Proč poslouchat audioknihy a bonusem 4 tipy na výborné audioknihy o rozvoji dítěte i rodiče

Proč poslouchat audioknihy a bonusem 4 tipy na výborné audioknihy o rozvoji dítěte i rodiče

Miluji čtení knih, ale s příchodem dětí už na něj nenacházím tolik času, kolik bych si přála. Přitom na mě vyskakují stále nové tituly, které bych chtěla. A to nemluvím o problému, kam ty knížky doma ještě dávat. Proto četbu fyzických knih začínám tu a tam nahrazovat audioknihami, případně podcasty na různá témata. V tomto článku najdete 4 audioknihy zaměřené na „zdravý rozvoj“ osobnosti dítěte a rodičovského přístupu k němu.

Proč sáhnout po audioknihách

Těch důvodů je celá řada. Za mě jednoznačně:

  • Zkonzumuji je rychleji. Poslech je snazší (rychlejší) než vlastní četba.
  • Spíše si na ně najdu čas než na knihy. Společně s podcasty je mohu poslouchat při vaření, vození kočárku. Někdo třeba zase v autě anebo v posilovně.
  • Nezabírají mi doma místo na poličce. Přijde mi to i jako šetrnější verze k přírodě.
  • Široká nabídka, kterou mám doslova na dosah ruky. Vyberu, zaplatím a už mám ve svém účtu. Na nic nečekám. Neřeším dopravné, apod.

Poznámka na okraj: Knihy samozřejmě mám a sem tam stále nakupuji, a pak třeba pošlu dál. Vůně a doteku knihy se vzdát asi nikdy nedokážu.

Portálů s audioknihami přibývá. V posledních letech najdete pár namluvených knížek i v běžných online knihkupectví (Dobrovský, Albatros, atd.). Co podnikám a mám děti, tak jedu hodně na vlně seberozvoje a vzdělávání. Proto jsem nakonec zakotvila na portále ProgresGuru, který se zaměřuje na vzdělávací (řekněme náročnější) literaturu k poslechu.

4 výborné audioknihy o rodičovství a rozvoji dítěte

Poslední dva roky se intenzivně zajímám o to, jak funguje dětská mysl, co se děje v dětském mozku od prenatálního věku do cca 6 let, různé vzdělávací směry a v neposlední řadě i o ty „výchovné“. Velký podíl na tomto zájmu má prvorozený (za nás velice emocionálně náročný) syn a naše TAKARO. Nechceme být další z mnoha hračkářství, ale chceme dětem co nejvíce porozumět a vám, rodičům, nabízet vzhled do řady odvětví, které se dětí týkají (vývoj, vzdělání, zdraví). Ve spolupráci s dětskými specialisty (nehrajeme si na někoho…). I proto vznikla zdarma Prémiová sekce pro (uvědomělé) rodiče.

prémiová sekce pro rodiče

Když mi po čase ProgresGuru nabídlo, zda nechci zrecenzovat nějaké audioknihy, byla jsem nadšená. I když mi tak k X hodinám Nevýchovy přibyly desítky hodin nahrávek o rozvoji dětí. :D Něčím už jsem se „proposlouchala“. Ve zbytku článku vám proto chci shrnout své dojmy a pocity z vybraných audioknih. Všechny mnou vybrané tituly se týkají právě dětí, jejich „výchově“ a rodičovskému přístupu k nim. Poslední je dokonce zdarma k poslechu. Ale na portále ProgressGuru naleznete samozřejmě i jiná témata.

TAKARO tip:ProgresGuru mívá tu a tam krátké slevové akce. Aktuálně do 19.2. 2023 slaví už 10. narozeniny své existence. A do tohoto data mají vše jen za 199 Kč, což je fajn cena.
 

Vybrat si audioknihu na ProgresGuru

1) Odemykání dětského potenciálu

Jana Mühlfeita a jeho Odemykání dětského potenciálu znám dobrých 6 let, kdy jsem psala svou první dětskou knihu o Muchlince. Pracuje se v ní totiž taky s tématem dětského potenciálu, ale samozřejmě ne v takové hloubce.

Honza léta pracoval pro Microsoft, věnoval se leadershipu (vedením lidí za společným cílem a s nadšením). Později se spojil s Katkou Novotnou, která se odjakživa pohybovala ve světě dětí. A tím vznikl úspěšný projekt Odemykání dětského potenciálu. Možná jej znáte jako knihu, online kurz či jste měli možnost Honzu s Katkou slyšet na Frekvenci 1 v pořadu „Tipy F1 pro chytré rodiče“.

Zaposlouchejte se do povídání o fungování dětského mozku (na jakých frekvencích pracuje oproti tomu rodičovskému), jak u malého dítěte podpořit rychlejší propojování synapsí a dostaňte se do stěžejní části knihy. V ní autoři ukazují, proč je tak důležité se zaměřit na nalezení talentů našich dětí a umět je rozvinout. Ačkoliv dnešní běžné školství pořád chce děti dostat do stejných škatulek a nutí trénovat převážně slabé stránky.

Honza chytlavě popisuje, že při objevení talentů a práci na nich, jedeme ve flow, máme mnoho energie, necítíme únavu a úspěch nám tak přijde naproti. Popisuje a dává příklady, jak dítěti dávat zpětné hodnocení, jak pracovat s chybami, jak u dětí zažehnout vnitřní motivaci (a ne jen tu vnější, se kterou se stále dnes hodně pracuje). A podněcuje na práci k sebepoznání/sebedůvěře. Musíte si (i vašim dětem) věřit, že tu první ligu hrát budete (obrazně řečeno).

Asi si řeknete, že na první pohled tu možná pro vás není mnoho nového. Ale já osobně jsem chytala jeden AHA moment za druhým a dávala si poznatky do souvislosti s mým dětstvím, co si nesu z něho (a ze školství), jak mě to spíše negativně ovlivňuje v dnešní práci a přístupu k dětem. Moc se mi líbí, že v knize je velké množství různých cvičení hned za každou kapitolou. Odnesla jsem si tak praktické tipy, které zkouším na svých dětech.

Tak schválně, kdo s z vás už slyšel o Play Wisely technice, Enigmatických hádankách a tušil, že točivý pohyb je velice vhodný pro propojení mozkových synapsí? (Úplně jsem si vzpomněla na kolotočku, kterou nabízíme na TAKARO, že má tak ještě větší potenciál, než možná tuším.)

audioknihy na rozvoj dětského potenciálu a talentu - kolotočka

Jan Mühlfeit se nebojí velice otevřeně mluvit o nedostatcích dnešního českého klasického vzdělávání. Je nakloněn spíše alternativním směrům, ať už montessori pedagogice, waldorf pedagogice, domácímu vzdělávání či svobodným školám. V jedné kapitole se více rozpovídá právě o montessori směru. Zmiňuje, že řada úspěšných lidí v USA prošla právě touto pedagogikou. Přiznám se, i mě to znovu motivovalo se o montessori více zajímat, možná si projít kurzem. Měla jsem vždy nějaké pochyby, ale Honza na ně dobře odpovídal v poslechu (jakoby je tušil).

Jak vidíte, mohla bych o audioknize Odemykání dětského potenciálu psát ještě hodinu, ale nejlepší bude, když si ji poslechnete sami.

Audiokniha Odemykání dětského potenciálu

audioknihy na rozvoj dětí

Dítě na vlastní pohon

Jako další knihu jsem zvolila Dítě na vlastní pohon od Willa Stixruda a Neda Johnsona. Zatímco Will se jakožto klinický neuropsycholog zabývá dětmi s úzkostmi a poruchami učení, Ned se věnuje vzdělávání mladé generace a snaze ji pomoci na nejprestižnější školy. Spojili své síly a na základě praxe s řadou rodin (hodně příběhů a jejich řešení je právě zmiňováno při poslechu) začali více zkoumat čím to: „Že dnešní mladá generace oproti dřívější (třeba i té válečné, v době hospodářské krize) vykazuje 5x až 8x vyšší výskyt úzkostných poruch?“

Mají to dnešní děti tedy těžší? Nebo je my, rodiče, sami výchovně „podkopáváme“?

Podle autorů naše děti moc kontrolujeme, ale přitom každému z nás svědčí, pokud ví, že může svět/dění kolem sebe ovlivňovat, mít ho pod kontrolou. Jak nemůžeme, dostáváme se do stresu. Nu, ale nevyvíjíme nepřiměřený tlak tedy na děti, když jim tu kontrolu a zodpovědnost bereme? Co teprve klasické školství, kde dítě prakticky bez jeho vlastní volby posadíme, nutíme 45 minut poslouchat něco, co nechce, a ještě ve skupině 30 dalších dětí, které si k sobě nevybralo! Kolik tam má kontroly nad svým životem?!

Ano, i autoři této knihy jsou více nakloněni alternativním vzdělávacím směrům. Podle nich bychom se k dětem měli chovat více jako jejich konzultanti, ne jako manažeři. Ne je vést po námi vytyčené trase, ale pomoci je podpořit na trase, po které chtějí životem kráčet naše děti samy. Samozřejmě je nemáme ochraňovat před vším, je potřeba zažívat stres a budovat si vůči němu odolnost. Tento výchovný směr pojmenovávají jako autoritativní rodičovství - tj. rodiče podporují, ale nekontrolují. Praxe 60 let ukazuje, že je to nejúčinnější přístup k dětem, neboť je založena na vnitřní motivaci/zodpovědnosti dítěte.

Hned v předmluvě uslyšíte 4 mylné představy rodičů. Schválně, zda je taky do dneška nemáte za pravdivá tvrzení:

  • Nemůžeme nechat rozhodovat děti na nich samotných.
  • Pro úspěch v životě je klíčové být úspěšným ve škole.
  • Budeme-li na děti víc nakládat, budou v dospělosti odolnější a úspěšnější lidé.
  • Svět je nebezpečnější než kdy dříve, je potřeba děti mít neustále pod kontrolou.

Uff, to na mě zase vyskočilo tolik AHA momentů o mně samotné, jak se dnes chovám/reaguji na stres a kde se to zřejmě ve mně vzalo. Abych pravdu řekla, taktato audiokniha se mi líbí ještě více než Odemykání dětského potenciálu. Dává mi tolik odpovědí na otázky, které si jako respektující rodiče (který i selhává) kladu. O mém nadšení k ní hovoří i to, že kapitoly mají skoro vždy hodinu náročného poslechu a vydržím je i v jednu v noci doposlouchat. Rovnou přiznám, že ještě nejsem úplně na konci, ale už se těším na další večer s touto knihou.

Audiokniha Dítě na vlastní pohon

audioknihy na rozvoj dětí

Vychováváme děti a rosteme s nimi

Tuto audioknihu jsem si vybrala ze dvou důvodů:

  • Zaujal mě název. Osobně věřím v to, že „lepším“ rodičem se stanu jen tehdy, pokud rozumím sama sobě a pracuji na sobě.
  • Že ji čte Jarda Dušek (kdo by neznal Čtyři dohody, že?).

Na knížku se teprve chystám (recenzi přidám později), ale už její anotace na webu ProgressGuru napovídá, že by to mohl být zajímavý mix předchozích dvou. Bude se tu hodně mluvit o respektujícím (nevýchovném) konceptu, jak s dětmi spolupracovat, ale pozor - NE s nimi manipulovat, aby udělaly to, co chceme my.

Poslušnost, povolnost i ochotná spolupráce jsou ale stejně známkou toho, že dítě podléhá vůli dospělého, jakkoli spokojené vypadá (protože chce vaši lásku). Dnešní rodiče hledají cesty, jak vychovávat a vést děti bez používání moci a zastrašování. A k tomu je právě nezbytná osobní seberealizace obou aktérů - rodiče i dítěte.

Audiokniha Vychováváme děti a rosteme s nimi

audioknihy na rozvoj dětí

Když se nic nedaří

Můj poslední tip je dokonce zdarma poslech, který vás nic nestojí. A přitom může značně obohatit, pokud tedy hledáte uvědomělejší cesty k vašim dětem. Pokud podobně jako já máte dost načteno, vychováváte děti v duchu těchto přístupů, ale přesto dochází k zádrhelům, pak vás nadchne 9 situací a jejich rozebrání v podobě krátkých příběhů Když se nic nedaří. Autorka Klára Markuciová se věnuje montessori pedagogice (průvodkyně v montessori škole) a chce své zkušenosti předat co nejvíce rodičům (proto je taky kniha zdarma). Na ProgressGuru s ní rovněž najdete rozhovor, kde povídá, pro koho je montessori vhodným přístupem.

 

Dáte šanci audioknihám? Zaujal vás nějaký můj tip ohledně rodičovství a vývoji dětí? Který?

Vybrat si audioknihu na ProgresGuru

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah