6 námi vyzkoušených tipů, jak posílit imunitu dětí na podzim

6 námi vyzkoušených tipů, jak posílit imunitu dětí na podzim

Většina rodičů se s příchodem podzimu neobává jen delší tmy, venkovních plískanic, ale především nemocnosti dětí. Zejména u školkových dětí se traduje, že jsou týden ve školce a 14 dní doma s nemocí. Protože jsme sami rodiče hned 3 malých dětí, řešíme zdraví/nemocnost našich dětí předem. Dále v článku vám ukážeme naše tipy, jak posílčit imunitu dětí na podzim a vlastně i po zbytek roku.

Zatím máme školkové dítě jen jediné. Naštěstí odchodil svůj první rok téměř celý. I jeho sourozenci až na občasnou rýmečku jsou zdraví. Ťuk, ťuk, běžné dětské nemoci a nachlazení se nám vyhýbají. Ale i přesto hledáme možnosti, jak posílit jejich imunitu. Představa, že onemocní jeden, od něho to chytne druhý, třetí a motáme se x týdnů ve virech a bacilech, je totiž děsivá.

TAKARO poznámka: Je nám jasné, že někteří z vás dělají více než to, co dále v článku sepíšeme. A přesto jim děti marodí často a vážněji. Nebuďte z toho smutní, je dost možné, že v tom hraje roli genetika. Článek má posloužit především jako inspirace, rozhodně ne jako dogma, návod a pocit, že u vás je něco zanedbané.

6 tipů na posílení dětské imunity

1) Dětský sirup Serafínek

Jediný doplněk stravy, který jsme kdy zkusili, je na přírodní bázi - a to Serafínkův dětský sirup. Bonusem je vyráběný v ČR českou firmou a my rádi podporujeme lokální věci. Slouží k podpoře dýchacích cest (průdušek). Obsahuje čistě přírodní kúru, základní složkou je jitrocel kopinatý v BIO kvalitě. Ten mimo jiné podporuje i střevní mikroflóru. A jak asi víte, zdraví těla se odvíjí od zdraví střev.

Klukům ho dáváme od léta 2x denně (ráno a večer). A nutno říci, že starší ještě ze školky nechyběl, rýmu zatím neměl. Navíc, a to za jsme hodně rádi, klukům sirup chutná - sami se hlásí o „medicínku“. Je vhodný od roka, takže nejmladší ho zatím nepodáváme. Nemůže jej ani kojící a těhotná.

OMRKNOUT PŘÍRODNÍ SIRUP

Podpora imunity u dětí na podzim - dětský sirup Serafínek

2) Pestrá strava

Toto pro nás bylo a stále je „must have“. Nicméně máme štěstí, že obě starší děti jsou jedlíci od narození (jen na to nevypadají :D). Takže do nich dostaneme zeleninu, ovoce, ryby (losos, tuňák), ořechy, ale i kuskus, špaldu, aj. Odmala kluci pijí čistou vodu, čaj vůbec nedostávali. Samozřejmě v tomto věku už chtějí i šťávu, ale hlídáme to. Ale nebojte se, i u nás se jedí kokina. Snažíme se je ale udržet v rozumné míře.

TAKARO poznámka: Jak bylo řečeno, doplňky stravy kromě Serafínka nepodáváme. Pouze jako malí měli vigantol (vitamín D). V diskuzích jsme četli kladné ohlasy na různé formy colostra, rybího oleje, vitamínu B, D a výtažku z lichořešnice. Tak můžete zkusit.

3) Otužování

Přítel miluje Wim Hofa (odstartovala to tato audiokniha), denně se otužuje. Kluci se tedy nekoupou ve studené vodě, ale odmala je oblékáme poměrně nalehko. Alespoň co pozorujeme na dětských hřištích a ve školce. Čepice a zimní bunda přichází na řadu opravdu až v prosinci. Mimochodem, dětskou softshellovou bundu si můžete ušít i sami. Zkuste to!

Díky tomu, že žijeme v Brně, můžeme děti brát do solných jeskyní. Tam mohou i malá miminka. Ale navštěvujeme i parní sauny v bazénech. Případně v Brně Obřanech je wellness centrum 4comfort, kde o sobotních dopoledních probíhá saunování rodičů s dětmi. Navštívili jsme párkrát s nejstarším.

4) Nepřeháníme to se sterilitou

Snad teď nebudeme za prasata. :D Ale jednoduše řečeno to doma nepřeháníme s velkým úklidem. V bordelu samozřejmě nežijeme. Nemáme problém s tím, ať děti venku ochutnají písek, bahno. Resp. hlídáme je, ale jak tomu interně říkáme: „Budujeme jim imunitku.“

Podpora imunity u dětí na podzim

5) Vyhýbáme se nadbytečné chemii

Tím myslíme nadužívání ATB, různým sirupům z lékáren a dalšímu. Ano, když to nejde jinak, tak samozřejmě chápeme, že ATB jsou nezbytnost. Vždyť žijeme v 21. století, co by za to dříve lidé dali. Nicméně vyčkáváme, jak si s tím nejprve poradí tělo. Naše zkušenost je taková, že u naší doktorky se předepisují ve velkém pomalu na každý pupínek, a to i bez CRP a stěrů. Doplníme, že kluci měli zatím každý 1x ATB za život (ale jsou malí).

TAKARO doplnění: Práškům jsem se vyhýbala i ve všech těhotenstvích a porodech. Pouze s prvním jsem měla jeden paralen. Nicméně opět dodávám, pokud to jinak nejde, tak rozhodně je lepší mamince ulevit, než aby měla vysoké horečky a ohrožovala nenarozené miminko.

6) Denně na čerstvém vzduchu

Je jen málo dní v roce, kdy nejdeme ven. Od dubna do listopadu jsme denně venku, kolikrát celodenně. Jednak je to s našimi dětmi venku jednodušší a klidnější, za druhé si myslíme, že to má opět blahodárný vliv na jejich imunitu.

Chodíme na různé stezky (jednorázové akce po Brně) - píšeme nejen o nich v naší skupině Hravě v Brně, tak se přidejte. Nebo obrážíme všemožná hřiště (o těch TOP si přečtěte tady). Anebo vezmeme oblíbenou deskovku Hurá ven a vyrazíme kamkoliv.

TAKARO poznámka: Pokud potřebujete děti více motivovat k tomu, aby šly do přírody, přečtěte si náš starší článek s tipy, jak na to.

Asi jsme vás s žádným tipem (vyjma Serafínku a solných jeskyní) příliš nepřekvapili. Ale nám tato kombinace zatím hodně pomáhá přečkat podzimní a zimní nemoci relativně v klidu a ve zdraví. A jak budujete imunitu u vašich dětí?

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah