protože 8leté dítě toho už ujde poměrně hodně (soudím tak aspoň podle svého syna). Jen jsou na zvážení levády bez zábradlí, kde to chce opravdu pevný krok a záleží, na co si s dítětem troufáte a jestli není příliš živé, aby zvládlo jít spořádaně po užším chodníčku bez zábradlí. Já osobně takovéto trasy pro děti raději nedoporučuji.

Pokud máte menší dítě, které toho ještě moc nenachodí, můžete vybírat trasy, kde se jde stejnou cestou zpět a podle toho odhadnout délku trasy, kterou vaše dítě zvládne a nechodit trasu celou a udělat si jen kratší procházku. Kromě toho pak určitě můžete návštěvu Madeiry pojmout tak, že půjčíte auto a projedete ostrov křížem krážem, budete se zastavovat na krásných vyhlídkách s nádhernými výhledy na oceán, hory, skalní útesy atd., projdete si malebná městečka jako Câmara de Lobos či Santana nebo vyzkoušíte lanovky, které jsou pěkně strmé a je to zážitek nejen pro děti. Pokud pojedete na Madeiru mezi červnem až říjnem, určitě se dětem bude líbit koupání v oceánu a v krásných přírodních lávových bazéncích.

Dále na Madeiře najdete zajímavou nabídku lodních výletů, která bude pro děti také neskutečným zážitkem.

Další tipy, kam vyrazit s menšími dětmi na dovolenou

Ubytování na Madeiře

Nám se na Madeiře zalíbilo natolik, že jsme se rozhodli koupit si tam byt, který nabízíme i ostatním turistům na krátkodobý pronájem. Náš apartmán se nachází ve Funchalu v klidné čtvrti mezi místními, je to byt 3+1 s velkou terasou a je až pro 6 osob, takže je velmi vhodný i pro rodiny s dětmi.

Také na pláž to od nás není daleko, cca 2,1 km na pláž Praia Formosa, 2,7 km ke krásným přírodním lávovým bazénkům Doca do Cavacas a na ostatní koupaliště jako Lido nebo Ponta Gorda cca 1,8 km. Jak k bazénům, tak na pláž jezdí přímý autobus, pokud byste nepůjčovali auto.

Ráda poradím s itinerářem s ohledem na délku pobytu a věk dětí. Poradím vám i s letenkami a autopůjčovnou a ráda poskytnu další tipy a rady, abyste si pobyt u nás užili na maximum. Pokud se tedy rozhodnete pro ubytování u nás, můžete mrknout na bližší informace a ceník na mém webu Lenka cestou necestou.

1) Kdy tedy jet na Madeiru?

Kdykoliv. Na Madeiru se dá jezdit opravdu celoročně. Teploty jsou tam příjemné po celý rok. V zimě samozřejmě může trošku víc pršet, ale není to pravidlo. Když jsme byli na Madeiře v únoru, bylo příjemných 19-21°C a většinu týdne sluníčko. Z celého týdne pršelo pouze ve dvou dnech asi z jedné třetiny, jinak krásné slunečné počasí.

Obecně platí, že počasí na Madeiře je poměrně proměnlivé a když prší na jednom konci ostrova, stačí zkusit zajet na druhý konec a tam zas může svítit sluníčko. Pokud se chcete i vykoupat, tak doporučuji návštěvu od června do října.

2) Doprava po Madeiře

Při cestování s dítětem je určitě nejjednodušší půjčit si auto, ale s ubytováním u nás se to dá zvládnout i autobusem, ale vyžaduje to pečlivé plánování, protože autobusy na některá místa nejezdí často a nemáte tedy při cestování takovou svobodu.

Auto je nejlepší zarezervovat co nejdříve po koupi letenek, protože na poslední chvíli bývají často o hodně dražší, hlavně v létě.

Hry na ven i do auta

10 tipů, co navštívit na Madeiře

Na Madeiře je toho k vidění tolik, že opravdu není lehké shrnout to do jednoho článku. Níže tedy najdete jen pár tipů a pokud máte zájem o více informací a tipů na treky a zajímavá místa na Madeiře, mrkněte ke mně na blog do kategorie Madeira.

1) Přírodní lávové bazénky

Na Madeiře najdete několik míst s přírodními lávovými bazénky, kde je krásné koupání vhodné i pro děti. Nejznámější přírodní lávové bazénky se nachází na severu Madeiry v Porto Moniz a v Seixalu. Jedny lávové bazénky (Doca do Cavacas) najdete ve Funchalu asi 2 km od našeho apartmánu.

co navštívit s dětmi na Madeiře - přírodní lávové bazénky

2) Pláže

Madeira není sice typická plážová destinace a bylo by škoda jet na Madeiru jen kvůli koupání, ale i tak najdete na Madeiře pár moc hezkých pláží. S dítětem je potřeba vybírat pečlivěji, protože ne každá pláž je vhodná pro děti. Na některých jsou totiž velké oblázky a horší vstup do vody, kde je brzo hloubka.

Pro děti tedy doporučuju především písečné pláže, které jsou na Madeiře celkem 4 – v Machicu a v Calhetě se světlým navezeným pískem a dále na východě ostrova pláž Prainha. Za mě je ale nejkrásnější pláž v Seixalu, kde najdete jemný černý písek. A ve Funchalu asi 2 km od našeho apartmánu najdete písečn-ooblázkovou pláž Praia Formosa, která je také vhodná pro děti a má pozvolný vstup do vody.

TAKARO tip: Nezapomeňte na pláž přibalit nějaké deskové hry, abyste děti zabavily i na dece. Doporučujeme mini deskovky, které se vlezou i do kapsy, od Dummy Bear. Zejména pak hry Bambilion a Další prosím.

co navštívit s dětmi na Madeiře - pláže Seixal

3) Fanal

Pokud budete mít půjčené auto, rozhodně nezapomeňte navštívit Fanal. Najdete zde zajímavé pokroucené stromy okotea zápašná a pokud budete mít štěstí na mlhu, budete si moci vychutnat tajemnou atmosféru tohoto místa. Ale pokud budete mít zrovna slunečné počasí, nemusíte zoufat, Fanal je krásný v každém počasí a budete si naopak moci užít nádherné výhledy.

co navštívit s dětmi na Madeiře - Fanal

4) Lodní výlet s pozorováním delfínů a velryb

Děti budou určitě nadšené i z lodního výletu, při kterém můžete pozorovat delfíny a velryby. Funguje to tak, že na břehu mají spottery, kteří dalekohledem pozorují oceán a jakmile vidí místo, kde jsou delfíni či velryby, navigují loď k tomuto místu. Je opravdu zážitek pozorovat delfíny takto ve volné přírodě, jak plují podél lodi a skáčou nad hladinu.

5) Balcões

Balcões je krásná vyhlídka u vesničky Ribeiro Frio ze které je nádherný výhled na okolní hory. Je to nenáročná asi 3 km dlouhá procházka, takže ji zvládnou i menší děti.

TAKARO tip: Pokud se vašim dětem nechce ven, vždy jim lze procházku zpestřit nějakou z bojovek. Například v balíčku 3 bojovek Hravá cesta najdete hned 2 na motivu cestování.

co navštívit s dětmi na Madeiře - Balcoes

6) Ponta de São Lourenco

Celá Madeira je nádherná, ale tohle místo za mě patří do top trojky. Je to krásný výlet na skalnaté pobřeží nejvýchodnějšího výběžku ostrova s překrásnými výhledy. Je to jen 7 km (tam a zpět) dlouhá trasa a tak se dá stihnout klidně za půl den a pokud budete na Madeiře v létě, odpoledne doporučuju strávit koupáním na pláži Prainha, která se nachází kousek odsud.

co navštívit s dětmi na Madeiře - Ponta de Sao Lourenc

7) Levády

Jedná se o zavlažovací kanály, ze kterých se postupem času staly oblíbené turistické trasy. Hlavní funkcí levád je rozvádět vodu ze severu Madeiry na jih. Historie levád sahá až do 15. století a udává se, že celková délka levád na ostrově je cca 2500 km, některé zdroje uvádí ještě daleko vyšší číslo. Chodí se podél kanálu na takovém užším chodníku, který slouží zároveň jako údržbová cesta. Chodník je dostatečně široký, takže se po něm jde pohodlně. Každá leváda je jiná – někde najdete tunely, jinde menší vodopády, bujnou vegetaci, eukalypty, nádherné výhledy do údolí, výhledy na hory, skály, mučenkové porosty, zkrátka je na co koukat. Pokud si vyberete nějakou levádu s tunelem, bude to určitě pro děti zážitek. Nezapomeňte si v takovém případě přibalit čelovku, některé tunely jsou docela dlouhé, takže svítit si mobilem by nebylo zrovna pohodlné.

