Connetix 20%:

Vánoce first minute! Právě probíhá největší slevová akce roku na Connetix 20% SLEVA  K akci ZDE

Rodiči ověřené tipy, jak na čtení s malými dětmi, tak aby to bavilo všechny přítomné

Rodiči ověřené tipy, jak na čtení s malými dětmi, tak aby to bavilo všechny přítomné

Asi není třeba dlouhé diskuze, proč by knihy měly být součástí našich našich životů už od narození. Hmatové textilní knihy, šustící knížky či kontrastní látková leporela u kojenců stimulují hmat, zrak a celkově rozvoj všech smyslů. U batolat čtení rozvíjí budoucí řeč. Avšak někdy se může zdát, že čtení je s menšími dětmi, zejména akčními batolaty, takřka nemožné. Pojďme se podívat, jak vybírat knížky a jak děti ke čtení vést, aby to pro všechny přítomné byla společná příjemná chvilka.

Kdy a proč začít se čtením knížek dětem

Rozhodně nemusíte čekat na dobu, až máte pocit, že vám děti rozumí. Popravdě, děti vám dokáží naslouchat už od bříška. I když se to nezdá, s malým miminkem lze komunikovat a rozumět si, ale to by bylo na jiný článek.

Začněte se čtením nahlas už v těhotenství. Dítě si zafixuje váš hlas, který jej bude uklidňovat i po narození. Výhodou je, že v této fázi můžete číst opravdu cokoliv. Podobně je to i s malými miminky.  Stačí jim číst to, co vás zrovna zajímá a baví vás. Nejlépe ve stejnou dobu, resp. ve stejné situace (třeba na večerní spaní). Velkou výhodou je fakt, že mimi vám knížku z ruky nevytrhne, aby se podívalo na obrázky.

TAKARO tip: Vaše čtení doplňte postupně pořízením výše zmíněných smyslových knížek, kontrastních leporel a textilních interaktivních knih na rozvoj smyslů vašeho děťátka.
 

Co se týče batolat, u těch by čtení knížek mělo už samozřejmostí. A vůbec nevadí, že ne vždy všemu v textu porozumí. Buď sami vysvětlíte, nebo děti zapojí svou fantazii, což je velice žádoucí.

Proč dětem tak brzy číst? Je vědecky podloženo, že děti, kterým se čte od útlého věku, začínají mluvit dříve a mají bohatší slovní zásobu. Navíc slyší vaši správnou výslovnost hlásek (artikulaci) a je tudíž větší šance, že si ji zafixují a nebudete jednou řešit logopedii. Ostatně i o čtení knih, fixaci artikulace rodičů jsme si povídali s logopedkou Janou Krausovou v rozhovoru na téma Špatná výslovnost u předškolních dětí.

Jak na čtení knih s neposedným batoletem

Zapeklitý oříšek se čtením knih nastává okolo roku a půl, kdy dítě začíná být živější. Někteří rodiče v tento věk čtení vzdají a vrací se k němu až okolo třetího roku. Ale je to škoda! Chtěli bychom se s vámi podělit o naše a dalších rodičů zkušenosti, jak to nevzdat a čtení si užít.

1) Mít rituál

Toto je snad nejdůležitější pravidlo i do budoucnosti. Udělejte si ze společného čtení malý rituál, tj. čtete ve stejnou dobu, za stejných podmínek a buďte tam jen pro sebe. Za nás doporučujeme čtení před spaním (odpoledním a večerním). Čtení děti zklidní (včetně jejich emocí) a snáze pak usínají. Navíc mozek může zpracovávat nově získané informace.

2) Dobře volit knížku

Neméně důležitý tip. Knížku nevolte jen podle toho, co vy byste rádi dětem předali, ale spíše podle zájmu dítěte. Pro malá batolata jsou ideální krátké příběhy s celostránkovými ilustracemi a 4 řádky textu na stránku. To jsou například knížky oblíbeného Petra Horáčka. V případě leporela toto splňuje velice netradičně řešený Ababůk.

TAKARO tip: Takovou tou skvělou pevnou, krátkou a pochopitelnou klasikou ještě z našeho mládí jsou i tyto knížky: Polámal se mraveneček, Kuřátko a obilí, Veselá mašinka, Paleček, O jabloňce. Krátké rýmované texty, hodně obrázků, snadné na pochopení.

čtení s malými dětmi - Ababůk 

3) Interaktivní knížky

Druhý tip nezabral? Dítě nedává ani 4 řádky textu? Sáhněte po nějaké interaktivní knížce, ať už zvukové, nebo pohyblivé (různá okénka, pohyblivá kolečka či hýbající se hlavní postavičkou). Oblíbené knížky v této kategorii jsou právě ty od nakladatelství Svojtka z řady Minipedie. Zvukové opět doporučujeme od Svojtky (např. Moje klasické hudební nástroje) anebo Axiómy.

4) Dvě knihy

Chcete z bodu 3 pokročit do bodu 2 a zkoušet i papírové knížky? Zkuste využít „techniku 2 knížek“. Jednu drží a čte rodič, druhou má v rukou dítě. Samozřejmě budou odlišné, těžko někdo má dvě stejné knihy doma. Nebojte se, že by vás dítě neposlouchala, zatímco kouká do té své knížky. Časem bude potřebovat pomocnou knihu méně a méně.

5) Pomocník v ruce

Tento tip tak trochu souvisí s předchozím. Místo knížky můžete dát dítěti do rukou něco na zklidnění, např. panenku, oblíbeného plyšáčka, usínáčka, atd. Anebo ještě lépe mu dejte hlavního hrdinu z knihy. Můžete jej spolu vyrobit z papíru, vymodelovat z plastelíny, anebo dokonce ušít.

TAKARO tip: Například pohádkovou knížku o lvíčku Tuláčkovi lze rovnou koupit se sadou, kde si vytvoříte hlavního hrdinu. Vhodné pro děti od cca 3-4 let.
 

Tak co, dáte čtení s (akčním) batoletem ještě šanci? Který tip zkusíte? Nebo máte nějaký váš ozkoušený? Podělte se o něj.

prémiová sekce pro rodiče

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah