8 nejčastějších chyb při používání dětských autosedaček

8 nejčastějších chyb při používání dětských autosedaček

Výběr dětských autosedaček je zodpovědný úkol. Většinou vám dobře poradí ve specializovaných prodejnách. Obvykle vám i autosedačku umístí do auta, ukáží manipulaci. Avšak v ČR chybí pořádná osvěta o tom, jak správně přepravovat dítě v autosedačkách. Bohužel sebelepší sedačka neuchrání dítě, pokud je něco špatně nastaveno a dojde k nehodě. Pojďme se podívat na časté chyby při používání dětských autosedaček.

K sepsání tohoto článku nás motivovaly dvě smutné události v našem okolí. V prvním případě došlo k úmrtí 1,5leté chlapečka. V druhém případě kluk žije, ale je od 10 měsíců ve vigilním kómatu s přerušenou míchou. Nechceme více moralizovat, sami jsme na začátku taky jednu z chyb udělali. Raději se podívejme na to, čeho se vyvarovat. Chyby nejsou seřazené podle žádné priority. Všechny jsou závažné.

8 chyb při dávání dítěte do autosedačky

1) Málo dotažené pásy

Chápeme, že máte strach, že by pás škrtil vaše dítě. Ale v zájmu jeho bezpečí dotáhněte úplně na tělo, aby se v případě nárazu nemohlo tělíčko pohnout ani o kousek. Podívejte se na crash testy, co to udělá například s dětským krkem, pokud se při nárazu dítě pohne nejprve dopředu a poté letí zpět dozadu.

2) Moc oblečené dítě

Tuto chybu dělají rodiče obvykle v zimě. Často ji děláme i my, dospělí. Dítě oblečou do zimní bundy či kombinézy a takto jej umístí do autosedačky. To je velká chyba! Pás tak nedoléhá těsně na tělo a po oblečení může klouzat. Jsme zpátky v bodě 1). 

Do autosedačky patří dítě v co nejméně vrstvách. Po připoutání ho přikryjte dekou, nebo mu dejte vlněné botičky. Případně lze pořídit fusaky do vajíček, i když ani ty nejsou úplně doporučované. Toto pravidlo platí i pro novorozence. Sami máme jedno dítě dítě a vždy jsme vozili jen v body, kalhotách, vlněných bačkůrkách a přikryté dekou. Nikdy neprochladlo. Vajíčko pak jen odcvaknete a jdete, nemusíte nikde oblékat/vysvlékat na mrazu.

Mimochodem, ani dospělí by neměli být nabalení v mnoha vrstvách ze stejného důvodu. V autě si můžete zatopit a řídit jen v mikině.

chyby při používání dětských autosedaček
Tady na té fotce jsme právě udělali chybu s overalkem. Je sice přilanavý, nehuňatý, ale lepší by ho bylo nemít a přikrýt jen tou dekou.

3) Špatně nastavená hlavová opěrka

U vajíček, ale i pokračovacích sedaček lze většinou měnit polohu hlavové opěrky. Tady platí jasná zásada: Hlava nesmí opěrku přesahovat. Musí zůstat zachovaný prostor mezi hlavovou opěrkou a rameny. Ramena by se jí neměla dotýkat (musí být pod hlavovou opěrkou). 

4) Pás musí jít přes rameno, ne po krku

Souvisí s předchozím bodem. Pás by se neměl zařezávat do krku – ani ve vajíčku, ani v sedících autosedačkách. Vždy je potřeba přeštelovat nastavení autosedačky (hlavové opěrky). Anebo už je čas koupit větší autosedačku.

5) Špatný výběr autosedačky

Věříme, že pokud vybíráte ve specializovaných centrech, tak toto nemůže nastat. Každopádně vždy vyzkoušejte, jak autosedačka dítěti sedí, než ji pořídíte. Do hlavního auta (tj. se kterým jezdíte nejčastěji) pořizujte vždy novou autosedačku. U bazarové nikdy nevíte, kolikrát původní majitelé bourali. Po nehodách se doporučuje koupit autosedačku novou, i když na pohled nevypadá zničeně. V případě nejistot se poraďte se supportem výrobce vaší autosedačky.

Za nás nedoporučujeme autosedačky z tzv. trojkombinací. Obvykle obsahují malá a ne zrovna kvalitní vajíčka. Pořiďte si dvojkombinaci (případně jen korbu) a vajíčko zvlášť nové. My máme Cybex Aton 5, který má skvělé hodnocení v dTestech (ty u nás hrají velkou roli při výběru). Další super variantou jsou vajíčka od BeSafe.

6) Špatně ukotvená autosedačka

Je super, pokud pořídíte nejnovější autosedačku, která obstála v crash testech na jedničku s hvězdičkou. Ale když ji pak špatně umístíte do auta, tak svou roli neplní. Na vajíčkách je nakreslena ryska, která má jít vodorovně s povrchem při správném umístění. Vajíčko bez isofixu by se po připásání nemělo hýbat. 

