Den dětí:
Oslavte s námi den dětí. Se slevovým kódem DEN DETI sleva 12% Na vše. Jen do 26.5. 

Swinging Carrots: Coworking pro pracující rodiče v Brně

Swinging Carrots: Coworking pro pracující rodiče v Brně

Máte menší děti, ale zároveň se chcete realizovat (pracovat/podnikat)? Nebo jedete na vlně domácího vzdělávání a hledáte zázemí podobně naladěných lidí s možností pracovního koutku? Pokud odpovídáte alespoň jednou ANO a jste z Brna (či hodně blízkého okolí), tak vás zveme do Swinging Carrots - coworkingového centra (nejen) pro pracující. Račte vstoupit!

Jak se zrodil nápad založit coworking s dětským koutkem

Coworků (míst, kde se dá pracovat mimo domov za poplatek) po České republice přibývá. Asi nejznámějším je Impact Hub, který je hned v několika městech. Ovšem coworků, kde vám při práci pohlídají děti, aby člověk hledal lupou i v těch největších českých městech. Proto jsme se zeptali Míši Sudické, zakladatelky Swinging Carrots v Brně, kde se vzal nápad na něco takového založit?

„Mám syna Petříka, kterému byly na podzim 3 roky a protože je na mě hodně fixovaný a chtěl zůstat dál s námi doma, rozhodli jsme se ho zatím nedávat do školky a přemýšleli jsme o variantě, jak to udělat, abych mohla pracovat z domu, dál se věnovat Péťovi a zároveň, aby byl Petřík mezi dětmi a neztrácel sociální kontakt. A tak přišel nápad na coworking pro pracující rodiče, protože si myslím, že mnoho rodičů to může mít nastavené podobně.

TAKARO poznámka: Ještě před dětmi jsem párkrát v Impact Hubu pracovala, tak si přečtěte mou osobní zkušenost.

Míša a její manžel pochází sice ze Šumavy, ale nakonec díky studiím a práci se usadili v moravské metropoli. Loni na podzim se rozhodli realizovat Míšin nápad založit místo pro pracující mámy a táty, kteří chtějí být svým dětem na blízku, ale přesto si potřebují tzv. dobít baterky. Ne nutně pouze prací, vždyť si mohou otevřít knížku, pustit film, to už je na nich. Míša by se zatím věnovala příchozím dětem a zároveň svému synkovi, který by tak byl mezi vrstevníky.

coworking pro pracující rodiče - zakladatelka Míša

Mladým rodičům se v Brně-Bystrci podařilo najít nádherně zrekonstruovaný objekt, kde bydlí a provozují dneska už nejen cowork. A já spolu s mladším synem jsme se jej vydali obhlédnout. Vždyť bydlíme ve stejné brněnské čtvrti a nutno říci, že hlídání k realizaci vizí projektu TAKARO se vždycky hodí. Co více, Míša by ráda budovala i komunitu domškoláků, což je mi velice sympatické.

TAKARO tip: Jak jsme zmínili, původem jsme z Brna. Pokud vy taky, sledujte naši komunitu Hravě v Brně, kde sdílíme tipy, co krásného rodinám tato moravská metropole nabízí.

Cowork 3v1

Ač byl coworking v původní podobě rozběhnut na podzim 2022, tak aktuálně (konec února 2023) už zastává vícero funkcí. V pondělí, středu a pátek dopoledne se tady schází pracující rodiče a Míša začíná hlídat, připravovat dětem program. Do něho je vnesena také řízená činnost (malování, básničky a další), aby se děti mohly rozvíjet.

Naopak v úterý a čtvrtek tu probíhají lekce jógy pro děti, kde si děti zacvičí při básničkách i písničkách a nakonec si zařádí v herničce. Míša tak zužitkovává své letité zkušenosti lektorky Systému Jóga v denním životě a vedoucí dětských táborů. Rodiče tu mohou po józe zůstat pracovat. Rodiče jsou účastníky lekcí. Občas se Míši podaří pozvat cizince a uspořádat tak mezinárodní herničku, kdy si rodiče mohou zlepšit konverzační schopnosti v angličtině.

Od mezinárodních setkání už je to jen skok k poslední aktivitě, která se bude ve Swinging Carrots konat od 1. března 2023 Někdo už správně tuší, že půjde o anglické lekce pro děti 2 až 4 roky s rodilým mluvčím (prozradím, že Australankou). Opět jsme se Míši ptali, proč zrovna angličtina?

„Vystudovala jsem a pracovala v cestovním ruchu. Angličtina mě živila a byla bych ráda, kdyby si ji osvojil i Petřík. Když teď máme prostory, tak proč je nevyužít, nesehnat rodilého mluvčího a zprostředkovat tak dětem co nejlepší kontakt s cizím jazykem?!“

Inu, za vším hledejte hnací motor jménem dítě. To máme ostatně na TAKARO podobné. :D

TAKARO tip: Lektorka v MŠ Markéta Větrovcová pro vás připravila článek, jak vést děti od cca 3 let k lásce k angličtině. Zkuste její tipy, pokud nemáte možnost zajít si s dětmi na lekce do Swinging Carrots.

Jak to v brněnském coworkingu funguje?

Především na pohodu, ta totiž vyzařuje jak ze zakladatelky Míši, tak samotných prostor. Ty hodnotím jako opravdu nádherné. Jsou tady hned dva herní koutky (pokoje), z nichž jeden slouží jako učebna (probíhají zde organizované aktivity). Pracuje se hned v sousední místnosti spojené s kuchyní. Děti mají možnost kdykoliv za rodiči odběhnout, necítí se odstrčeni a mohou si tak zvykat na přítomnost „tety Míši“. Počítejte tedy s větším ruchem, děti tu nejsou odděleny za žádným sklem ani dveřmi. Vše funguje na bázi komunity.

V herničce najdete dětské tabule (magnetickou s písmeny a klasickou křídovou), kobereček s oblíbenými dřevěnými kolejemi, ale také dětskou kuchyňku, ponk a police s dalšími hračkami. Nesmí chybět ani dětský stoleček pro tvoření. Samozřejmostí je přebalovací pult a na záchodě pak nočníky i redukce na wc.

coworking pro pracující rodiče - pracovní část

Co se týče pracovního zázemí, tak tady jsem byla opravdu mile překvapena. Robustní stoly, kvalitní pracovní židle, dominantní krb. Pokud byste potřebovali sami natáčet video, nebo podcast, nebo udělat profesionální fotky, je možné se domluvit i s Míši manželem, který se zabývá focením a videotvorbou a může s vámi natáčet nebo zajistit techniku a Míša vám mezitím pohlídá děti. Z pracovní části lze koukat na dvorek, kde třeba spí vaše miminko v kočárku (zrovna dneska jsme tu jedno potkali). Ostatně na tomto dvorku v teplých měsících plánuje Míša mít pro děti venkovní program.

Původní záměr bylo vytvořit zázemí pro rodiče s dětmi 3+, ale chodí sem i výrazně mladší. Tak se Míši ozvěte na FB stránce Swinging Carrots či e-mailu swingingcarrots@gmail.com a domluvte se na dalších detailech.

TAKARO hodnocení coworku v Brně

Svou práci hodnotit nemůžu, přišla jsem omrknout prostory, poznat Míšu a můj mladší se potřebuje rozkoukat, než přilne aspoň trochu k „cizím“. Tudíž jsem tady dneska nepracovala. Ale zaujaly mě doprovodné lekce pro děti a možnost se tu občas setkat s rodiči, kteří fandí i řekněme „alternativnímu“ vzdělávání (to však není podmínkou pro návštěvu, nebojte se).

Byla jsem rovněž zvědavá, jakou práci vykonávají rodiče, kteří Swinging Carrots navštěvují. Zda-li jako já vedou e-shop, píší texty pro klienty = copywriting, tvoří online projekty či pracují pro zaměstnavatele na dálku. V podstatě tu potkáte kohokoliv. Architektku, pár tvořící kurzy o natáčení videí, ale jedna maminka sem chodí dítě zvykat na kolektiv (nepracuje). Tato rozmanitost mi přijde příjemnou změnou po sezení doma s dětmi na rodičovské dovolené.

 

Zaujal vás brněnský coworking pro rodiče s dětmi? Ozvěte Míše, stavte se a dejte sdílením článku o něm vědět i dalším rodičům!

Být součástí komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah