Pískujete doma s dětmi? Zbyl vám písek a je vám líto ho vyhodit? Tak to nedělejte! Přinášíme tipy na využití zbylého písku pro výtvarné činnosti, senzorické hry i jednoduché edukativní aktivity. Při práci s barevným pískem děti trénují jemnou motoriku, koordinaci ruka – oko, smyslové vnímání a navozují a procvičují si i špetkový úchop.
Upozornění: V rámci jednotlivých aktivit dohlédněte na to, aby si děti při a po kontaktu s pískem nesahaly do očí nebo do úst. Tam písek nepatří.
Takaro tipy:
|
Vlastní vysypávané obrázky
Tohle je ta nejjednodušší aktivita s barevným pískem! Pomocí silné vrstvy disperzního lepidla si na tvrdší papír předmalujte obrázek a pak jej vybarvujte vysypáváním různými barvami.
Přebytečný písek vždy opatrně sesypte a použijte k dalším aktivitám. Hotové obrázky po zaschnutí použijte třeba jako komponent pro výrobu originálního přáníčka. Vypotřebovali jste konkrétní barvy písků? Nevadí, v nabídce totiž máme písky i jednotlivě.
8 netradičních aktivit s přebytečným pískem
Další aktivity jsou už netradiční a věříme, že se rádi inspirujete a nějakou z nich zkusíte. Nebojte se nám na info@takaro.cz pochlubit fotkami a zážitky z "písečných aktivit".
1) Dekorační lahvička / Sand art
Barevný písek skvěle poslouží i k výrobě dekoračních svícnů a lahviček. Naklápěním skleničky a vrstvením jednotlivých barev dosáhnete krásného efektu, který budou děti milovat. A když vás písečné umění omrzí, lahvičku otevřete a pozorujte krásný duhový efekt při jejím vysypávání. Smíchaný písek pak použijte k dalším aktivitám.
2) Duhové senzorické hraní
Tohle zbožňují všechny děti! V hlubším tácku nebo v zapékací misce vytvořteduhu pomocí barevných písků. Pak přidejte lopatičku, trychtýř, lžičku a kelímek a nechte děti užít si volnou hru s pískem. Budou nadšené z míchání všech barev do sebe, užijí si nabírání, přesýpání z kelímku do kelímku i sypání písku ven.
3) Rumba koule
Jednoduchý hudební nástroj vytvoříte pomocí plastového vajíčka, trošky písku, umělohmotných nebo dřevěných lžiček a lepicí tavné pistole. Po naplnění vajíčka všechny komponenty důkladně slepte, aby děti nemohly vajíčko otevřít a písek rozsypat.
TAKARO poznámka: Chcete mít profesionální dřevěné rumba koule? Není problém, vyberte si barevnou variantu. |
4) Špiónská lahev
Na výrobu špionské lahve neboli spy bottle budete potřebovat několik malých figurek, které zasypete pískem v malé plastové lahvičce. Zahrajte si i jednoduché bingo, kdy dětem předkreslíte obrázky schovaných figurek. Můžete pak v rodině závodit, kdo najde všechny figurky nejrychleji.
Podobným způsobem můžete se zavázanýma očima hledat a hádat figurky pohmatem v silné vrstvě písku.
TAKARO poznámka: Pokud vaše děti milují hmatové hry, kdy se něco někde hledá, neměl by vám doma chybět bestseller mezi deskovkami Hmatej a najdi (máme v nabídce více variant). |
Omrknout písky a pískovací sady
5) Písečný světelný box
Efektní záležitost, kterou si děti zamilují. Potřebujete jen vánoční světýlka a krabici s transparentním víkem. Do víka nasypte vrstvu písku, rozsviťte světýlka a užijte si malování světelných obrázků. Rozhodně si počkejte na večer, tahle aktivita máve tmě úplně jiný rozměr.
6) Sand tray
Psaní do písku prstem nebo štětcem je klasická aktivita pro rozvoj grafomotorických dovedností dítěte a je to skvělá příprava na psaní. Děti do písku malují písmenka nebo symboly pomocí vzorů a také volně podle svojí vlastní fantazie. Uvolňují si přitom zápěstí, což je klíčové právě v přípravě na psaní.
Takaro tip:Zajímá vás, jak můžete dál rozvíjet grafomotorické dovednosti dětí? V naší nabídce máme základní grafomotorické destičky k přípravě na psaní a také grafomotorické destičky s tvary. |
7) Písečná masáž nohou
Zavzpomínejte na dovolenou u moře, nasaďte sluneční brýle, dejte si chlazený drink a hoďte nohy do písku! Zrelaxujete a ulevíte svým nohám. Mimochodem, nějaké tipy kam s dětmi nejenom k moři najdete v rubrice Cestování s dětmi.
8) Hledej a najdi
Pamatujete na aktivitu Hledej a najdi ze článku s razítky? Tenkrát jsme zvířátka schovávali do mouky, ale stejně dobře poslouží i zbylý barevný písek, ve kterém děti štětcem odkrývají schované obrázky. V našem případě se jedná o razítka natiskaná na bílém papíře.
Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej mezi své přátele. Třeba právě oni mají doma spoustu barevného písku z pískovacích sad a nevědí, co s ním. Děkujeme!