Obrovitých staveb z magnetických stavebnic či vzdělávacích tipů s magnetkami najdete po Internetu nepřeberné množství. Sami občas nějaké vymýšlíme a sdílíme. V tomto článku jsme si pro vás připravili ale zcela jinak zaměřené aktivity, kde zapojíte už i vaše nejmenší děti od roku. Využijeme také několika levných doplňků k magnetickým stavebnicím.
TAKARO poznámka: Že ještě žádnou magnetickou stavebnici doma nemáte? Nejvyšší čas si nějakou vybrat. Zaručujeme, že baví děti, ale i rodiče. Přečtěte si Jak vybrat první magnetickou stavebnici. V nabídce máme celou řadu navzájem kompatibilních značek (Connetix, Magna Tiles, MNTL, Cleverclixx, Learn and Grow Toys, Magbrix). |
1) Magnetický hon
Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik kovových povrchů máme v našich domovech? A co třeba venku na předzahrádce, v garáži, na zahradě? Že ne? Tak šup, posbírejte všechny dílky magnetických stavebnic do košíčku a vyrazte s dětmi na lov/hon.
Dětem nejprve ukažte, že mohou magnetické dílky přikládat na povrchy a zjišťovat, zda se budou přitahovat. Pak už je nechte běhat samotné. Vevnitř i venku. Pokud máte ještě kovová dveřní futra, doporučujeme celá obestavět dílky. Je to moc fajn dekorace a děti tato činnost zabaví na dlouho.
TAKARO poznámka: Pozor si dejte na „chytrá“ elektrická zařízení. Magnety by se neměly přikládat na spotřebiče s displeji, které mají vnitřní mechanismy. Hrozí jejich poškození. Na malou chvíli to pravděpodobně nic nezpůsobí, ale je to na vaši zodpovědnost! |
Venku toho najdete taky hodně, například garážová vrata, kovové plůtky, popelnice, vaše kola a mnoho dalšího. Inspirujte se v naší fotogalerii (fotky jsou od kreativní influencerky Kartonová máma, se kterou dlouhodobě spolupracujeme).
2) Magnetické okno
V předchozím bodě jsme stavěli magnetické dveře, tak co si podobně vylepšit i okno, třeba v dětském pokojíčku?! Magnetky ze stavebnic samy o sobě na skleněném okně držet nebudou. Musíte využít malého triku, který jsme prozradili v našem videu na Instagramu.
Pořiďte si lepicí magnetickou pásku. Nalepte na sklo (ne na rám), dostatečně daleko od těsnění, ať si jej nepoškodíte. Poté připevněte první řadu dílků a další napojujte už na tyto „základní“ dílky. Magnetické okno se vám bude nejlépe stavět z klasických malých čtverců (velké jsou těžké a mohou padat). Doporučujeme nějakou z těchto stavebnic:
3) Magnetická fólie
Pojďte dětem vyrobit netradiční, leč funkční magnetický prvek v jejich pokoji. K tomu vám poslouží pokovená lepicí fólie. Vyrábí se různé druhy. Na drsnější (hrbolatou) zeď doporučujeme tu s pěnovým lepidlem, jinak vám postačí klasická. Všechny jsou navíc klasicky popisovací.
Nalepená fólie slouží jako magnetická tabule, akorát si ji lze dodekorovat podle vlastních potřeb. My jsme si ji například olemovali dřevěnou lištou. Influencerka Alžbětabydlela ji zastřihla do oblouku a přelepila ještě samolepkou (mrkněte na její video).
TAKARO tip: Nečekejte, že na takto nalepené fólii budou držet magnety jako přibité. Zejména ty postavené na kolmo je potřeba „podložit“ magnetickým dílkem naplocho. Ale originální kuličkovou dráhu takto postavíte snadno. Ve videu od influencerky výše je použita pastelová kuličkovka značky Connetix. |
4) Magnetická zeď
Nechce se vám lepit fólie, která po sundání poničí omítku? Chcete něco bytelnějšího, co udrží hromady magnetů na sobě? Pak jděte do magnetické zdi. Potřebovat budete speciální magnetickou barvu, kterou důkladně rozdmýchejte a naneste v několika vrstvách na zeď. Čím víc vrstev, tím lépe budou magnety na zdi držet. Doporučujeme alespoň dva nátěry. Lepší budou tři. Zeď bude černá, ale lze ji na závěr přetřít i barvou, magnetické účinky se tím nezničí.
TAKARO poznámka: Dejte si pozor při výběru magnetické barvy. Nám se osvědčila ta z Unimagnetu. Je sice o chlup dražší a budete ji muset pořádně rozdmýchat (po otevření uvidíte kovové hrudky), ale obsahuje dostatek železitého prachu. Levnější barvy obsahují málo prachu a bude třeba dvojnásobek nátěrů, aby magnety držely. Poznáte i podle váhy samotných barev. Ta kvalitnější je na stejný objem výrazně těžší. |
5) Magnetické dlaždice
Poslední typ je zároveň stavebnicí i doplněk k magnetickým stavebnicím. Jde o tzv. magnetické dlaždice alias toppery (vzniklo z anglického pojmenování). Nabízí je australská značka Learn and Grow Toys. Samy o sobě tyto dlaždice s různými motivy nejsou magnetické, nepřitahují se, ale skvěle padnou na magnetické dílky 7,5 x 7,5 cm (to jsou všechny na našem e-shopu). S nimi tak děti výrazně povýší jejich hru s magnetky. Více si o magnetických dlaždicích přečtěte v samostatném článku.
Líbily se vám tyto netradiční nápady na hry s magnetickými stavebnicemi? Budeme rádi, když článek zasdílíte i s dalšími nadšenci. Děkujeme!