U autosedaček s bází (izofixem) vždy zkontrolujte, zda je dobře zacvaknuto a spojeno s kovovými oky sedadla v autě.

7) Příliš brzy do pokračovací autosedačky

Rodiče často mylně nabudou dojmu, že jejich dítě potřebuje už pokračovací autosedačky. A to pouze proto, že dítěti vyčuhují nohy. Směrodatné je ale sledovat, zda dítěti ve vajíčku nevyčuhuje hlava. A to i po vytažení hlavové opěrky na maximum. Mimochodem, některá vajíčka mají miminkovskou vložku či jinou vycpávku v zádech, kterou stačí vyndat a sedačka vydrží dalších pár měsíců. Skrytou polystyrenovou destičku má právě i náš Cybex Aton.

Pamatujte na to, že vajíčko je nejbezpečnějším typem autosedačky pro vaše dítě. Takže pro vás je nejlepší, ať je v něm co nejdéle.

Navíc na trhu existují opravdu velké vajíčka (neplatí právě pro ta z trojkombinací). My jsme Cybex Aton 5 používali až do 15 měsíců staršího syna, kdy už měl 11 kg a přes 87 cm. Poté jsme přešli na Joie spin i360. Ta je do 18 kg. Jdeme cestou 3 po sobě pokračovacích autosedaček, protože tak je to nejbezpečnější.

Mezi ta největší vajíčka patří řada Klippan Dinofix. Pravda, je kapku dražší, ale jde o velice kvalitní autosedačku, která vám vydrží opravdu dlouho. Je do 13 kg a hned od narození.

Další podmínkou pro přechod do pokračovací autosedačky je fakt, že dítě už dva měsíce samo stabilně sedí. Tj. ne pasivní sed, do kterého by se dítě mimochodem nemělo usazovat.

chyby u dětských autosedaček

8) Příliš brzy do posměru

Další častou chybou rodičů je, že dítěti otočí autosedačku do směru jízdy. Bezpečnější (pomineme zadní náraz) je vozit dítě v protisměru co nejdéle. Ve zmiňovaném Dinofixu to jde klidně do 4 let dítěte. Dneska už je celá řada pokračovacích sedaček obousměrná, například námi zmiňovaná Joie spin i360. Ta se dá otáčet i do boku, takže se dítě do ní dobře připoutává. 

Pokud vám dítě vzadu křičí a nechce tam být, tak zkuste:

  • Jezdit s ním vzadu vy, řídí-li druhý rodič.
  • Zahrát si hru U okýnka. Jízda pak rychleji uteče.
  • Pořídit zrcátko a vzájemně se sledovat. Dobře zkontrolujte, že se zrcátko nemůže uvolnit a v případě nárazu letět autem volně.
  • Zavěsit tablet a pouštět pohádky. Dobře zkontrolujte, že se tablet nemůže uvolnit a v případě nárazu letět autem volně. Mobil ani tablet do ruky dětem nedávejte.
  • Jezdit na spánek dítěte a dělat případně časté pauzy.
  • Vzít oblíbené hračky vašeho dítěte. Pro nejmenší doporučujeme různé kontrastní a hmatové látkové hračky. Starším dětem pak látkové knížky, quiet booky. Rádi bychom doporučili i jiné knihy, ale ty už jsou tvrdé a v případě nárazu by způsobily nemilé zranění.
  • Vzít s sebou oblíbené jídlo – křupky, apod. Nicméně i tady buďte obezřetní, ať dítěti nezaskočí.

chyby při používání dětských autosedaček

Pokud nezabírá nic, zkuste zvážit, zda je nutné cestovat autem. Ve vlaku lze mít kočár, dát dítěti volnost. A věřte, že jednou z řevu vyroste. Náš starší syn prořval období s vajíčkem fest, ale v pokračování v proti směru najednou ticho. Více viděl. Mladší nepláče ani ve vajíčku, když vzadu cestujete s bratrem.

Tipy, kde vám poradí s výběrem dětské autosedačky

Teď už ve zkratce víte, na co si dát pozor při používání dětské autosedačky. Zbývá než si vybrat tu pravou. Za nás je nelepší jít cestou: vajíčko, pokračovací otočná 9 až 18 kg a poslední do 36 kg. Výběr té největší nás za pár měsíců čeká.

První tipy a rady můžete načerpat ve FB skupině Děti proti směru. Pro radu a koupi se hodně doporučuje Centrum autosedaček v Čestlicích. My jsme z Brna a tady můžeme z vlastní dobré zkušenosti doporučit Babycar v Králově Poli. Případně velkou nabídku mají ještě ve FunBaby v Modřicích. Vždy vezměte dítě s sebou (vyjma vajíčka :))!

Osvěta kolem používání autosedaček je důležitá. Prosím, sdílejte tento článek i mezi vašimi známými. Nikdo z nás nechce zažít to, co jsme viděli v našem okolí.

prémiová sekce pro rodiče

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah