Cestování jsme milovali odjakživa. Vždycky jsem ale řešili klasická témata - peníze a čas. Když byl za studií čas, tak většinou nebyly moc peníze. Později třeba peníze byly, ale zase toho času bylo málo… Teď jsme se dostali do bodu, kdy jsme společně s našimi 2 malými dětmi na cestách téměř pořád a naše náklady jsou skutečně minimální (někdy i nižší, než kdybychom zůstali doma v ČR). Jestli si říkáte, jak je to možné, tak vás ještě chvilku budeme napínat a vezmeme to pěkně od začátku.
S dětmi cestování nekončí, ani se nemusí odložit na AŽ
Když jsme čekali první dcerku, uvěřili jsme hlasům z okolí, že teď bude na nějaký čas s cestováním konec, protože s malými dětmi se přece cestovat nedá. Ani nám to nevadilo. Připravovali jsme se na to, jak si rodičovství budeme užívat - doma, na procházkách, na hřištích, při setkání s dalšími rodiči s dětmi. Ach ta očekávání… Realita byla naprosto jiná - péče o dcerku byla náročná a ani dětská hřiště, ani setkávání se s dalšími rodiči nás nijak nenaplňovaly.
Trvalo nám celé 2 roky, než jsme se odhodlali k tomu vyrazit s Eliškou na cesty. Vyzkoušeli jsme si pár týdenních nebo 10denních cest (byli jsme třeba na Madeiře nebo v severoitalském Bergamu) a zjistili jsme, že je to naprosto skvělé. Že péče o dítě na cestách není náročnější než doma.
Dokonce se zdá i snazší, protože najednou odpadne nuda, stereotyp, člověk vyleze trochu dál ze své komfortní zóny a zjistí, že to jde. A že i dítě je najednou spokojenější, protože odráží to, jak se cítí rodiče. Když se nám narodilo druhé dítě, Jonáš, už jsme dlouho nečekali a na 1. cestu jsme vyrazili v jeho 3,5 měsících. Zjistili jsme, že s miminkem je cestování ještě jednodušší. Miminko potřebuje maminku a ještě radši má spokojenou maminku.
Když přišel ten zvláštní rok 2020, naprosto neplánovaně jsme si vyzkoušeli dlouhodobé cestování. S jednosměrnou letenkou jsme na podzim “utekli” z ČR na Madeiru. Protože se situace doma spíše zhoršovala, cestu jsme si postupně prodlužovali, až z toho byla víc jak půlroční cesta po Madeiře a Kanárských ostrovech. Navzdory tomu, že v té době bylo ubytování, letenky i půjčení auta hodně výhodné, padly na to téměř všechny naše úspory. Brali jsme to ale jako velkou investici do zdraví. Většinu času jsme trávili venku, na čerstvém vzduchu. Užívali jsme si pomalého cestování, dlouhou dobu jsme pobývali na jednom místě a prozkoumávali nejbližší okolí. Bylo to úžasné. Obzvlášť jsme si zamilovali kanárský ostrov La Palma.
TAKARO tip: Pomalé cestování rozhodně doporučujeme. V dobách, kdy naše zakladatelka Hanka žila lifestyle digitálního nomáda jakožto copywriterka, cestovala ráda na aspoň měsíční cesty co nejvíce k místním lidem. Jen tak poznáte skutečnou podstatu a tradice dané země. |
Jak jsme se dostali k dobrovolničení v cizině
Když jsme se v květnu 2021 vrátili do ČR, mysleli jsme, že budeme dostatečně vycestovaní. Namísto toho ale přišla velká touha vrátit se zpátky na Kanárské ostrovy. Jenže jsme už věděli, že si tak možná koupíme letenky, ale na ubytování nám mnoho peněz nezbude. A tak jsme hledali možnosti. A objevili jsme Workaway, což nás naprosto nadchlo.
Workaway je mezinárodní databáze projektů a dobrovolníků (něco jako WWOOF, ale nezaměřuje se pouze na práci na farmách), kdy za pár hodin práce denně získáte ubytování a případně i stravu.
Práce na Workaway projektech bývá hodně pestrá - od různých permakulturních zahradních projektů přes různé práce na stavbě po pomoc v domácnosti či s dětmi. Co se ubytování týče, komfort se může značně lišit projekt od projektu. Někdo nabízí bydlení ve stanu, někdo sdílený či samostatný pokoj v domě, někdo třeba kompletně vybavený apartmán.
TAKARO tip: Naše zakladatelka Hanka má pro změnu zkušenost s dobrovolničením přes portál HelpX, kdy takto přes měsíc pobývala na koňské farmě v Portugalsku. Hance se rovněž podařilo vyzpovídat dalších 12 cestovatelů, které vyzkoušeli dobrovolničení kolikrát v exotických zemích. |
A jaká byla naše cesta k house-sittingu?
Pár dní poté, co jsme se zaregistrovali na Workaway, nám odpověděli jedni z hostitelů, které jsme kontaktovali. Požádali nás, zda bychom mohli přijet na 3 týdny na kanárský ostrov La Gomera a pohlídat jim dům a zvířata. Že nám nechají k dispozici i své auto a žádnou další práci od nás vyžadovat nebudou. Byli jsme z toho úplně paf, na nabídku jsme ihned kývli, koupili letenky a za měsíc už jsme vyráželi vstříc novým dobrodružstvím.
Tohle nebyl typický Workaway projekt. Šlo vlastně o house-sitting, což je hlídání domů a domácích mazlíčků v době nepřítomnosti jejich majitelů. Začali jsme intenzivně pátrat, kde se takové nabídky dají najít. Nejlépe nám vycházel web TrustedHousesitters, kde je zatím nejvíce nabídek v Evropě a hlavně se tam dají filtrovat ty, které přijímají rodiny s dětmi.
Od srpna 2021 jsme procestovali díky Workaway a house-sittingu kanárské ostrovy La Gomera, La Palma (kde jsme dokonce zažili výbuch sopky), Tenerife a Gran Canaria. Po 11měsíčním cestování s opravdu minimálními náklady (měli jsme to štěstí, že nám všichni hostitelé poskytli kromě ubytování k dispozici zdarma i své auto) jsme se vrátili na krátkou chvíli do ČR, abychom mohli začít další house-sittingové a Workaway turné. Od září 2022 jsme hlídali dům ve Švýcarsku, farmu ve Skotsku a zámek v jižní Francii.
Workaway a house-sitting s dětmi je skvělý. Díky house-sittingu se děti dostanou do kontaktu s různými zvířaty a vyzkouší si péči o ně. Na Workaway se zase do řady projektů s námi zapojily anebo tam prostě s námi byly a viděly nás při jiných činnostech, než třeba jen při sezení u počítače nebo vaření…
Tenhle životní styl nás naprosto nadchnul a proto jsme před necelým rokem založili projekt Žít s dětmi na cestách. Naším cílem je inspirovat další rodiny s dětmi k cestování obecně a také k tomu, aby si vyzkoušeli Workaway a house-sitting. Není potřeba se kvůli takovému cestování stát nomády, opustit své zaměstnání a bydlení. Jak na Workaway, tak na house-sitting můžete úplně klidně vyrazit v rámci své dovolené nebo prázdnin dětí třeba jen na týden nebo dva.
V naší FB skupině, která se také jmenuje Žít s dětmi na cestách, nás sleduje přes 4000 lidí. Spoustu z nich už jsme pro “cestování jinak” nadchli a tak také vyráží s dětmi na cesty s minimálními náklady a maximálními zážitky. Postupně se chystáme s nimi natáčet rozhovory na náš YouTube kanál. Už teď tam najdete několik videí, která vás mohou inspirovat k tomu vyzkoušet si takové cestování také.
TAKARO tip: Přečtěte si u nás na blogu další tipy, jak ušetřit na dovolené (především na bydlení). |
Chtěli byste si Workaway nebo house-sitting s dětmi také vyzkoušet? Tady je návod, jak začít...
1) Workaway
- Koukněte na stránky https://www.workaway.info/
- V záložce Find a host si můžete procházet všechny nabídky i bez registrace
- Ve filtrech si nastavte “Can host families” - ukážou se vám tak všechny projekty, které přijímají i rodiny s dětmi. Nic se nebojte, na Workaway je obrovské množství projektů po celém světě a minimálně pětina z nich je vhodná i pro rodiny.
- Projděte si nabídku, koukněte, jestli by vám vyhovovala nabízená práce a typ ubytování.
- Pro kontaktování hostitele je potřeba zaplatit roční členský poplatek. Když využijete tento odkaz, dostanete k ročnímu členství ještě 3 měsíce navíc.
2) House-sitting
- Podívejte se na různé weby nabízející house-sitting - TrustedHousesitters, MindMyHouse, HouseCarers, Nomador apod.
- Za nás rozhodně doporučujeme první zmíněný - TrustedHousesitters. Tam si můžete vytvořit nejprve bezplatnou registraci, abyste si mohli prohlížet nabídky. Opět si filtrujte ty, které přijímají rodiny s dětmi. Na TrustedHousesitters je takových nabídek víc jak třetina, takže šance jsou velké!
- Pro vytvoření profilu a kontaktování hostitele je potřeba zaplatit si roční členství. S tímto odkazem na něj získáte 25% slevu.
- Pokud zrovna nevidíte ve vámi vybrané destinaci žádnou zajímavou nabídku, nezoufejte. To, že tam dnes žádná není, vůbec neznamená, že jich tam zítra nebude třeba 5. Na TrustedHousesitters se denně objevují desítky nových nabídek a velké množství jich opět zmizí. Chce to se pravidelně dívat a rychle reagovat.
Zaujala vás možnost „cestovat s dětmi tak trochu jinak“? Zkusíte dobrovolničení či house-sitting? Sdílejte článek mezi další rodiče, aby i oni vyrazili na cesty s malými dětmi.