Levád je na výběr opravdu hodně a všechny jsou nádherné. S menšími dětmi se snažte vynechat levády bez zábradlí, kde bývá často sráz dolů. V průvodci většinou najdete informaci, zda je leváda vhodná pro děti a na svém blogu také vždy uvádím svůj názor, zda si myslím, jestli je leváda vhodná i pro děti.

co navštívit na Madeiře s dětmi - levady

Levada da Ribeira da Janela

Levada da Ribeira da Janela je moc hezká leváda na severu Madeiry, která je dle mého názoru vhodná i pro děti, protože zde je většinu cesty širší cestička vedle levády. Je hodně dlouhá, takže doporučuju jít jen část a vrátit se stejnou cestou k autu. Cestou můžete vidět eukalypty, krásně kvetoucí mučenky, které se pnou po stromech a asi po 4 kilometrech narazíte na tunel, za kterým se vám otevře krásný výhled na hluboký kaňon.

TAKARO poznámka: Taky máte strach, že postupně vaše vzpomínky na cestování vyblednou? Nebo máte ještě hodně malé děti a chcete jim vytvářet pamětník z jejich cest? V obou případech pořiďte dětský cestovní pas se samolepkami (představují víza do jednotlivých evropských států). Vlepíte do něho fotky, samolepky a dopíšete krátké poznámky. Vybírejte ze dvou velikostí formátu. Tipy na dalších 10 dárků pro malé cestovatele najdete tady ve článku.

8) Lanovky

Další super atrakcí pro děti jsou lanovky. Často jsou velmi strmé, takže jízda lanovkou je opravdu zážitek a cestou dolů se můžete kochat nádhernými výhledy.

Lanovka Teleférico Rocha do Navío

Pokud navštívíte Santanu s typickými domky s doškovou střechou, určitě vyzkoušejte i lanovku Teleférico Rocha do Navío. Z lanovky je krásný výhled na pobřeží a na vodopád. Dole si pak můžete udělat menší procházku a pak jet zpět lanovkou nahoru.

co navštívit s dětmi na Madeiře - lanovky

9) Projížďka na saních

Další zajímavou atrakcí nejen pro děti je projížďka na saních na Monte. Muži, kteří saně řídí, mají podrážky vyrobené z pneumatik a tím, jak při jízdě brzdí, prošoupou jich několik za rok. Je to pěkná jízda a v zatáčkách vás pěkně natáčí do strany. Cesta je dlouhá 1,4 km a vede z kopce po silnici, po které normálně jezdí auta.

co navštívit s dětmi na Madeiře - projížďka na saních

10) Hory

Pico Ruivo

Hory na Madeiře jsou překrásné. A ani s dítětem si nemusíte tuhle nádheru nechat ujít a nemusíte se bát vydat se s dítětem i na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo, která měří 1862 metrů. Vede tam totiž několik tras a jedna z nich, která začíná v Achada do Teixeira, je lehká, bez velkého převýšení a jen do mírného kopce po bezpečných a širokých cestách, které jsou vydlážděné. Až poslední kilometr je větší stoupání, ale po pěkných kamenných schodech, takže se nemusíte bát tento trek absolvovat s dětmi. Navíc tento trek není nijak dlouhý, tam a zpět pouze 5,5 kilometrů.

co navštívit s dětmi na Madeiře - hory

Tak co na to říkáte? Bude Madeira jedna z příštích destinací vaší rodinné dovolené? Pokud se na Madeiru chystáte, ráda vás přivítám ve své facebookové skupině Madeira - cestování, užitečné tipy, itineráře, koupě/správa nemovitosti, kde můžete načerpat další inspiraci před cestou nebo se zeptat na to, co vás zajímá.

 

My osobně jsme byli zatím na Azorách, ale Madeira působí podobně nádherným dojmem. Pokud i vám se líbí představa dovolené na Madeiře, článek zaujal, budeme rádi za jeho sdílení mezi podobné travel nadšence. Děkujeme!

Další tipy, kam vyrazit s menšími dětmi na dovolenou

Lenka Slouková
Cestování je můj největší koníček. A protože ráda své cesty pečlivě plánuji, rozhodla jsem se před nějakou dobou začít psát cestovatelský blog, abych se s vámi o informace a užitečné rady ze svých cest podělila a vám to ušetřilo čas při plánování. Ze všech destinací jsem si nejvíc zamilovala Madeiru a tak jsme si tam pořídili byt 3+1 s terasou, který můžete využít i vy pro vaši dovolenou (bližší info a ceník zde - https://lenkacestounecestou.cz/madeira/).
E-mail: lenkacestounecestougmail.com
Prémiový obsah