Soutěž:
Sleva 12% s kódem ZADARMO: Vyhrajte nákup ZDARMA. Soutěž probíhá od 10. do 23. 6. Detailní informace o soutěži čtěte TADY.

Co vše se skrývá za cenou… třeba takové dětské knížky?

Co vše se skrývá za cenou… třeba takové dětské knížky?

Jak už víte z předchozího článku, společně se značkou textilních hraček lesito jsme v listopadu vypustili ven osvětovou iniciativu Měsíc férových cen. O čem přesně je, si přečtěte v článku na blogu. Nyní bychom vám rádi ukázali, co všechno se může skrývat za cenou jedné dětské knížky.

Spoluzakladatelka TAKARO Hanka je zároveň autorkou několika dětských knížek (například těch s lvíčkem Tuláčkem). Pro vysvětlení cenotvorby jsme si vybrali 1. díl Hravé cesty po střední Evropě, kterou aktuálně prodáváme za 299 Kč. Oba dva díly jsme vydali tzv. samonákladem (nevyužili jsme ani crowdfundingu ani vydání za pomoci vydavatelství).

Pro představu, kdo knihy nezná, obě mají 56 stran, pevnou obálku, šitou vazbu, vysokou gramáž papíru a obsahují 11 pohádek z reálných evropských míst s nějakou zajímavostí o daném státě. Vše je zasazeno do pohádek, aby to děti bavilo.

měsíc férových cen - rozpad ceny

Je drahá? Ne, férová

Neznalý teď může namítat, že dětských knih je hromada a řadu (třeba i interaktivních) sežene už lehce nad 100 Kč. Možná. My si ale stojíme za naší cenou, je férová. Kdybychom dělali dotisk teď (rok 2022), kdy roste cena papíru, kniha by byla ještě dražší.

V ceně se musí odrazit přímé i nepřímé náklady. Většinu z vás by asi napadl samotný tisk knihy, tím to ale zdaleka nekončí. Autorka Hanka vymýšlela koncept knihy (a vůbec celého projektu se lvíčkem Tuláčkem - naše značka hraček Hravá cesta) přibližně rok. A dodnes se musí věnovat propagaci knihy, ať už skrze drahé online reklamy, příspěvků na soc. sítích, anebo pak v podobě zdarma materiálů o lvíčkovi Tuláčkovi, které poskytujeme dětem a rodičům. Kdyby neměla malé děti, objížděla by školky a besedovala s dětmi (to stojí čas a benzín).

Museli jsme zaplatit ilustrátorce. Ilustrace dvou hlavních hrdinů lvíčka a Haneky je navíc evropská ochranná známka, která stojí nemalé peníze (pro vaši představu cca 30 000 Kč na 10 let).

Knihy jsme na začátku skladovali doma, ale v současné době už je máme ve skladu, který taky něco stojí. V neposlední řadě, když přijde objednávka, musí ji někdo zabalit a odvézt příslušnému dopravci (čas a benzin).

Ano, knížka má pro nás tvůrce „výhodu“ v tom, že se nejedná o limitovaný kus. To by se čtenáři nedoplatili. Vždyť jen ten Hančin čas nad prací… Všechny náklady se rozpočítávají na počet všech vydaných kusů. A řada z nich se „zmenšuje“ s každým dalším dotiskem, pokud nepůjde cena tisku brutálně nahoru. To se letos děje, jak nám povídají kolegové například z Velké svačinkové bichle.

měsíc férových cen - rozpad ceny

Shrnutí cenotvorby knížky

Sečteno, podtrženo, těch položek, které se do cenotvorby zdánlivě nevinné knížky promítá, je vskutku mnoho. Některé by se dali „možná“ vynechat (tvorba zdarma materiálů, ochranná známka), ale i tak zůstává:

  • čas autora,
  • ilustrování,
  • skladování,
  • čas při balení a komunikaci se zákazníkem,
  • samotný tisk,
  • propagace (správa e-shopu, soc.sítí a reklam).

Ještě si pořád myslíte, že 299 Kč (potažmo 349 Kč u druhého dílu) je hodně? Nebo vám naopak teď v hlavě šrotuje, jak je možné, že v některých obchodech jsou pravidelné výprodeje knih s 90% slevami? Rozhodně je nehaníme, je to jejich marketing a tušíme, proč to řetězce tu a tam musí udělat. Avšak toto téma by vydalo na další článek.

TAKARO poznámka: Závěrem bychom chtěli ještě zmínit, že knížka se tiskla v české tiskárně. Ilustrátorka i korektorka jsou rovněž Češky. Skladujem a distribuujem v Česku. Tedy veškeré peníze dané do nákladu, ale i vydělané, jsou daněny (zůstávají) v naší zemi. A podpora lokální ekonomiky je pro nás na TAKARO velmi důležitá.

Pokud sympatizujete s férovými cenami (nejen za knížky), kupte je dětem pod stromeček, ale především sledujte listopadovou iniciativu Měsíc férových cen. Třeba díky tomu objevíte další české značky, které tu a tam podpoříte nákupem. I za ně vám děkujeme!

Sledovat Měsíc férových cen

Omrknout knížky

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah