Když se řekne houpačka, asi většině z nás se vybaví závěsná houpačka, kterou jsme měli buď zavěšenou doma, anebo někde na zahradě přes větev stromu. V posledních letech ale dětským světem kralují montessori houpačky. Pojďme si je představit.
Co je zač ta montessori houpačka?
Montessori houpačka je defakto oblouk, ve kterém děti sedí a pohybem svého těla před a vzad ho rozhoupávají. Využití je vícero - po obrácení slouží jako most či bunkr. Houpačka postavená na boku může dětem sloužit jako úkryt, zástěna na divadlo či jako boční stěna krámku (při hře na obchod). Vhodná už od 1 roku věku dítěte.
Tento typ houpaček se vyrábí obvykle z opracované překližky (masiv nechtějte) a barvy si u tvůrců často můžete vybrat. Mezi ty nejoblíbenější patří pastelové a duhové. Výhodou montessori houpaček je ta, že postupně k nim můžete pořídit skluzavky, propojovací prkna a trojúhelník Piklerové. Doma vám tak vznikne variabilní dětská prolézačka, o kterých jsme psali dříve.
TAKARO poznámka: A pokud přece jenom sháníte závěsnou houpačku, zkuste tu značky Donebee. Je látková a uchytíte ji snad i doma. |
5 důvodů pro montessori houpačku
Houpání je dětem příjemné. Už v bříšku maminky zažívaly první houpavé pohyby. Proto díky houpání v náručí (kolébkách) či při nošení v šátku se miminka cítí v bezpeční a snáze a rychleji usínají. K uspávání a uklidnění novorozence lze využít i hojdavaků. Doporučujeme ten značky Kuklee (navržená a ozkoušená rodinou s 9 dětmi). Tento příjemný pocit si v sobě nesou i v dalších měsících a letech.
Montessori houpačka je pomůckou, která děti učí pohybem. Tím, že dítě se snaží rozhoupat houpačku, nebo ji přelézt, objevuje své hranice a limity. Zapojuje další mozkové synapse a tím se formuje jeho myšlení. Posune si hranice, napadají ho další možnosti, jak zdolat překážku.
Přesně o tomto výše popsaném principu mluvila i Maria Montessori. Na základě pozorování dětí a jejich potřeb vyvinula vzdělávání, které přirozeně zapojuje pohyb a manipulaci s předměty do výuky. Současné neurologické výzkumy dochází ke stejným závěrům, tedy že vzdělávání pro podporu efektivního učení, by mělo ve velké míře zahrnovat pohyb. Tj. pohyb a myšlení nejsou oddělené nádoby, měli by jít při vzdělávání ruku v ruce.
Posiluje svalstvo, učí stabilizaci (hledat rovnováhu) a stimuluje smysly. Toto asi není třeba dlouze vysvětlovat. Ostatně montessori houpačky využívají i někteří fyzioterapeuti k rehabilitacím s malými pacienty.
Kromě předchozího si s houpačkou mnoho dětí osvojilo své dětské umění čarovat - jednoduchým kouzlem z ní totiž udělají most, žebřík, tunel, domeček, sedátko, prolézačku, skluzavku, skrýš nebo pultík. Nepřímo tak hraním rozvíjí vlastní kreativitu.
A v neposlední řadě je to skvělý dárek k 1. narozeninám či na Vánoce. Zejména pokud hledáte něco wow, na co se složí více členů rodiny.
Až houpačka doslouží…
…nemusíte se bát, že vám bude doma překážet. Většinou děti baví tak do cca 4 až 5 let. Jedná se o kvalitní dřevěný výrobek, který vydrží generace. Můžete tedy houpačku uschovat pro další generace, anebo ji prodat na bazaru. Věřte, že své kupce rychle najde. Případně nám ji nabídněte do zpětného odkupu hraček (služba reKupto).
A co dál? Starší děti přejdou na houpací prkna. Mezi nejznámější houpadla v ČR patří ty od značek Utukutu a Houpee. Liší se délkou a poloměrem oblouku. Princip houpání a z něho plynoucí benefity jsou obdobné houpačkám. Těžší bývá udržet stabilitu.
Rodičům a starším dětem (cca od 7 let) doporučujeme zkusit prkno Swallow balanceboard. Využívá se pro pro zlepšení rovnováhy, posílení kondice, ale také jako pomůcka na mobilizaci těla u terapeutů. Balanční prkno je ideální i pro trénink boardsportů, takže pokud jste jejich fanoušci, neváhejte - posilujte a relaxujte v jednom.
Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dále do světa. Třeba právě vaši kamarádi hledají montessori houpačky či jiný dárek od roku dítěte. Děkujeme!