Zeptali jsme se maminek: „Cestovat s malými dětmi - ANO, či NE?“

Zeptali jsme se maminek: „Cestovat s malými dětmi - ANO, či NE?“

Rádi byste cestovali, ale říkáte si, že děti jsou ještě malé, bude to větší stres než pohodová dovolená. Okolo sebe možná slyšíte, že nic vám neuteče a menší děti z cestování nic moc nemají, tak proč je někam „tahat“. Ale je tomu skutečně tak? Zeptali jsme se pěti maminek, zkušených cestovatelek, jak to měly ony s cestováním po příchodu dětí.

V tomto článko-rozhovoru se tak dozvíte, zda se cestovat s malými dětmi vyplatí. A pokud ano, tak kam vyrazit, na co určitě nezapomenout a jaký vliv to na děti má. Osloveny byly následující maminky:

  • Sylva Vojtíšková: Cestovatelka, povoláním učitelka a akční maminka tří dětí. Její blog Rodina cestuje je inspirací pro mnoho rodičů dobrodružných povah.
  • Alena Svátková: Máma, cestovatelka a povoláním markeťačka. Miluje zahradničení a focení.
  • Lucia Jaruš Mackovičová: Máma dvou kluků a taky autorka dětského travel projektu Timtom Haf, pejsek světoběžník. Kromě cestování miluje vzdělávání a zahradničení.
  • Lucie Bird: Máma dvou holčiček, cestovatelka a fotografka. Razí heslo „Když se chce, všechno jde.“ Ze všech zemí má nejvíc procestovaný Nový Zéland. Na sítích vystupuje jako Lucie and kiwis.
  • Dáša Boudová: Miluje cestování: přírodu, lesy, hory, čerstvý vzduch, ale i památky, město, nezapomenutelné zážitky, nová místa. Ze sítí ji již 5 let můžete znát jako Mámu průvodkyni.

Mimochodem, počkejte si na jedno překvapení na konec v článku, které vám maminky odhalí.

eBook o cestování s dětmi

Rozhovor o cestování s nejenom s malými dětmi

1)Jaká byla vaše motivace vydat se s dětmi na cesty?

Alena: Jako máma se snažím syna motivovat k poznávání, otevřít mu oči, naučit ho respektu a toleranci. Co prožijete na cestách vám nikdo v životě nevezme a ovlivní to vaše chování k lidem i to, jak vnímáte svět. S partnerem jsme cestovali oba celý život, vedli nás k tomu naše rodiče, projeli jsme Severní Ameriku, několik států Asie a samozřejmě Evropu a i my chceme toto dobrodružství předat našemu synovi.

Lucia J. M.: Pro mě cestování představuje kromě dovolené a příjemné změny prostředí vykročení z komfortní zóny, otevření se novému a objevování všeho, co se kde jí/dělá/staví JINAK, než jak to známe doma. Někde jsem četla, že dovedností budoucnosti je flexibilita a tak se snažím ji intenzivně budovat i u svých dětí. Společné cestování je jedním ze způsobů jak na to a ještě si užít společný čas s rodinou.

2) Kam jste poprvé zamířili a kolik bylo nejmladšímu členu výpravy?

Sylva: Poprvé jsme naši nejstarší vzali letadlem do Říma v šesti měsících, krátký nenáročný let a dostupnost všeho, co jsme s miminkem potřebovali. Druhý syn s námi poprvé vyrazil v půl roce taky do Itálie, ale tentokrát jsme jeli autem a navštívili spoustu krásných italských měst. Nejmladší s námi vyrazil v pěti měsících do Jordánska.

Lucie B.: Pamatuju si můj obrovský AHA moment, kdy jsem naši 10denní Laurinku uvázala poprvé do šátku a vyrazila s ní ven na obyčejnou procházku. Tam mi došlo, že jsem svým způsobem zase svobodná. Jinak poprvé jsme ji vzali ve 2 měsících do Rakouska k Attersee, kam se manžel jel potápět, a my mu dělaly doprovod. S druhou dcerou, když jí byly 3 měsíce, jsme letěli asi 30hodinovým letem na Nový Zéland. To už teda byla jiná liga, ale zase jsme už byli celkem ostřílení rodiče.

Dáša: Asi nikdy nezapomenu na první rodinnou dovolenou ve třech. Tenkrát jsme si užívali v městečku Varenna u jezera Como v severní Itálii. Troufám si říct, že Varenna je jedna z nejkrásnějších vesniček na severu Itálie. Městečko leží přímo u jezera a je zde krásný výhled na hory. Na večerní procházky podél jezera nezapomenu do konce života. Těžko říct, zda se mi tam tak líbilo, protože jsem byla čerstvě maminkou nebo geniem loci tohoto místa.

TAKARO poznámka: Rakousko je skvělou destinací, pokud s dětmi teprve začínáte cestovat. Na blogu se inspirujte článkem 4 tipy na výlety s kočárkem v Rakousku (Zillertal).

3) Taky jste měli obavy s malými dětmi vyjet? Čeho jste se bály?

Lucia J.M.: Nejvíce mi dělal poprvé starost let. Vydrží to miminko? Nebudeme otravovat ostatní cestující pláčem? Nebudou jej bolet uši? Jak projedu sama přes security zone s kočárem, atd.? Vše ale probíhalo hned napoprvé lehce. Osvědčilo se mi intenzivní kojení ,hlavně při vzletu a přistání, a měli jsme téměř vždy štěstí na spolucestující, kteří děti často zabaví úsměvy či hrou na schovávanou.

Lucie B.: No, já jsem v tomhle docela punková matka a nic moc neřeším. Pokud jsem tam byla já a s námi nosítko, tak vlastně nebylo z mého pohledu moc čeho se bát. Nutno ale říct, že velkou zásluhu na tom mělo kojení, kterým lze řešit, když to přeženu, 99 % problémů. Jinak samozřejmě jsou země nebo nějaké cílové destinace, kde to pro malé děti úplně vhodné není, a tam bych obavy měla, ale člověka vlastně ani nenapadne tam s dětmi jet. Takže doporučuju volit místa, která jsou pro člověka tak akorát v tu danou dobu komfortní. Je ale fakt, že starší dcera neměla v oblibě dlouhé cesty autem, což bylo pro obě strany první dva roky dost náročný, a to byl dopředu asi můj hlavní stres.“

TAKARO tip: Nám se s menšími dětmi osvědčily dlouhé noční přejezdy autem. Pokud chcete jet přes den, myslete na bezpečnost (nic tvrdého a pohyblivého na hraní). Ideální je tak třeba hra U okýnka, vhodná už od 2 let.

cestování s malými dětmi a první ročník travel festivalu s dětmi

4) Podle čeho tedy volíte destinace?

Sylva: Jsem lovec levných letenek. Když vidím akci, nenechá mě to chladnou a dost často hned letenky koupíme. Díky levným letenkám jsme se dostali i na místa, která nejsou masovou turistikou tak „postižena“. S dětmi jsme se vydali do Moldavska nebo do Gruzie. Naše děti cestování baví a jsou zvyklé být často mimo domov, a proto ve výběru destinace nejsme omezeni jen na místa, která jsou primárně určená pro rodiny s dětmi. Myslím si, že na každém místě, kam se vydáte, je něco, co děti může zaujmout.

Lucie B.: Většinou jedeme tam, kam nás to táhne díky tamní kultuře nebo přírodě. A zároveň stále do určité míry zohledňujeme i vzdálenost a finance. Proto nedáme dopustit na Rakousko, Itálii nebo Řecko, kde je nám vždycky hrozně fajn. Ale musím ještě dodat, že kolikrát to není ani primárně o destinaci, ale o nějakým způsobu cestování. Takže láká mě přechod hor, kam pojedu? Chci aby naše děti poznaly nějaké děti z jiné kultury, kde je to reálné? Co kdybychom někam vyrazili obytňákem? Takže destinace volíme dost i podle toho, co primárně chceme dělat.

