Chystáte se na jízdu vlakem s dětmi, ale máte obavu, zda to zvládnete vy i okolí přežít? Jízda vlakem, ani ta několikahodinová, nemusí být s dětmi peklo, když se dopředu připravíte. Přečtěte si námi ozkoušené rady a tipy, díky kterým si s dětmi vlaky zamilujete.
Hned na okraj, jsme pětičlenná rodina, takže cestování vlakem je pro nás pohodlnější než mačkání se v autě. Máme hodně malé děti (v době tohoto článku čerstvé mimi, 2 a 4 roky), takže děti se samy ještě nezabaví. O to připravenější na cestách musíme být.
TAKARO poznámka: Děti do 6 let cestují v ČR zdarma (včetně kočárku). Pro cestování vlakem v zahraničí si pořiďte Interrail Global Pass. Doprovázené děti jezdí totiž zdarma a vy jako dospělí čerpáte ještě celou řadu výhod. |
Na co myslet před cestováním vlakem s dětmi
Pokud se vám nechce číst a hledáte pouze tipy na hračky do vlaku, přeskočte rovnou sem v článku.
1) Kupte si místenky
Nakupte si jízdenku s místenkami z pohodlí domova. Stát frontu na nádraží s dětmi je za trest. Navíc si vyberete místa podle vašich potřeb (dětský vagón, místo blízko prostoru na kola kvůli kočárku, apod.).
My rádi cestujeme s Regiojetem, kde využíváme tzv. kreditové jízdenky. Po skončení jízdy vám přijde dotazník a jeho vyplněním spadáte do slosování o kredit 5000 Kč na další jízdu. U Regiojetu je navíc 100% storno platby ještě 15 minut před odjezdem, což se hodí pro nenadálé situace. Bonusem v nákresu vagónů vidíte, kde jsou cyklistické sekce, kam si odkládáme kočárek a tudíž rezervujeme místa poblíž.
2) Využijte co nejvíce spánku dětí
Pokud máte malé děti, tak jednoznačně volte co největší část jízdy do jejich spánku. Jestli se vlakem chystáte x hodin k moři, tak jedině noční přejezd. Využijte například ten u Regiojetu a zamiřte na Istrii (my jsme tam vyrazili hned 2x s dětmi mimo hlavní sezónu).
3) Volte vlaky s dětským vagónem
Dětské vagóny (dětská kupé) nejsou součástí každého vlaku, ale na některých linkách bývají zařazeny. Sledujte příslušný symbol v jízdních řádech na IDOS.
4) Vezměte si hodně jídla
Tento tip asi netřeba příliš rozebírat. Některé vlakové soupravy mají i jídelní vůz, ale není nad vlastní jídlo. Nám se osvědčili různé toasty, bagety, tatranky a samozřejmě gumové medvídky (ty vydrží opravdu dlouho). Nicméně jsme byli mile překvapeni, jak je jídlo v Regiojetu levné. A zároveň velice chutné i zdravé.
5) Kombinujte kočár s nosítkem
My osobně bereme jak kočárek (někdy i dva), tak šátek či nosítko (jakou zvolit nosicí pomůcku si přečtěte tady). Kočárky míváme na delší spánky dětí. Nosítko/šátek je pak spíše na zabavení při procházkách vlakem. Anebo na uspání (lepší než za jízdy pohupovat s kočárkem).
Navíc ne všude budete moci mít kočár u sebe. Někde vám kočárek odbaví mezi nadrozměrná zavazadla do speciálního vagónu a vy jdete do kupé jen s dítětem. V případě hodně malých miminek to pak pro vás může být značně nepohodlné (stalo se mi kdysi s prvním synem). V Regiojetu si vybírejte místenky poblíž prostoru na kola, pohodlně tam zaparkujete i s korbou, ve které může dítě po celou dobu jízdy spát.
6) Choďte a choďte
Když jde do tuhého, projděte se s dětmi po celém vlaku. Děti zaujme průlez mezi vagóny, jídelní vůz, ale i jen očumování dalších spolucestujících.
7) Zabalte neokoukané hračky
Tipy na konkrétní hračky rozebereme v druhé části článku. Doporučujeme vždy brát něco, co je u vás oblíbená stálice, a pak nové ještě neokoukané. Nezapomeňte si nabít tablety a mobily, pokud vaše děti milují koukání na pohádky (bohužel/bohudík to není náš případ).
TAKARO tip: Nezapomeňte si s dětmi po návratu váš výlet či dovolenou poznačit do dětského cestovního pasu pomocí samolepek Doprava. O tom, jak si originálně uchovávat vzpomínky z cest, jsme psali v dřívějším článku. Tak se inspirujte! |
Tipy na hračky a zábavu pro děti do vlaku
Všechny dále zmíněné tipy jsou pro děti od cca 2 do 6 let. Vycházíme z vlastních zkušeností ve vlaku. Menší děti hračky ještě neberou, starší se kolikrát zabaví elektronikou.
U nás mají zaručený úspěch samolepkové knížky, ideální jsou ty se znovupoužitelnými samolepkami z kolekce Bav se a nalepuj znovu a zas. K nim vždy bereme od Kvída mazací sešity Cestovní aktivity. Existuje 6 druhů (máme ozkoušených pět z nich). Ke každému je fixa, kterou lze vyluštit úkoly a znovu hadříkem vše setřít. Bavilo i 2letého.
Osobně máme rádi i kreativní sady, neboť si děti procvičí jemnou motoriku, zabaví se a vše se spotřebuje. Zpátky už nemusíte nic vozit. Vzhledem k věku našich dětí, potřebujeme na cesty brát tvořivé sady už pro nejmenší 2leté děti. Skvělé jsou od značky DJECO, například Přemístitelné samolepky Domov, Modelínový set s razítky či Vyškrabování pro nejmenší (pozor na trochu nečistoty). Škrabací obrázky existují i pro starší děti, například ty od značky JANOD.
Našeho čtyřletého konečně začaly bavit deskové hry, takže balíme na cesty nově i ty. Potřebujeme nějaké svižné a hlavně skladné, ať v batohu nezaberou mnoho místa. Ve vlaku se nám osvědčila hra U okýnka od českého autora. Nově hrajeme taky hru Postřeh (obdoba známější značky Dobble). Na trhu existuje i celá řada cestovních deskovek, které znáte z klasické domácí verze. Jen tyto cestovní mívají magnetickou podložku, aby se vám figurky během jízdy nepoztrácely. A taky jsou samozřejmě skladnější.
Pokud máte doma Albi Kouzelné čtení, tak s „mluvící tužkou“ nikdy neuděláte chybu. U nás frčí My first English a postupně dokupujeme další knihy.
A na závěr vám dáme jeden netradiční tip pro děti 4+. Znáte Kápézetku? Teď nemyslíme klasickou (skautskou) krabičku poslední záchrany, ale set na nudné dlouhé přejezdy od Krafťáků. Obsahuje 10 her pro jednoho i více hráčů.
Doufáme, že i vaše jízda vlakem s dětmi bude pohodová. Dejte nám vědět, co se osvědčilo vám. Za sdílení našeho článku budeme rádi!