Je libo šátek či nosítko Aneb jak vybrat správnou nosicí pomůcku pro miminko

Je libo šátek či nosítko Aneb jak vybrat správnou nosicí pomůcku pro miminko

O nošení dětí a výběru nosicích pomůcek dnes najdeme přes internetové vyhledávače doslova štrůdly článků, přičemž každý z nich obsahuje kvanta vyčerpávajících informací k danému tématu.

Proto vás nebudu zahlcovat hromadami parametrů a pouček, ale dám vám užitečné tipy, jak si výběr “té vaší” nosicí pomůcky co nejvíce usnadnit a také vás upozorním na nejdůležitější zásady, podle kterých vhodnou nosicí pomůcku poznáte.

TAKARO poznámka: Bohužel na trhu zdaleka není zdaleka každá nosicí pomůcka pro děti vhodná. A to ani, pokud u ní výrobci uvádějí magické slůvko „ergonomické“. My osobně máme dobrou zkušenost se šátkem Manduca a nosítkem beLenka 4ever. Určitě si o nošení nastudujte vše dopředu v regionálních nosicích skupinách. Více se dozvíte dále v tomto článku.

Vyhledejte ve svém okolí poradkyni pro nošení dětí

Poradkyně je obvykle proškolená, má s nošením vlastní zkušenosti díky svým dětem, sleduje aktuální dění ve světě nosících rodičů a výrobců pomůcek, je v neustálém kontaktu s rodiči a zná dokonale jejich potřeby. Vede či pomáhá spravovat některou z regionálních facebookových skupin sdružující nosící rodiče. Může spolupracovat s některými výrobci či dodavateli nosicích pomůcek a obvykle má k dispozici tzv. “knihovnu” šátků a nosítek, odkud vám může pomůcku zapůjčit a také vás ji naučí správně používat.

Toto řešení vám ušetří týdny času s ověřováním informací a také peněz vynaložených na pomůcku, která vám nemusí tzv. “sednout”. Některé z nás jsou přímo majitelkami e-shopů, půjčoven a prodejen specializujícími se na nosicí pomůcky.

Kde svou poradkyni najdu?

Ve skupině Nosící Česko - Slovensko, kterou jsme s dalšími poradkyněmi založily jako záchytnou kotvu všem rodičům, kteří by rádi nosili své děti v souladu s jejich psychomotorickým vývojem a biologickými předpoklady. S naší pomocí u nás najdete mapu všech poradkyň, a také mapy půjčoven nosicích pomůcek i mapu regionálních nosicích skupin.

Skupina poradkyně sdružuje, poskytuje jim platformu pro zveřejňování informací o jejich činnosti a poradkyně se ve skupině podílí na on-line poradenství, které může vypadat, že vložíte na zeď skupiny svůj dotaz, nebo fotky a my vám vzápětí poskytneme potřebnou konzultaci a podporu.

Další články zaměřené na miminko a jeho péči

Jaká kritéria má správná nosicí pomůcka splňovat?

  • Umožňuje nošení dítěte obličejem k rodiči,
  • její konstrukce nebrání dítěti přirozeně zakulatit záda,
  • podpírá kolena, aby byla mírně výš než zadeček, noha od kolene dolů je volná,
  • látka na zádech dítě obepíná tak, aby se nebortilo do stran, a bylo pevně přitisknuto k tělu rodiče,
  • hlava dítěte nikdy není zakrytá a může se volně otáčet.

Na následující fotce si lze prohlédnout jedno z takových správných nosítek. Jedná se o novorozenecké přezkové nosítko KOKON Origin.

Nosicí pomůcky pro miminka - Kokon origin

Je lepší šátek, nebo nosítko?

Nejspíš se někde setkáte s tvrzením, že šátek je pro novorozené miminko nejlepším řešením, protože se dokáže nejlépe přizpůsobit malému tělíčku novorozence. Toto “pravidlo” bývalo platné kdysi, kdy na trhu neexistovala vhodná novorozenecká nosítka, u kterých by bylo navíc možné plynule regulovat velikost zádového panelu, který podpírá trup dítěte. Dnes již pro tvrzení “šátek je pro novorozence lepší než nosítko” neexistuje odůvodnění - s výjimkou dětí s porodní váhou nižší než 3000 g.

V současnosti existuje mnoho značek novorozeneckých nosítek. Vám bude stačit vědět, že se dělí na základní typy:

1) PŘEZKOVÁ

Zádová opěrka je všitá do pevného polstrovaného bederního pásu, který se zapíná kolem tvého pasu na přezku, s dvěma ramenními popruhy na stejném principu zapínání. Zádová opěrka je tvořena dvouvrstvým obdélníkem, jehož rozměry lze plynule přizpůsobit velikosti miminka.

  • Jeho přednosti: velkou část zátěže přebírá bederní pás, je vzdušné, rychlé nasazení. Nic se neválí po zemi, dobře se s ním zachází tatínkům
  • Jeho nevýhody: konstrukce nosítek jednotlivých výrobců se natolik liší, že objednáním nosítka na blind můžete šlápnout vedle. Proto je na místě osobně vyzkoušet před koupí.

Na fotce vidíte ukázku novorozeneckého přezkového nosítka KOKON Origin.

Nosicí pomůcky pro miminka - přezkové nosítko Kokon

2) POLOVÁZACÍ, TZV. HYBRIDNÍ

Je “křížencem” přezkového a vázacího nosítka. Má bederní pás na přezku nebo suchý zip, a dlouhé vázací ramenní popruhy. Zádová opěrka je tvořena dvouvrstvým obdélníkem, jehož rozměry lze plynule přizpůsobit velikosti miminka.

  • Jeho přednosti: Spojuje výhody přezkového nosítka (rychlé upevnění kolem pasu pomocí přezky) s variabilitou šátku (vázací popruhy se lépe přizpůsobí různě velkým dětem i postavám rodičů), polstrovaný bederní pás poskytne dobrou oporu i při nošení větších batolat, je vzdušné.
  • Jeho nevýhody: dlouhé vázací popruhy nemusí každému vyhovovat, obzvláště venku v mokrém počasí, jeho vázání je potřeba chvíli trénovat.

Na fotografii vidíte ukázku novorozeneckého hybridního nosítka Neko Half Buckle Shiraz.

Nosicí pomůcka pro miminko - hybridní nosítko

3) VÁZACÍ

Jde o obdélník tvořící zádovou opěrku (často dvouvrstvý), do kterého jsou všity 4 široké popruhy ze šátku, nebo látky. Popruhy které se vážou kolem pasu jsou kratší než ramenní popruhy, a vážou se jako zástěra. Velikost zádové opěrky lze upravit.

  • Jeho přednosti: je skladné a lehké, žádné přezky ani syntetické pásky, čistý design podobně jako šátek, dobře se přizpůsobí různě velkým rodičům, na první pohled lze vázání pochopit rychleji, než vázání šátku, je vzdušné.
  • Jeho nevýhody: dlouhé ramenní popruhy nemusí každému vyhovovat, obzvláště venku v mokrém počasí, jeho vázání je potřeba chvíli trénovat.

Na fotografii vidíte ukázku novorozeneckého vázacího nosítka DidyTai Hahnentritt Anthrazit.

Nosící pomůcka pro miminko - vázací nosítko

Kdy se o výběr nosítka, nebo šátku pro novorozence začít starat: Až po porodu, nebo ještě v těhotenství?

Pokud to je možné, tak opět doporučuji kontaktovat poradkyni nošení už v těhotenství. Poradkyně vám pomůže ozřejmit používání nosítek, případně vám nějaká rezervuje na termín po vašem porodu.

A co se týká šátku, tak s tím lze vázání trénovat klidně v těhotenství. Šátek umí zároveň těžknoucí bříško efektivně podepřít. Poradkyně ti pomůže vybrat délku šátku a navíc ukáže rozdíly mezi šátkem pro novorozence a větší děti. Pro malé miminko je potřeba šátek tenký.

TAKARO tip: Je to obdobné, jako řešit laktační poradkyni ještě před porodem. Podobně je ideální se domluvit s poporodní dulou o vaší péči ve 4. trimestru rovněž před dnem D (o tom máme na blogu pěkný článek, najdete v něm i o zavinování dělohy pomocí šátku).

Pokud ve vašem okolí žádná poradkyně není, určitě najdete skupinu nosících rodičů kde vás rádi seznámí se všemi možnostmi nošení a často se tam najdou velmi dobré duše, které pomůcku zapůjčí, nebo vás naučí vázat šátek. Interaktivní mapu s regio skupinami vám rádi ukážeme v Nosící Česko - Slovensko.

Dárky pro miminko

Jak vybrat správný šátek pro miminko

Délka pevného šátku se vybírá podle konfekční velikosti rodiče. Pro základní úvaz kříž s kapsou uvnitř (ksk) se uvádí toto rozdělení dle konfekční velikosti nosícího:

  • do vel. 36 - délka 5 (4,2 m)
  • do vel. 42 - délka 6 (4,6 m)
  • nad vel. 42 - délka 7 (5,2 m)

Existuje také šátek elastický, který míval jednotnou délku 5 m. Dnes jsou již výrobci, např. Didymos, kteří vyrábí elastické šátky ve všech délkách. Většina elastiků je použitelná od narození do váhy cca 6 kg, kdy se začíná prověšovat. Tzv. hybridní elastiky, které neobsahují elastan lze používat až do 12 kg. Navíc díky absenci elastanu mají delší životnost.

Výhodou elastického šátku je možnost jej mít předvázaný na těle a pouze miminko vkládat a vyndávat. Nedoporučuji jej ale do hodně teplého počasí, jelikož se vždy musí s ohledem na bezpečnost dítěte používat ve třívrstvém úvazu, a obzvláště u malých miminek s nevyvinutou termoregulací hrozí přehřátí.

Při výběru pevného šátku je na začátek ideální materiálem bavlna. Lehce se udržuje - s malým miminkem bude potřeba vše prát častěji. Proto se přimlouvám, myslete při výběru na pomocníky dva - jeden nový, se zárukou a veškerým servisem e-shopu. Druhá pomůcka může být  klidně z druhé ruky.

Výhody a nevýhody šátku

Výhody:

  • Všestrannost. Lze používat od narození do - v podstatě neexistuje omezení. V jednom šátku lze nosit dvě děti - např. v případě narození dvojčat. Šátkem lze vázat těhotenské i poporodní bříško.
  • Variabilita. Pro pevný šátek existuje největší množství úvazů. Lze vázat na břicho, na bok a na záda.
  • Minimalismus (čímž není myšlena jeho délka)). Konstrukce je velmi jednoduchá: bez dodatečných švů, spojovacích prvků, přezek, popruhů, stahovacích šňůr a dalších technických lahůdek. Jednoduché a přirozené jako máminy ruce.

Nevýhody:

  • Délka. Je tak dlouhý! Nejčastější velikost je 4,6 metru. Jsou kratší, ale i delší šátky. Na první pohled nelze pochopit jak se šátek váže. Bez dovednosti vázat, je šátek obyčejným hadrem. Je potřeba se chvíli učit s ním zacházet.
  • V létě je v něm víc teplo než v nosítku - především vám coby nosiči, protože jej máte omotaný kolem celého trupu.

Na fotografii vidíte ukázku novorozeneckého šátku LennyLamb Infinity Timeless.

Nosící pomůcka pro miminko - šátek Lenny Lamb

Za hodnotný článek o nošení děkujeme Helče Plačkové, majitelce e-shopu Kokon-nosítka. Poděkovat chceme i Helčiným kolegyním za vstřícnost se sdílením a poskytnutí fotografiíí vhodných pomůcek (Lindě Hnátkové Vhadru, Daniele Šmolíkové Didymos.cz, Tereze Holdové isatky.cz).

Maminky (ale i tatínci), nebojte se nosit. Kontaktní rodičovství je nádherná věc, utužuje to vaše vztahy, uvolní vaše ruce pro další práci a miminku dodá pocit bezpečí (nejenom ve 4. trimestru).

 

Pokud se vám článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení s dalšími rodiči. Třeba tak nadchnete do nošení miminek někoho dalšího. Děkujeme!

Dárky pro miminko

Helena Plačková
Helena žije se svými dětmi a mužem Martinem a třemi dětmi přímo pod vrcholy Krkonoš v lesním městě Trutnov. K cestě profesionální nosičky se dostala v roce 2014 po narození nejmladšího syna. V roce 2015 založila firmu KOKON nosítka.
Web: https://www.kokon-nositka.cz/
E-mail: kokon.czgmail.com
Prémiový obsah