Další tipy, kam vyrazit s dětmi

5) Je nějaké místo, kam se (rádi) vracíte?

Lucia J. M.: Kanárské ostrovy jsou pro nás značka ideál. Počasím, jídlem a možností užít si jak pláž tak město i přírodu. Dvakrát jsme tam již trávili delší než dovolenkovou dobu.

Sylva: Často se vracíme do Východních Krkonoš, které máme už poměrně prochozené. Ač se mohou zdát Krkonoše v sezóně přelidněné, my už jsme si našli kouzelná místa, kde za celý den potkáte jen pár lidí. A destinace, kam bych se chtěla ještě někdy vrátit, jsou rozhodně New York, který mě okouzlil svou energií, Island, který je naprosto jedinečný svou přírodou a Gruzie, protože kvůli dešti a nevlídnému počasí jsme si nemohli dosyta užít krásy této země.

Dáša: Naší srdcovou záležitostí je Itálie. Tam většinou jezdíme několikrát do roka. Nejraději máme Dolomity a severoitalská jezera. Dále jsme s dětmi byli v Rakousku, Německu, Maďarsku a Slovensku, Rumunsku.

6) Co cestování dává (mým) dětem?

Lucia J. M.: Cestování učí děti (i dospělé), že není všude vše stejné. Na světě žijí různí lidé, různě bydlí, mluví různými jazyky, a jedí různé jídlo. Chtěla bych, aby děti toto vnímali a vyrostli z nich otevření lidé. Tím, že vyrážíme na cesty docela často a bereme sebou jen minimum věcí, se všichni učíme flexibilitě. Ano, děti potřebují stabilitu a jistoty, ale pro nás je to naše rodina. Kde jsme, co děláme, jaký máme režim a co jíme se může měnit z týdne na týden a je to v pořádku. Děti se to musí naučit, protože je čeká vyrůstání v turbulentnější době, než si to my dokážeme nyní představit.

Sylva: Občas čtu, že malým dětem cestování nic nedává. S tím rozhodně nesouhlasím! Nejen že je na cestách rodina pohromadě víc než za běžného „provozu“, dítě vidí a učí se, jak se řeší nastalé problémy. Na vlastní oči vidí, proč je v dnešní době nutné se učit cizí jazyky. A co konkrétně dává cestování mým dětem? Vzpomínky a zážitky, které budou mít na celý život. Viděly běhat divoké koně na Islandu, ochutnaly hotdog na Manhattanu, pozorovaly slony na Srí Lance, navštívily místo narození Ježíše Krista… Věřím, že tyto vzpomínky někde v nich zůstanou a pokud ne, tak si je budu připomínat alespoň já a vzpomínat na jejich nadšené pohledy.

TAKARO tip: Vzpomínky lze malým dětem uchovávat formou fotek, různých deníků, anebo třeba taky v dětském cestovním pasu. Vlepíte fotku, samolepku a dopíšete třeba datum.

7) Co nemůže chybět ve vašem kufru?

Alena:  V mém kufru vždycky najdete čelovku, pár kousků lega, karty na prší a něco na zub. Lékárnička a světýlko do zásuvky pro syna. To mu pomáhá orientovat se v cizím prostředí.

Lucia J. M.: Kromě samozřejmostí, jako jsou pasy, kartáčky a opalovací krém (vždy faktor 50), máme pořád při ruce tento základ: svačinka a voda, papíry a pastelky a Enhydrol.

cestování s malými dětmi a první ročník travel festivalu s dětmi

8) Kde hledáte inspiraci na cestování?

Lucia J. M.: Při výběru destinace se řídíme hlavně počasím a cenou letenek. Když už máme vybráno, rádi se inspirujeme pro aktivity na místě klasikou – TripAdvisorem. Dále hledáme tipy na sociálních médiích – skupinek, kde rodiče sdílí tipy je mnoho, zmíním třeba aktivní skupinu blogu Rodina cestuje.

Lucie B.: Já už mám v hlavě nějaký svůj bucket list, kam mě to láká, a pak spíš už řeším, jak to zvládnout s dětmi. Jinak jsou to ale různé facebookovéskupiny, někdy se člověk inspiruje okolím nebo sem tam koukne i na akční letenky nebo ubytování.

Dáša: Já osobně „tak trochu“, no možná trochu více ujíždím na turistických průvodcích. Také mě baví jen tak brouzdat po webu a zapisovat si zajímavé lokace.

9) Je opravdu něco, co by měl člověk s dítětem dopředu rozmyslet?   

Alena: Určitě vždycky berte v úvahu povahu vašeho dítěte a co ho baví. Nechcete být ve stresu a otrávit mu vztah k cestování už na začátku jeho cesty. Zvolte volnější tempo. Zkuste najít kompromis pro všechny, což někdy je ta nejtěžší část plánování. Zvažte zdravotní možnosti vašeho dítěte, jeho vytrvalost a zkuste najít balanc mezi poznáním a zábavou. V plánu na každý den nesmí chybět hřiště.

Lucia J. M.: Jasně, pojištění je nutnost. Naštěstí dnes lze sjednat pomocí pár kliků online. Ve většině destinací se oplatí půjčit si auto a být tak hodně flexibilní (s výlety či nákupy). Srovnávačů nejlepších nabídek je taky hafo – je potřeba ale počítat s pojištěním vozidla a odpovědnosti (zde si rádi za jistotu připlatíme) a ověřit si, jestli autosedačky pro děti náklady neznásobí. Do destinací, které navštěvujeme většinou speciální očkování nepotřebujeme. Děti ale máme očkovány proti rotavirům, meningokokovi a žloutence, co je cestovatelský základ. Vždy před odjezdem se ujišťujeme, jestli je bezpečné pít vodo z vodovodu. Na letiště si bereme prázdné lahve a po security zoně si je naplníme. Na místě pak doplňujeme flašky, nebo kupujeme balenou, pokud se kohoutková nedoporučuje.

letáček k travel festivalu s dětmi

10)A protože je těchto informací mnoho, tak jste asi chtěli zúročit své letité zkušenosti a uspořádat festival, že? Teď bude první ročník. Představte nám jej více

Lucie B.: Nápad na uspořádání cestovatelského festivalu vznikl tak nějak spontánně mezi námi pěti maminkami, co se viděly asi podruhé v životě na lokální networkingové akci maminek podnikatelek. Všech nás pět rádo cestuje, většina z nás píše na blog nebo sociální sítě a nějak jsme cítily potřebu se vlastně o ty naše zkušenosti podělit. A taky možná dát vzniknout komunitě, která by se nepotkávala jen online (protože ta online komunita rodičů, tedy hlavně maminek se zájmem o cestování s dětmi je obrovská), ale i offline, a tím možná lidi více propojit. Dodat jim odvahu, inspirovat je, podělit se o společné zážitky.

Věříme, že jsme vybrali přednášející, kteří mají co předat a každý přichází se zkušenostmi z různých zemí i s různými způsoby cestování. Moc se těšíme, jak první ročník dopadne a jak se bude dál vyvíjet jeho podoba, protože už teď jsme si jisté, že tímto určitě nekončíme.

Krátce o festivalu

Letos 15. dubna 2023 se v Praze uskuteční první ročník festivalu Cestování s dětmi, kde 8 inspirativních přednášek je připraven i diskuzní panel, 3 dětské workshopy a samozřejmě dětský koutek. Vždyť festival je o dětech a tudíž uzpůsoben i jim. Jednou z přednášejících je zpovídaná maminka Sylva, ale na akci potkáte maminku Dominiku (tu jsme zpovídali ohledně propojení dlouhodobého cestování a školou povinných dětí), nebo třeba známou influencerku Zdeňku Šíp Staňkovou z projektu „Děti jsou taky lidi“.

Na program Cestovatelského festivalu s dětmi

 

Pokud fandíte cestování s dětmi už od malého věku, tak dorazte na akci. A nezapomeňte článek sdílet mezi další travel nadšence. Děkujeme.

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah