Kšírovka: Na jih Brna za zvířátky, hopsáním, plaváním i sportovním vyžitím

Kšírovka: Na jih Brna za zvířátky, hopsáním, plaváním i sportovním vyžitím

Je letní den, ale pod mrakem? Ideální příležitost zamířit s dětmi na jih Brna do oblasti zvané Kšírovka. Na ulici U Lávky se nachází zdarma parkoviště, ale pohodlně sem dojedete tramvají 12 či autobusem 50. A proč se sem s dětmi vydat? Protože tady najdete vše, co děti milují - zvířátka, koupání, skákání i dobré jídlo. Pojďte se s námi přesvědčit.

Za zvířátky na Jižanský dvorek

Naše pouť začala mezi ulicemi Kšírova a Dufkovo nábřeží v Horních Heršpicích, kde se nachází něco jako malá městská zoo či mini farma. Jižanský dvorek vznikl v roce 2009 a aktuálně je domovem pro cca 40 zvířat, která všechna nesou jméno. Např. oslíci Pavel a Benedikt, kůň-ponny Teta Pípa, daňci Clyde a Bony, kozy Čertík, Lojzík, Karel, Adélka, ovce Vendelín, Mojmír, Pepina, Světluška, prasata Pepa, Bobina, Julča. Ostatně jména a další informace o zvířátkách si společně s dětmi přečtěte na informačních tabulích podél celého dvorku.

Kam s dětmi v Brně - Jižanský dvorek

Na dvorku kdysi existovala stará studna, ta byla zasypána a dnes se tady nachází jezírko s kačenami a husami. Vedle ní je instalován repasovaný stroj k nabírání vody, který byl objeven ve staré studni na ulici Kšírova. Právě na tomto kraji Jižanského dvorku se rozkládá i malé hřiště s posezením. Když jsme tu byli my, tak tráva na hřišti nebyla posekaná, ale to dětem nevadilo, aby si neužily chvilku blbnutí na kolotočích, průlezkách a v pískovišti (nejsou v něm hračky). Za návštěvu dvorku se nic neplatí.

ebook Cestování s dětmi

Za skákáním do Hopsálkova

Zábavní pak Hopsálkov byl našim hlavním cílem dne. Slyšeli jsme, že v horkých dnech bývají povrchy tamních trampolín rozpálené. Proto jsme se sem vydali, když bylo pod mrakem. A dobře jsme udělali. Bylo tady minimum lidí (i když nechápeme proč), písek příjemně hřál do noh, takže nebyla zima, ale dětem zase na nekryté oblasti areálu nehrozil úžeh.

Oficiálně je venkovní zábavní park Hopsálkov pro děti od 3 let (děti do 2 let neplatí vstupné), ale z naší zkušenosti víme, že se tady zabaví i teprve lezoucí dítě. Naši kluci 2 a 4 roky si to užili hodně a miminko spalo v kočárku, který tu není problémem (dostatek rovné travnaté plochy).

Kam s dětmi v Brně - Hopsálkov

Pro nejmenší se tady nachází obrovsképískoviště (mělo by mít 600 m2) s hračkami a skákacími prvky (vodní lůžky, balóny alá hopskoule). Ovšem hlavní atrakcí v Hopsálkově je hned 7 vzduchových trampolín různých velikostí. Ty jsou dále doplněny o vodní lůžka. Všechny jsme ozkoušeli. Je dobré se mít na pozoru před zraněním. Tím spíše jsme byli rádi, že tu téměř nikdo nebyl a otřesy dalších skokanů nemohly podlomit nohy našim dětem.

Starší děti, ale i dospělí si jistě užijí jízdu ve šlapacích autíčkách BERG na závodní dráze. Autíčka jsou do 100 kg, takže drobnější rodič sveze malé dítě. To byl i můj případ. Ani jeden z kluků neumí šlapat, tak jsem je povozila oba zároveň. Jízda po dráze je součástí ceny vstupu.

Areál je dále doplněn o mlhoviště (bude asi super za horkých dnů), malé lanové překážky, 30 metrů dlouhou lanovku a grilovací posezení. Nechybí ani bistro, kde vám rádi nachystají pizzu, toast, párek či quesadillu. Grilovací posezení si můžete zarezervovat nejenom na dětskou narozeninovou oslavu.

Kam s dětmi v Brně - Hopsálkov Kšírovka

Platili jsme 490 Kč za celodenní vstup celé naší rodiny, což nám přišlo přijatelné. Hloupé je pouze to, že za rodinu považují 2 dospělé a 2 děti nad 2 roky. Za pár let se do tohoto kritéria nevejdeme. Dá se platit i jen za hodinu návštěvy, ale to nám na tak veliký areál přišlo málo.

TAKARO tip: Rádi si s dětmi zaznamenáváte zážitky z cest? Ale nemáte mnoho času, anebo vás klasické prázdninové deníky nebaví? Pak sáhněte po dětském cestovním pasu se samolepkami. S ním je uchovávání vzpomínek zábava. Navíc ji zvládnou děti samy.

Za koupáním do biotopu

Jak jsme zmiňovali, výlet jsme uskutečnili v pošmournější den, kdy to rozhodně nebylo na koupání. Pokud se rozhodnete navštívit Hopsálkov v parný den, doporučujeme kombinovat s koupelí v sousedním přírodním koupališti Biotop Brno-Jih. Vstupy jsou od sebe ani ne 50 metrů a mezi nimi se rozkládá zdarma parkoviště.

Tento jediný brněnský biotop známe z předchozích let, kdy jsme tady s dětmi několikrát byli. Vyhovuje nám jeho velká plocha (20 000 m2) a především fakt, že není čištěný žádnými chemikáliemi. Biologický způsob udržování čisté vody probíhá za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání v takovém prostředí je ideálním jak pro alergiky, tak i pro nejmenší plavce. A my těch malých (ne)plavců máme zkrátka hodně.

Kam s dětmi v Brně - biotop Brno-Jih

Navíc je tady brouzdaliště pro děti na ploše 200 m2. To je doplněno vodními prvky a hned vedle je pískoviště. Ale dá se tady zaplavat i ve velké laguně či si zahrát beach volleyball.

TAKARO poznámka: Další tipy, kam s dětmi v Brně za horka i deště, sdílíme na blogu v rubrice Hravě v Brně anebo ve stejnojmenné FB skupině. Přidejte se!

Za sportem na Kšírovku

A ne jen tak ledajakým sportem, ale hned golfem. Nemusíte být profi hráči, sem míří i úplní začátečníci. My máme ještě malé děti, pro nás by byl maximálně minigolf. Ale pokud máte doma děti starší 5 let, vyrazte někdy golf na Kšírovku vyzkoušet.

Kšírovka je první skutečný tréninkový areál v centru Brna. Nemusíte se hned zapisovat do tamního golfového klubu ani děti dát na golfové kurzy, abyste si jako rodina přišli vyzkoušet tento sport. Tréninkovému areálu dominuje 270metrový driving range s třiceti odpalovacími - travnatými i umělými - odpališti. Rovněž si můžete s rodinou vyzkoušet tamní fotbalgolf. Hraje se na 18 jamek (drah). Každou jamku zahajujete vykopnutím míče z určeného místa (odkopiště) a snažíte se ho dopravit na co nejméně kopů (doteků) do jamky.

Kam s dětmi v Brně - Kšírovka golf

Stále toho nemají vaše děti dost?

Okolím prochází cyklostezka. Stačí si vzít kola, odrážedla, inline brusle a zamířit dále do OC Olympia, kde je opět velké a netradiční hřiště pro děti. Anebo přejděte po mostě řeku Svratku směrem ke Komárovu (zastávce Hněvkovského) a objevíte pumptrack hřiště pro koloběžky, kolotoče a lezeckou stěnu. O tom ale zase někdy příště v jiné reportáži z Brna.

A pokud vám nestačilo jídlo v Hopsálkově (anebo i bistru/kavárně areálu Kšírovka), pak cestou zpět (třeba na večeři( skočte do nově zrekonstruované By The Way restauraci na ulici Vodařská, cca 500 metrů od Kšírovky. Jedná se o italskou restauraci, kde výborně vaří, ale především je tady vskutku originální interaktivní dětský koutek.

 

Tak co, vydáte se objevovat krásy jihu Brna? Pokud vás tyto atrakce zaujaly, budeme rádi za sdílení článku mezi vaše další známé. Děkujeme!

Buďte členem komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah