Máte akční batole? Nebo přemýšlíte, jak budete v zimě chodit na hřiště? Či chcete svému dítěti dopřát co nejlepší rozvoj, podpořit jeho hrubou motoriku, naučit jej překonávat překážky a v neposlední řadě i rozvíjet myšlení? Pak si pořiďte dětské prolézačky do bytu. Ale nejprve vás s nimi seznámíme.
Co jsou to dětské prolézačky?
Každý si představí něco jiného. Někdo školní žebřiny ve zdi, jiný třeba ty kovové prolézačky na venkovních hřištích. Obě odpovědi jsou správně, mezi prolézačky můžeme zařadit i opičí dráhy zhotovené z toho, co dům dá. V tomto článku vám chceme ukázat variabilnější, skladnější dětské prolézačky do bytu, které nemusíte nikam vrtat a děti baví řadu let.
Kombinací trojúhelníka Piklerové, skluzavek 2v1, montessori houpačky a propojovací desky dosáhnete nejen zajímavého domácího hřiště, ale taky vkusného prvku ve vašem interiéru. Jednotlivé části popíšeme níže v článku.
Proč je dětem pořídit
Důvodů, proč sáhnout po této kombinaci houpacích a prolézacích prvků, je hned celá řada. Za nás ten nejdůležitější vychází z montessori přístupu „učení pohybem“. Pojďme jej blíže rozebrat.
Učení pohybem
Zakladatelka montessori pedagogiky Maria Montessori propagovala tvrzení, že tělo a mysl nejsou pouze propojeny, ale že tvoří jedno a to samé. Citujme z její knihy Absorbující mysl: „Z pozorování dítěte je jasně zřejmé, že vývoj mysli vychází z jeho pohybové aktivity.“
Přiblížíme vám to na příkladu. Už od narození dítě interaguje s okolím. Snaží se navázat oční kontakt, otáčí za námi hlavičkou, později bere předměty do rukou, snaží se za nimi plazit, atd. Postupně se učí s okolím komunikovat, nejprve mimikou, poté si osvojí nesmírně náročné pohyby hrdla a úst, začne mluvit. A tak to pokračuje až do dospělosti.
Sofistikovanější pohyb dítěti umožňuje získávat bohatších zkušeností z okolního prostředí. To vede jednak k rozvoji jeho myšlení, druhak pak v řízení vlastního těla. Prostřednictvím pohybu získává schopnost ovládat nástroje (od pastelky po počítač) a uspokojit potřeby: najíst se, ale jednou v zaměstnání/podnikání ovládat například elektroniku.
Zdolávání dětské prolézačky v podobě příček trojúhelníka Piklerové, pochopení mechanismu montessori houpačky, slezení žebříku, je jednou z možností, jak rozvíjet dítě pohybem. Navíc vhodnou už pro nejmenší děti od cca 1 roku.
Další důvody pro dětské prolézačky
- Akční zábava na doma, když nemůžete ven na hřiště.
- Jsou vyrobené ze dřeva, takže vydrží celé generace. A snadno se udržují (lze otírat vlhkým hadrem).
- Děti baví od batolecího věku (1 rok) až po školní věk (cca 7-8 let). Tady záleží na množství prvků prolézačky.
- Snadno na bazarech odprodáte, až vašim dětem doslouží. Je o ně velký zájem na trhu.
Jak složit dětské prolézačky do bytu
Výhoda námi předkládaného domácího hřiště skví v tom, že prvky můžete dokupovat postupně, jak vaše dítě roste. Začnete houpačkou, k ní přidáte skluzavku pro houpačky. Později pořídíte Piklera. Tento pastelový a tento duhový pikler už mají v rámci jedné sady i skluzavku 2v1 za výhodnější cenu. K trojúhelníku lze dokoupit skluzavka 2v1. A časem houpačku s Piklerem propojíte speciálním prknem. Pro ještě starší děti můžete dokoupit kolotočku, o které jsme psali v předchozím článku.
TAKARO poznámka: Pro školní děti zase existují skvělé balanční pomůcky do bytu - houpací prkna, swallow balanceboard (užije i rodič) či jubula (rovněž vhodná pro rodiče). |
Nic nikam nemusíte vrtat. Trojúhelníky rozložíte, zaklesnete madla skluzavky o příčky a houpačka může být kdekoliv v prostoru pokoje. Piklerové trojúhelníky lze složit ke stěně, skluzavky 2v1 dát za skříň anebo pod postel. Pouze montessori houpačku nerozložíte, ale má zase vícero využití v dětském pokoji. Pojďme si na závěr blíže představit jednotlivé prvky prolézačky do bytu.
1) Montessori houpačka
Oproti klasické závěsné houpačce je tato určena k houpání na zemi. Ale na rozdíl od té závěsné má celou řadu dalších využití. Dá se přelézat, podlézat, houpat se v ní, anebo postavit na bok a mít ji jako herní pultík.
Na trhu existuje nepřeberné množství houpaček. Pro jedno dítě, ale i sourozenecké. Nevybírejte jen podle barvy, ale zkoumejte, z čeho je vyrobená (chtějte překližku, ne masiv), jak daleko jsou od sebe laťky (ať si dítě neskřípne prst), jaká je šíře bočnice (nejděte pod 15mm, raději více) a zda je houpačka opracovaná (prodávají se i neopracované verze).
TAKARO tip: U nás si vyberete z houpaček Swing, Hararu a Spectra od Utukutu. Bezpečné a testované i s dětmi. Swing a Hararu pak i v XXL provedení. |
2) Trojúhelník Piklerové
Trojúhelník Piklerové je pojmenován po Emmi Piklerové a někdy bývá nesprávně nazýván Piklerův trojúhelník. Podle Emmi budou děti šplhat, až na to budou připraveny. Trojúhelník umožní dětem bezpečně prozkoumat „lezení".
Při jeho výběru se dívejte především na výšku a rozchod, aby byl bezpečný. Originál je vysoký cca 70 cm, tj. o něco méně jak roční batole. Vysoké trojúhelníky nejsou bezpečné ani v souladu s montessori přístupem. Rozchod zase hlídejte kvůli stabilitě.
3) Skluzavky 2v1
Jak k houpačce, tak k Pikleru existují skluzavky 2v1. Z jedné strany jsou hladké na sklouznutí a z druhé mají různé tvary zarážek na šplhání (příčky, trojúhelníky, kruhy či půlkruhy). Bezpečné skluzavky 2v1 mají zarážky na příčky Piklera. Podobně by měla mít zarážku i skluzavka pro houpačku.
Můžete pořídit ale rovnou výhodný set, kde je za výhodnější cenu trojúhelník se skluzavkou 2v1 dohromady. Na TAKARO nabízíme pastelový a duhový set. Vyberte si!
4) Propojovací prkno
Výše zmíněné skluzavky by neměly sloužit jako propojovací prkna mezi trojúhelníkem a houpačkou, neboť mají jen jednu zarážku. Existují ale bezpečná propojovací prkna, která mají na jedné straně zarážky pro příčky Piklera i laťky houpačky. Nesmekne se tak a nespadne na zem. Navíc je užší než klasická skluzavka, aby se vešlo na šíři houpačky.
Zaujala vás možnost mít doma dětské prolézačky? Pokud ano, budeme rádi za sdílení článku mezi své známé. Děkujeme!