Je to sypké, v zubech to skřípe a děti se v tom rádi hrabou, co to je? Asi není těžké uhodnout, že jde o písek. Děti ho miluji a rodiče zatracují. Přesto mu dejte ještě šanci. Hrátky s pískem děti posouvají v celé škále schopností.V neposlední řadě některé kreativní techniky s pískem jsou i relaxačními a uklidňují, třeba i vás.
Tradiční i netradiční hrátky s pískem
Písek je přítomen v dětském světě doslova do posledního zrníčka. Na pískovišti stráví ne jedno batole své rané dětství. Starším dětem pořizujete kinetický písek. S předškoláky možná nacvičujete grafomotoriku na plechu s pískem. Dítě uvolňuje zápěstí psaním znaků či písmen do vysypaného písku. Lze samozřejmě nahradit i moukou.
Některé děti zbožňují hru na objevitele. Zahrabte jim do písku ve kbelíku (pekáči) úlomky kartonové krabice, které představují kosti dinosaurů. Do ruky jim dejte štětce a ať hledají kostru. Nebo jim do písku nasypte malé kostičky lega jako zlaťáky pokladu. Dalším nápadům na podobném principu se meze nekladou.
V tomto článku vám ale chceme představit „písečný hit“ posledních let – pískování, neboli malování pískem. Jedná se o aktivitu, kterou lze provozovat doma i venku, baví děti od 3 let, ale relaxují u ní i dospělí.
Co je to malování pískem
Je to kreativní činnost, která nejen zabaví vaše dítě, ale taky u ní rozvíjí jemnou motoriku, posiluje kreativitu, trénuje trpělivost a uklidňuje ho to. V pískovací sadě obvykle naleznete barevné křemičité písky (vyznačují se svou jemností), pískovací šablonky a nějaké vypichovátko.
Pískovací šablonka je z jedné strany samolepkou. Vypichovátkem dítě oddělává předřezané části obrázku, na odkrytou lepivou plochu sype písek (může trénovat špetkový úchop), a takto pokračuje do úplného „vymalování“ obrázku.
Tato aktivita je vhodná už od 3 let, kdy dítě bude potřebovat vaší dopomoc. Od cca 5 let (podle šikovnosti jedince) už zvládne dítě pískovat samo, čímž mnohdy získáte i půldne času pro sebe.
TAKARO tip: Chcete si vyzkoušet malování pískem po domácku, než pořídíte profesionální sadu? Přečtěte si, jak na to |
Na co myslet při výběru pískovací sady
Rozhodli jste se, že sáhnete po kreativní sadě s pískováním? Na českém trhu existuje řada zahraničních, ale i tuzemských značek, které designují tyto sady. Při výběru myslete především na:
- Bezpečnost vašich dětí. Zejména pokud chcete sadu pro ty nejmenší 3leté kreativce. Vybírejte sadu, kde není ostré vypichovátko. Doporučujeme sady s dřevěným či plastovým.
- (Ne)pořádek po bytě. V TAKARO sadách najdete podkladový tácek na pískování, kam si dítě sesypává nepotřebný písek. A taky tu je A3 návod, který poslouží i jako pracovní podložka.
- Motiv. Máte holčičku, nebo kluka? Ne všechny motivy jsou pro nejmenší. Nejjednodušší je sada Léto. Nejtěžší asi Jaro.
Jak dále využít pískovací obrázky
Na malování pískem je skvělé to, že až děti vypískují obrázky, schováte nespotřebované písky, ale nic více vám doma nezbude. Doma se vám nebude nic kupit jako v případě hraček. Co ale dělat s výslednými obrázky? Vyhodit je do koše by byla škoda.
Pár našich nápadů:
- Zarámujte je a dejte prarodičům jako dárek od vnoučat.
- Z druhé strany přilepte špejle/překližku a zahrajte si loutkové divadlo.
- Nalepte si obrázky do oken s pomocí izolepy (šetřící pásky) a mějte tak netradiční výzdobu (na to se skvěle hodí tematické sady Jaro, Léto, Podzim a Zima).
A jak využít zbylý písek, který vám zbude ze sad? Jednoduše s těmito 9 DIY aktivitami.
Myslíte, že malování pískem by vaše děti nenadchlo? Nevadí, dneska se dají sehnat netradiční kreativní sady snad všeho možného zaměření.
Už máte zkušenost s pískováním? Pochlubte se nám do komentářů.