U nás doma si myslíme, že v 21. století je znalost angličtiny stejně důležitá, jako třeba umět psát a číst, kriticky vyhledávat informace na Internetu, apod. A proto neustále hledáme „zábavné možnosti“, jak naše děti nenásilně vést k cizímu jazyku. Tentokrát jsme se vydali vyzkoušet hodinu anglického kurzu v Helen Doron. Jak to probíhalo si přečtěte v dnešní recenzi.
Co anebo kdo je to Helen Doron?
Helen Doron je Britka, aktuálně žijící v Izraeli, která vymyslela unikátní koncept výuky anglického jazyka pro děti už od 3 měsíců věku. Tento koncept je pojmenován po ní. V podobě franšízy se pak šíří globálně světem (aktuálně je ve 38 zemích světa). I u nás v České republice najdete celou řadu poboček. My jsme se rozhodli s dětmi otestovat tu v Brně, konkrétně v Zábrdovicích (v Brně existují hned dvě pobočky).
Základ konceptu stojí na poslechu, proto taky ke kurzu dostanete přístup k nahrávkám, které svým dětem doma denně pouštíte, ideálně aspoň 2x za den. Díky opakovanému podvědomému poslechu si děti angličtinu přirozeně osvojí. Děti jsou tedy učeny angličtině stejným způsobem, jakým přijímají svůj mateřský jazyk.
Jak probíhají samotné lekce?
Na začátek je třeba zmínit, že v Helen Doron English jsou kurzy rozděleny podle věku a mají jich fakt hodně. Začínají už s úplnými miminky od 3 měsíců a postupně v různých obtížnostech pracují až s 18letými dětmi. My konkrétně jsme navštívili kurz Baby’s Best Start (od 3 měsíců do 2 let) a Toddler’s Best Start (od 15 měsíců do 3 let). Lekcí je 40 a jsou rozděleny do 2 pololetí, dá se chodit i jen na jedno pololetí. Jedna lekce trvá 45 až 90 minut dle věku dětí.
Základem je individuální přístup a snaha zapojit na hodině každé dítě. Proto očekávejte v kurzu 4 až 8 dětí. Veškerá výuka probíhá hrou. Zapojují se doslova všechny smysly, protože děti se nejlépe (podvědomě) učí, když je to baví a vlastně jim to jako výuka vůbec nepřijde. Můžete se tak setkat na lekcích i s jedením ovoce při jejich pojmenovávání, tvořením (různé lepení samolepek, práce s lepidlem), tančením, vytleskáváním rytmu, hrou s plyšáky, aj.
Jak jsme zmiňovali, dostanete přístup ke všem nahrávkám (u starších dětí i videím) a pracovní sešity. Tyto „učebnice“ jsou plné slovíček, písniček a především zábavných úkolů - vymalování, přiřazování a taky úkoly se samolepkami, které malé děti tak baví.
TAKARO tip: Nemáte čas chodit na živé lekce? Nebo ve vašem městě ještě koncept Helen Doron není? Nemusíte být smutní, pro malé děti existují i online anglické kurzy na podobné metodice Wattsenglish. Naši recenzi online kurzu angličtiny si přečtěte tady. |
Naše vlastní zkušenost z Helen Doron
Helen Doron English pravidelně pořádá Dny otevřených dveří (sledujte u nich v Aktualitách), kde si rodiče, ale především jejich děti, mohou vyzkoušet, jak taková lekce probíhá a co od ní čekat. My jsme se v Brně s dvěma mladšími dětmi vydali hned na dvě ukázkové lekce (pro každé dítě jednu).
Před učebnami se nachází velký bohatě vybavený koutek, kde si děti mohou pohrát před i po lekci. Vedle je k dispozici prostor na svačinku, samozřejmostí jsou dětské židličky, mikrovlnka na ohřev příkrmu i možnost zakoupení drobného občerstvení pro děti. Je vidět, že na děti se tady myslí. A to i na záchodech!
Prvně jsme navštívili 30 minut ukázky kurzu Toddler’s Best Start, kde jsem byla s našim prostředním (2 a čtvrt roku). Měli jsme přivítání, dvě písničky s tančením, prošli asi 16 slovíček, z nichž každou čtveřici si děti „ukotvovaly“ jiným způsobem - plácáním plácačkou, tančením s barvičkami na špejli, hraním si s plyšáky (představující obrázky se slovíčky). Paní lektorka na děti celou dobu mluvila srozumitelně anglicky včetně pokynů typu „Sit down! Put in the box! What is it?“
Pak následovala chvilková pauza, kdy jsem si povídala se zakladatelkou brněnské franšízy paní Královou. Popisovala mi, jak funguje koncept Helen Doron a že přes léto pořádají Letní týdenní kurzy na téma Roční období. Je to něco jako příměstský tábor pro rodiče s dětmi, kde pobývají děti i hodně venku (to v kurzu bohužel kvůli času nejde). Takže pokud ještě nemáte vyžití na léto, zkuste i tento typ kurzu od Helen Doron.
Po povídání jsem na chvilku nakoukla i na druhou 30minutovou lekci Baby’s Best Start. Malá ale stále spinkala v nosítku, takže jsem ji nechtěla budit. Pouze mě zajímalo, jak se dá pracovat s miminky. Lekce jsou samozřejmě taky zcela v angličtině, ale super na nich je, že takto malé děti si tu bonusem rozvíjí i jemnou a hrubou motoriku.
TAKARO poznámka: Doporučujeme jednotlivé lekce doma podpořit poslechem písniček na Youtube a zapojit i vhodné hry a pomůcky, například hru Lingvík anebo Magnetibook Anglický abeceda. |
TAKARO hodnocení Helen Doron
Ač jsem na druhé lekci byla jen chvilku (starší už chtěl jít), tak ta se mi líbila a umím si představit tam s malou docházet. Rozvíjela by se nejen v angličtině, ale celkově ve všech ohledech skrze různorodé aktivity.
Lekce pro dvouletého nebyla špatná. Připravená byla skvěle, lektorka usměvavá, ale náš kluk se nezapojoval. To je samozřejmě u dětí normální a počítá se s tím, proto taky domů dostáváte nahrávky a s dětmi tu a tam prolítnete pracovní sešit, když je nálada. Ono se to dětem postupně pospojuje. Reagoval mi dobře na písničky, protože některé z nich byly stejné jako v My first English Song od Kouzelného čtení, které máme doma (ostatně knihy jsou navrženy ve spolupráci s Helen Doron).
Mně se moc líbí koncept, návaznost kurzů na sebe a že lektoři s dětmi na lekcích tancují, tvoří, chystají jídlo k ochutnání, prostě učí jazyk všemi smysly. Prostředí v brněnské pobočce je rovněž velice útulné a baby-friendly. Mimochodem, probíhají zde i lekce dětské jógy.
Myslím si, že ideální je začít s cizím jazykem už od nejmenšího věku, že dítě si rychleji zvyká na prostředí a koncept Helen Doron a bude kurzy dobře procházet. U starších dětí je asi potřeba počítat s nějakou adaptací na začátku (minimálně náš dvouletý ji potřebuje).
Pokud u vašich dětí chcete podpořit výuku angličtiny, nachází se v senzitivním období cizích jazyků, vyhledejte si ve vašem okolí centrum Helen Doron a zajděte se taky podívat.
Jestli vás zaujal koncept Helen Doron English, budeme rádi za sdílení tohoto článku mezi další rodiče. Děkujeme!