Léto se pomalu blíží a s ním i teplé dny, které děti nejraději tráví venku. Děti léto milují, protože jim nabízí velké množnosti aktivit. Ať již budete s dětmi trávit volný čas u doma bazénu, na dovolené u moře nebo na chatě v horách, budou se vám hodit tipy, jak děti nejlépe obléknout, aby se cítily maximálně pohodlně a léto si užily naplno.
Přírodní materiály a pohodlné střihy
Klíčem k pohodlí vašeho dítěte jsou přírodní materiály a širší pohodlné střihy. Syntetické a směsové materiály obsahující polyester nejsou pro děti vhodné, dítě se s nich potí, pokožka nedýchá, a tak může docházet nejen k různým kožním problémům, ale i k přehřátí dítěte. Naopak přírodní textilní materiály jsou prodyšné, pokožka dýchá a dítě v oblečení tolik nepotí. Navíc většina přírodních materiálů je vhodná také pro děti s velmi citlivou pokožkou a pro alergiky. Pojďme se podívat na ty nejlepší přírodní materiály, které by v letním šatníku vašeho dítěte neměly chybět.
Bio bavlna
Bavlna je nejrozšířenějším textilním materiálem. Je příjemná na dotek a dobře prodyšná. Doporučuji se při výběru oblečení, které je v těsném styku s citlivou dětskou pokožkou, zaměřit na oblečení z bio bavlny. Rozdíl mezi běžnou bavlnou a bio bavlnou spočívá především v procesu produkce a použitých postupech při pěstování a zpracování rostlin. Bio bavlna je pěstována bez použití syntetických chemických látek, např. pesticidů či herbicidů. V bio bavlněné látce se tedy nemohou objevit rezidua spojená s použitím těchto chemických látek. Pěstování bio bavlny respektuje přírodní ekosystém a nemá dopad na životní prostředí. I v procesu zpracování suroviny jsou kladeny přísné nároky, aby metody zpracování, např. bělení či barvení, byly šetrnější. Používají se ekologická a přírodní textilní barviva a samotný proces bělení může být i vynechán. Všechny tyto postupy se poté odrážejí na kvalitě látky – ta je mnohem odolnější a pevnější, déle tedy vydrží. Jako maminky malých dětí nás bude zajímat nejvíce skutečnost, že díky tomu je látka vhodná i pro děti, které mají velmi citlivou pokožku či sklon k ekzémům.
Tip navíc – Vyzkoušejte mušelín
Vyzkoušejtemušelínové oblečení ze stoprocentní bio bavlny odMámy v lese. Pro malá miminka zvoltebio bavlněné body, které díky unikátnímu rostoucímu systému vydrží dítěti až tři velikosti. Holčičkám budou jistě slušetmušelínové šaty, které naleznete v nabídce v několika barvách.Mušelínové mikinyvyužijete jak pro menší děti, tak i pro batolata a větší děti. Mikinu můžete obléknout dítěti i na holou kůži – dlouhý rukáv ochrání ručičky před slunečním zářením. Mikina je velmi skladná, vejde se vám do jakékoliv tašky, a navíc se nezmuchlá.
Jak pečovat o mušelín
U mušelínu oceníte snadnou údržbu – látku můžete prát na 30° - 40° C v běžné automatické pračce, jen je vhodné vložit oblečení do pracího pytlíku na jemné prádlo, případně, pokud jej doma nemáte, můžete oděv uzavřít do povlaku na polštář. Mušelín se velmi snadno může v pračce zatrhnout o jiný kus oděvu, např. o zip, a takto možnému zatržení zabráníte. Doporučuji také nepoužívat sušičku. Žehlit není potřeba – mušelín má lehce zmuchlaný stylový vzhled. Více informací o mušelínu a jeho hlavních výhodách se dočtetev tomto článku.
A co k mušelínu dodává spoluautorka tohoto článku, Martina, maminka devatenácti měsíčního Rafaela, jehož tatínek pochází z Peru, kde společně pobývali několik měsíců, kdy je v Česku zima a v Peru parné léto?
„Do Peru jsme si vezli pouze pár kousků oblečení, protože jsem s Rafaelem sdílela jeden kufr (do dvou let nemusí mít dítě zakoupenu letenku, tedy mu ale nepřipadá v letadle žádné sedadlo a nemá nárok na standardní odbavované zavazadlo). Musela jsem tedy hodně zvažovat, co na tři měsíce opravdu pro miminko potřebuji. O oblečení z mušelínu jsem slyšela samá pozitiva, tak jsem si do Peru vzala pro Rafaela košili a mikinu ze Zdenčiny dílny. Obojí se ukázalo být super volbou.
Moje dítě je hodně živé, hravé a dravé, neustále někde leze a šplhá a všechno musí vyzkoušet. Proto potřebuji kousky oblečení, které se přizpůsobí jeho vysoké aktivitě a akčním pohybům, a materiály, jež umožní volnější střih a poskytnou maximální pohodlí při hrách a objevování světa.
Zároveň to ale musí být oblečení, které leccos vydrží, netvoří po praní žmolky apod. V Peru není v kohoutku standardně teplá voda, tedy i pračka pere pouze na nižší teploty. Mušelín jsem prala v pračce s ostatním oblečením na 40 stupňů a odolal opakovaným cyklům praní, naopak se stal ještě měkčím, tedy příjemnějším.
Rafael nemá v lásce velké oblékání a „svazující“ materiály a střihy. V mušelínu se cítil komfortně, asi díky jeho lehkosti a vzdušnosti. V horkém klimatu peruánského pobřeží, kde ale zároveň téměř permanentně vane oceánský vítr, jsme upotřebili jak košili (krásně prodyšnou, takže pokožka i při třicítkách zůstávala suchá), tak i mikinu – jednak přes den, když pralo ostré slunce, jednak večer, kdy chránila před větrem i komáry (nejhorší jsou upnuté oblečky, které komáři proštípnou, nebo odhalené končetiny).
Mikina se nám skvěle osvědčila i v letadle, které bylo totálně pod-klimatizováno, takže jsem upotřebila mj. i čepičku merino ze Zdenčiny dílny. Mikina se v batohu nezmačkala a nezabrala prakticky žádné místo, na spaní v letadle byla měkká, pohodlná.
Několikrát se mi stalo, že se mě místní ptali, kde jsem košili či mikinu pro Rafaela koupila. Mušelínové oblečení od Zdenky je totiž designově opravdu pěkné a jeho zmuchlaný vzhled působí stylově, a přitom je praktický, protože nemusíte řešit, kde se co pomačká.“
Len
Len je další přírodní textilní materiál rostlinného původu, který je velmivhodný na letní dětské oblečení, je však nositelný víceméně celoročně. Jedná se o materiál ve srovnání s bavlnou sice dražší, ale zato vám velmi dlouho vydrží – len je totiž téměř nezničitelný. Každým dalším praním měkne, a tak neztrácí svou kvalitu, ale naopak se stává ještě příjemnějším. Odolává i mechanickému poškození, tedy vydrží i leckteré divočiny na hřišti, lezení po kolenou či válení sudů. K dalším výhodám lnu patří jeho prodyšnost a schopnost regulovat teplotu, což je ideální pro děti, které mají tendenci se přehřívat nebo se potit. Navíc je hypoalergenní, tudíž je vhodný i tehdy, trpí-li vaše dítě astmatem nebo jinými respiračními obtížemi, či ekzémy, lupenkou nebo dalšími kožními potížemi – nedráždí totiž citlivou pokožku. Len velice rychle schne. Len, jako organický a rozložitelný materiál splňuje podmínky pro pomalou módu, dlouho vydrží a jeho výroba je velmi šetrná k životnímu prostředí. Při pěstování lnu je také mnohem menšího množství než např. u pěstování bavlny. Navíc většina lnu pochází z evropské produkce – má tedy nízkou uhlíkovou stopu.
Zajímavost z historie pěstování lnu
V dobách, kdy bývala Česká republika textilní velmocí, byl len hlavní textilní plodinou. Po sametové revoluci ovšem neobstál v konkurenci na evropském trhu (cenou ani kvalitou). Dnes se pěstuje v ČR pouze pro potravinářský průmysl na olej, nikoli pro vlákno, a „český len“ je lnem z evropské produkce, který se do Česka dostává jako příze nebo surový neupravený materiál a zde se tká či barví a dále upravuje. Pro více zajímavostí si přečtěte článekLen není jen chvilkový trend.
Jak pečovat o len
Údržba lněných oděvů není náročná, ale platí zde jedno zásadní pravidlo – šetrné nebo žádné ždímání. Len je možné prát v běžné automatické pračce, a to při teplotě 40°C, snese však i teploty mnohem vyšší. Při ždímání je třeba zvolit nízké otáčky a v případě ručního praní ždímání zcela vynechat. Právě nevhodným ždímáním se mohou vlákna lnu polámat, a tím vzniknou sklady na látce, které již žehlička nezachrání. Vlhký oděv stačí pověsit – voda velice rychle vykape sama a tím předejdete polámání vláken. Následně můžete žehlit, len snese i vyšší teplotu. Mnohdy však není nutné žehlit vůbec, pokud oděv pověsíte na ramínko a necháte přirozeně uschnout. Nedoporučuji používat sušičku.
Tip navíc – Lněné oblečení od Mámy v lese
Hledáte-li pohodlné lněné oblečení šité s důrazem na dětské pohodlí i udržitelný životní styl, uMámy v lese naleznete širokou nabídku. Vyzkoušejte třeba lněné rostoucí lacláče, které jsou vhodné nejen v letním období, ale víceméně celoročně. Díky důmyslnému rostoucímu střihu vydrží vašemu dítěti až přes tři velikosti. Vyznavače minimalismu oslovíjednobarevné verze, milovníky designových originálůkombinace jednobarevných a vzorovaných látek. Vzorované látky pocházejí z dílny MajLEN design a navrhla je designérka Barbora Hromádková. Na letní sezónu připravuje Máma v lese také lněné lacláčové šaty.
Merino vlna
Mezi nejkvalitnější přírodní textilní materiály řadíme merino vlnu. Jedná se o speciální druh vlny, který pochází z australských ovcí. Jejich srst je mnohem jemnější a vlákna jsou delší a hladká. Tato vlna je tedy extrémně jemná, na dotek působí hedvábným dojmem. Jemnost vlny je určována průměrem vlákna udávaného v mikronech – čím nižší, tím je vlna jemnější. Tato vlna vyniká řadou skvělých vlastností – je hypoalergenní, antibakteriální, termoregulační. Je tedy skvělou volbou pro dětské oblečení. Vlna je schopna udržovat tělo v teple v chladných podmínkách, je však vhodná i v létě, kdy naopak chladí. Zároveň odvádí vlhkost od pokožky a je tak vhodná nejen pro děti, které se více potí, ale i pro děti s různými kožními problémy.
Péče o oblečení z merino vlny
U oblečení z merino vlny je třeba dbát na správnou péči. Vlna nesnáší vysoké teploty – při praní na vyšší teploty se může srazit a zplstnatět. Doporučuji tedy prát na 30° až 40°C v pračce na program přímo určený na vlnu, případně na jemné prádlo. Není vhodné používat aviváž ani sušičku. Žehlit je třeba velice opatrně. Zvláště při žehlení napařovací žehličkou by kombinace tepla a vlhké páry mohla způsobit plstnatění.
Tip navíc – Na cestování letadlem vemte dětem s sebou merino čepičku
Hlavičkou odchází z těla dítěte nejvíce tepla. Především menším dětem je třeba chránit hlavičku celoročně.Čepička z nejjemnější merino vlnyodMámy v lese hlavičku dítěte zahřeje a zároveň se v ní hlavička nepotí. Je použito nejjemnější merino české výroby, které nekouše ani neškrábe. Čepička skvěle padne a dlouho vydrží a na e-shopu je dostupná ve třech barvách a velikostech. Čepičku využijete celoročně; v létě např. v klimatizovaných místnostech, autě či letadle. Merino má také velmi vysoký SPF faktor, ochrání hlavičku dítě před škodlivým UVA a UVB zářením. Je tedy velice vhodná pro miminka a menší děti, které maminky nosí v nosítku či šátku.
Jaké přírodní materiály doma nosíte nejraději vy? Pokud se vám líbil tento článek a přijde vám užitečný, sdílejte ho mezi další rodiče. Budeme moc rádi!