Learn and grow:
Podzimní magnetobraní je v plném proudu. 25% sleva na nejoblíbenější magnetické stavebnice! ZDE 

Jak správně vybrat trojúhelník Piklerové

Jak správně vybrat trojúhelník Piklerové

Trojúhelník Piklerové, někdy taky nazývaný jen Pikler anebo triangle, je dřevěná prolézačka pro děti už od jednoho roku. Navržen je v souladu s montessori přístupem, kdy má dítě dostat prostor k objevování světa a učit se pohybem (hodně zjednodušeně napsáno). Pokud uvažujete o koupi bezpečného trojúhelníka, pojďte se s ním blíže seznámit.

Co je trojúhelník Piklerové

Navrhla jej maďarská pediatrička Emmi Piklerová (odtud název), která studovala potřeby kojenců. Následně pak trojúhelník využívala v sirotčinci, který sama provozovala. V posledních letech se stal velice oblíbenou pomůckou a prvkem v domácnostech. Je to totiž takové domácí hřiště, když venku není pěkné počasí. Navíc relativně skladný, složený se vám vejde pod postel.

Jak už bylo naznačeno, trojúhelník Piklerové je dřevěná prolézačka, která u dětí:

  • rozvíjí hrubou motoriku,
  • pomáhá jim učit se vlastním hranicím,
  • napomáhá soustředění se
  • a v neposlední řadě je naučí zažívat pocity úspěchu (po zdolání dalšího a dalšího lezeckého milníku).

Klasický trojúhelník Piklerové je ideální od roka až klidně do 6 let věku dítěte, pokud dokoupíte například skluzavku. Až vám pomůcka doslouží, na bazaru anebo přes VINTED lehce odprodáte.

Omrknout trojúhelník Piklerové

trojúhelník Piklerové - jak vybrat bezpečný

Trojúhelník Piklerové umožňuje dětem učit se svým vlastním hranicím

Děti se učí na základě svých zkušeností. Zároveň mají vrozené pudy sebezáchovy, které je chrání a umožňují jim posouvat jejich hranice (limity) postupně. Lezením na příčky Piklera dítě objevuje nové a testuje, co ještě zvládne. Děti od cca 8 měsíců se dokážou zachytit a postupně u trojúhelníku postavit. Po prvním roce testují první příčky a vrací se zpět dolů stejnou stranou. Kolem druhého ruku vylezou už nahoru a bezpečně se vrátí zpět stejnou stranou. Cca kolem třetího roku zvládají trojúhelník přelézt.

Batole tedy samo zjistí, kde má hranici svých možností a učením ji posouvá. Odborně se mluví o základní teorii neuroplasticity - náš mozek je tvárný, neuronová síť se může přeskupit prostřednictvím učení. Díky tomu dítě začíná lézt, stavět se, chodit a hledá rovnováhu při všech činnostech. Mimochodem, i mozek dospělého vykazuje neuroplasticitu, ale dětský mnohonásobně více.

Jak vybrat bezpečný trojúhelník Piklerové

trojúhelník Piklerové - jak vybrat bezpečný

Na českém trhu existuje celá řada Piklerů. Ne všechny jsou ale navrženy v souladu s původním konceptem a ne všechny jsou bohužel bezpečné. Nebojte se výrobce zeptat na tzv. CE (Prohlášení o shodě).

  • Podle paní Emmi Piklerové by trojúhelník neměl být o moc větší než výška batolete. Originál od ní má cca 70 cm. U příliš vysokých se dítě bude bát a pád by byl horší.
  • Sledujte i „rozchod“ trojúhelníka, když je rozložený. Ať vůči své výšce není moc malý rozchod. Pikler by byl pak nestabilní.
  • Bezpečný trojúhelník by měl zajistit, že se sám nezavře, když je rozložený. Slouží k tomu různé aretační šrouby a konstrukce v jeho špičce. Dítě by nemělo být samo ho schopné složit.
  • Sledujte také šíři bočnic (chtějte alespoň 18mm překližku) a délku tyček (resp. šířku Piklera) - příliš dlouhé se ve středu pod váhou těla prohýbají. Průměr tyčky by měl být okolo cca 25 mm, kdy se dítěti v drobné ruce dobře drží. Podívejte se, zda výrobce nabízí opracovaný trojúhelník, aby nehrozilo zatržení třísky.

Jestliže máte možnost, běžte si s dítětem trojúhelník osahat do nějakého showroomu. Nabízíme i uskladnění trojúhelníku, pokud jej nemáte, kde doma uschovat.

Jak vylepšit hraní s Piklerem

Batole si dlouho vyhraje jen se samotným trojúhelníkem Piklerové. Pro děti od cca 2 let doporučujeme dokoupit nějakou ze skluzavek 2v1, ale tento pastelový a tento duhový trojúhelník ji mají už v ceně setu. Případně dokupte montessori houpačku, houpací prkno a bezpečné propojovací prkno mezi houpačkou a trojúhelníkem. Vznikne vám tak doma variabilní dětská prolézačka, o které jsme psali už v jiném článku. Anebo přehoďte přes trojúhelník deku a děti budou mít svou skrýš/bunkr.

U skluzavky 2v1 si zkontrolujte, zda má zarážky na laťky trojúhelníka z obou stran (z hladké i ze strany žebříku). Jedná se o multifunkční prvek, na kterém se dítě

  • sklouzne dolů po hladké části,
  • po žebříku vyleze nahoru (ten navíc může mít různé tvary - příčky, kruhy, půlkruhy…),
  • může procházet i na zemi.

Ke skluzavce lze pořídit taky pěnový bazének s míčky, který si vyrobíte i podomácku. Stačí vám prádelní koš a měkké balonky (případně papírové koule).

Věříme, že výběr bezpečného trojúhelníka už bude snadný. Pokud se vám naše rady líbily, budeme rádi za sdílení toho článku dál mezi vaše známé. Děkujeme.

trojúhelník Piklerové se skluzavkou 2v1

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah