Learn and grow:
Užijte si léto s magnetickou stavebnicí Learn and grow s kódem SUPERLETO o 30% levněji   Ke stavebnicím ZDE  Jen do 21.7. 

Recenze: Návštěva brněnského kurzu pro nejmenší v hudební škole Malý muzikant

Recenze: Návštěva brněnského kurzu pro nejmenší v hudební škole Malý muzikant

Chcete své děti vést k hudbě, nejlépe už od batolecího věku (cca od 18 měsíců)? Pokud jste z Prahy, Brna, Ostravy, Karlových Varů či okolí těchto měst, pak se na chvíli začtěte. Společně s oběma syny (skoro 4 roky a čerstvě 2) jsme měli možnost nakouknout na lekci v hudební škole Malý muzikant. Jak se nám výuka v této hudební škole líbila?

Proč u dětí rozvíjet lásku k hudbě

Ale ještě než se pustíme do povídání o hudební hodince, zmiňme aspoň v bodech, proč má smysl vést děti k hudbě. A to i ty nejmenší.

Hudba podporuje u dětí fyzické zdraví, vyvolává v nich blažené emoce, umocňuje jejich fantazii a zvyšuje jejich vůli.

Pokud bychom pak mluvili o předškolních a starších dětech, které se učí už dokonce hrát na nějaký hudební nástroj, pak přibývají další benefity:

  • Koncentrace na samotnou hru/zpět.
  • Koordinace pohybů, zapojením obou hemisfér mozku a v neposlední řadě se posiluje jemná motorika.
  • Trpělivost a sebevědomí. Vždyť ve hře narazí dítě na řadu překážek, které se učí překonávat. A jejich zdoláváním si posiluje sebevědomí.
  • Relaxace - tady bychom se jen opakovali. Hudba zklidní mysl a má dar léčit.
TAKARO poznámka: Samozřejmě ale mějte na paměti, že do výuky hry/zpěvu byste neměli nutit. Nenechte ale dítě hned se vším skončit, to taky není ideální. Především doma komunikujte, dejte dítěti pocit volby. Popište výhody ve hře na nástroj. Skvěle o této problematice mluvili autoři v knize Dítě na vlastní pohon (audioknihu jsme recenzovali tady).

Kde se vzal Malý muzikant

Zakladatelkou je výjimečná žena a umělkyně paní Veronika Diamantová, která léta jako profesionální pedagog učila zpěv dospělé. S příchodem vlastních dětí zatoužila vnést hudbu do dětského světa, a to úplně odmala. Prošla si mateřinkou i Yamahou, ale pořád ji to táhlo dál. Studovala více a více o muzikoterapii, jejíž vlivy zkoušela rovnou na synkovi. Lákalo ji to k vytvoření vlastní hudební školy. A tak se zrodil Malý muzikant.

Dnešní svět je globálním a digitálním. Díky internetu se během pár vteřin přenesete do divoké džungle a poslechnete si rituální zpěvy afrického kmene a za dalších pár vteřin se zúčastníte koncertu v Metropolitní opeře. Toto vše chtěla Veronika vnést do Malého muzikanta. Proto se v něm přirozeně vedle sebe snoubí prvky jógy (když děti zdraví Sluníčko), kruhový rituál Afriky, vážná hudba i muzika spojená s našimi tradičními křesťanskými svátky a lidovými zvyky.

recenze hudební lekce ve škole Malý muzikant

Naše výprava do brněnského Malého muzikanta

Ozvala se nám paní ředitelka Mgr. Zuzana Pohlová, zda bychom nechtěli navštívit její lekce v Brně (pocházíme z moravské metropole). A protože našim synům rádi zprostředkováváme nové zážitky, řekli jsme si, proč to nezkusit. Takto postupně obrážíme i jiné aktivity v Brně a okolí. Své zkušenosti pak sdílíme ve FB komunitě Hravě v Brně a na blogu ve speciální rubrice.

Dobrou zprávou je, že v Brně se pořádají lekce hned na několika místech (Bystrc, Lužánky, Medlánky, Žabovřesky). My si vybrali pro nás nejbližší Kamechy, kde lekci vedla příjemná lektorka Simonka. Samotná lekce se pak odehrávala v prostorách dětského klubíku, takže veškeré zázemí pro malé děti je hned po ruce.

Neměla jsem žádná očekávání, navíc mé děti nejsou zrovna spolupracující a družící se (zejména na prvních hodinách). Sbalila jsem nám tedy pastelky, lepidlo podle pokynů a vyrazili jsme. Námi zvolená lekce byla pro děti od 18 měsíců do 4 let, která trvá necelou hodinku. V Malém muzikantovi mají lekce i pro starší děti až do předškolního věku. Na první ukázkovou hodinu se můžete vždy registrovat zdarma, abyste si to s dětmi vyzkoušeli.

Jak probíhala hudební hodinka pro nejmenší

Na začátku proběhl vítací rituály v kroužku následovaný přivítáním sluníčka (plyšáček), které na nás koukalo až do konce lekce, než šlo zase spát. Následovalo opakování písniček z minulých hodin a malé cvičení na vytleskávání rytmu.

Poté jsme se učili novou tematickou písničku o ZOO, text i pohybové cviky (v tomto případě představující zvířata ze ZOO). Ti, co jsou zapsaní na lekce, mají od školy pracovní sešit s texty, akordy a úkoly. Dneska jsme zrovna vybarvovali a lepili slona z písničky o ZOO. Proto jsou potřeba ty pastelky a lepidlo.

recenze hudební lekce ve škole Malý muzikant - kluci v akci

Následovala část, kdy se hrálo s hudebními nástroji. Děti si je rozebraly a zkoušely s nimi štěrchat/tlouct do rytmu známých písniček (Pec nám spadla, Kočka leze dírou).

TAKARO tip: Chcete si s dětmi vyrobit vlastní rumbakoule? Přečtěte si postup v článku Jak využít zbylé písky z pískovacích sad. A pokud svým nejmenším chcete rovnou nějaký dřevěný nástroj pořídit, mrkněte do kategorie Hudební nástroje.

Konec hodiny se nesl v opakování písničky o ZOO, zazněla ještě jedna další, a pak už jsme se loučili se sluníčkem. Na závěr děti dostaly razítka do jejich pracovních sešitů a samozřejmě na ruce :)

TAKARO hodnocení

Byla jsem mile překvapena, jak se starší zapojoval do všech aktivit. Mladší raději posedával, což je tady vnímáno v pohodě a dá se prý očekávat. Co se ale líbilo oběma klukům, tak to lepení medvěda a jeho vybarvování. Překvapivě jsme se konečně dostali do tvořivého období.

Nástroje si užil spíše starší, který vyzkoušel všechny možné. Chvílemi chytal i rytmus. Mladší byl zase nadšený z plyšového sluníčka, se kterým se pak šel rozloučit. Nesl ho společně s dalšími dětmi, čímž mě překvapil.

Celkem nás bylo na hodině pět, tento počet cizích lidí mým dětem vyhovoval, kapacita je 10 osob a většina kurzů v Brně je zcela obsazena. Přiznám se, že nevím, zda bych s mladším chodila pravidelně, ale pro staršího by už tyto hudební lekce byly vítaným zpestřením. Máte-li družící se děti, určitě se nebojte registrovat na první nezávaznou hodinu na stránkách Malý muzikant.

TAKARO tip: Tento tip je pro maminky (ale i další lidi), které hledají realizaci k rodičovské dovolené. Hudební škola Malý muzikant se v Brně rozrůstá a hledá nové lektorky kurzů. Velkou výhodou je možnost pracovat poblíž svého bydliště v dobu, kterou si samy zvolíte. Práce se snadno kombinuje s výchovou dětí také tím, že do příprav můžete doma zapojit i všechny další členy. Další pracovní tipy pro maminky sdílíme v rubrice Práce při rodičovské (dovolené).
 

Věříme, že se vám článek líbil a vyzkoušíte lekce Malého muzikanta. Sdílejte jej dalším rodičům, které mají malé děti od batolat do předškolního věku. Třeba právě hledají nějaký takový kroužek. Děkujeme!

Buďte součástí komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah