Soutěž:
Sleva 12% s kódem ZADARMO: Vyhrajte nákup ZDARMA. Soutěž probíhá od 10. do 23. 6. Detailní informace o soutěži čtěte TADY.

S batoletem do Brna? Díky 10 ověřeným tipům to bude ta pravá dovolená

S batoletem do Brna? Díky 10 ověřeným tipům to bude ta pravá dovolená

Jet na dovolenou do Brna? A ještě s batoletem (dítětem do 2 let)? Nezbláznili jsme se. V Brně se rozhodně s takto malým objevitelem nudit nebudete. Navíc většina atrakcí je do 2 (někdy i 3 let) zdarma, tak ještě ušetříte. Přečtete si 10 tipů, co musíte vidět a navštívit s batoletem v Brně.

10 tipů, kam v Brně vyrazit s dítětem do 2 let

Malé děti milují zvířátka a vodu, když pomineme šťourání se v kdejakém písku, sbírání kytiček a kamínku. Proto jsme pro vás vytahali brněnská místa, kde si děti užijí právě zvířátek, vody a případně i toho písku. Zároveň jsme chtěli vybrat různorodé aktivity tak, abyste v Brně strávili klidně i více dní. Dovedeme si s těmito aktivitami představit i týdenní dovolenou v moravské metropoli.

A poznámka na okraj, s vlastními dětmi máme ověřeno, že tyto atrakce baví i starší děti. Tj. nejsou to „jen miminkovské" atrakce. Nebojte se vzít tedy 4-5leté děti na stejná místa.

1) Hopsálkov Kšírovka

Tento venkovní zábavní park se rozkládá na jihu Brna, kde je těch atrakcí pro děti celá řada, jak jsme psali už v jiném článku. Oficiálně je park Hopsálkov pro děti od 3 let (děti do 2 let neplatí vstupné), ale z naší návštěvy víme, že se tady zabaví i teprve lezoucí dítě. Naši kluci byli z obrovského pískoviště s hračkami, 7 trampolín různých velikostí, vodního lůžka i šlapacích autíček nadšení. Dvouleťáka nejvíce bavilo norovat v písku a vozit se s námi v autíčku. Sám by nic neušlápl, ale formule je dimenzovaná do 100 kg, takže společně to šlo. V areálu se nachází i bistro s poměrně zdravým menu.

Kam s batoletem v Brně - Hopsálkov

2) Biotop Brno-Jih

Tento biotop se nachází hned vedle Hopsálkova. Mají společné zdarma parkoviště. Zatímco do Hopsálkova doporučujeme zajít, když je pod mrakem a ne parno, tak biotop vedle je naopak ideálním místem v horkých letních dnech. V Brně existuje celá řada venkovních koupališť, ale pouze tento biotop je čištěn bez chemie. Proto je taky vhodný už pro nejmenší plavce, na které tady čeká laguna-brouzdaliště s vodními prvky. A hned vedle brouzdaliště je pískoviště.

Kam s batoletem v Brně - biotop Brno-Jih

3) Plavba parníkem a zábava na přehradě

Z jihu Brna se přesuneme na západ. Brněnská přehrada přináší velké turistické vyžití pro malé i velké. Za nás doporučujeme se z Přístaviště svézt parníkem až na zastávku Hrad Veveří. Tady přejít po lávce na druhý břeh a vrátit se po červené turistické značce podél vody zpět na Přístaviště. Cesta je nově upravená a zvládnete ji bez obav s kočárkem, tedy můžete vyrazit i s batoletem. Jen po cestě není příliš mnoho možností, kde se dá občerstvit, vezměte si raději své jídlo.

S batoletem do Brna - Brněnská přehrada

Pokud se chcete naopak v přehradě s malým dítětem vykoupat, tak pozvolný přístup je z Kozí horky (první parníková zastávka, viz fotka výše). Jsou tady i grilovací místa, dvě restaurace, několik hřišť i pískoviště. Jen stín je dále od vody, ale s postupem dnes se posouvá ke břehu.

Vezměte si hotovost, většina stánků a restauraci na Přístavišti bohužel přijímá jen hotovost a bankomat tam nikde není.

eBook Cestování s dětmi

4) Brněnská ZOO

Rozkládá se na Mniší hoře, právě nedaleko Brněnské přehrady. Dokonce se dají koupit lístky, které zvýhodněně kombinují vstup do ZOO i na parník. Nicméně dítě do 3 let má vstup do ZOO zdarma.

Brněnská ZOO je postavená v kopci, ale nebojte se, je sjízdná i městským kočárkem, pouze se našlapete. Anebo využijte možnosti se svézt zoo vláčkem. Nejhezčí místo pro děti je v Africké vesnici úplně na samém vrcholu Mniší hory. Nachází se tu stánky s občerstvením, velké pískoviště, ale taky atrakce v podobě makety balónu a havarovaného džípu.

TAKARO tip: Ubytujte se v Žebětínském dvoře, odkud je to kousek na všechny atrakce v západní části Brna (tj. naše tipy 3, 4, 5 a 6). Tento hotel má i venkovní bazén s koutkem pro děti.

5) Hřiště Dlouhá louka

Toto hřiště na pískové bázi najdete nedaleko Brněnské ZOO v Kníničkách. Pro batolata ideální, ale díky vedle stojící lezecké stěně a posilovacím strojům se tady vyřádí i mnohem starší děti. Přes letní měsíce jsou nad hřištěm natažené „plachty“, které místo příjemně stíní.

Až se děti vydovádí, zamiřte k cca 300 metrů vzdálené cukrárně Anička. Výtečné domácí zákusky za dobrou cenu a je tam i venkovní hřiště vedle posezení. Jen pozor, v pondělí mají zavřeno.

S batoletem do Brna - hřiště Dlouhá louka

6) Obora Holedná

V největší brněnské oboře s dětmi narazíte na volně pasoucí se daňky a jeleny. Za ohradou pak uvidíte divoká prasata. Prosím, nekrmte žádná zvířata. U prasečí obory je malé hřiště s mini naučnou stezkou se dřevěnými aktivitami (pexeso, xylofon, bludiště a další).

Za nás doporučujeme vystoupit z autobusu na zastávce Kohoutovice, Hájenka a pěšky sejít po zelené značce až úplně dolů ke kamenolomu. Cesta je povětšinou asfaltová a široká, vystačíte si tak pohodlně s městským kočárkem. Během procházky minete právě prasečí oboru, rybník s kačenami, možná stádo daňků a dole v Údolí oddechu i několik různě zaměřených hřišť (posilovací stroje, nohejbal, lezecká stěna, štěrkové s prolézačkou). Opět ale počítejte s vlastním jídlem, první mini restaurace je až skoro u kamenolomu. Anebo se zastavte ještě nahoře v Kohoutovicích (Albert, Lídl).

TAKARO poznámka: Rádi si s dětmi zaznamenáváte zážitky z cest? Ale nemáte mnoho času, anebo vás klasické prázdninové deníky nebaví? Pak sáhněte po dětském cestovním pasu se samolepkami. S ním je uchovávání vzpomínek zábava. Navíc ji zvládnou děti samy.
  

7) BRUNO family park

Jeden z největších zábavních parků v Brně, který má navíc jak venkovní, tak vnitřní část. A je tady myšleno i na nejmenší děti od cca 1 roku (mikrovlnka na ohřev příkrmu, přebalovák, redukce na wc). Nebudeme teď vypisovat, co všechno tu najdete pro starší děti, dáme tipy jen pro batolata. S nimi zamiřte ven za hezkého počasí. Nachází se tady mimo jiné umělé koryto s hrázemi a přepady. Doporučujeme si vzít s sebou plavky, anebo alespoň náhradní oblečení na odchod pryč.

Za ošklivého počasí zůstaňte vevnitř. Pro nejmenší je v 1. patře speciální uzavřená hernička, kde je kuchyňka, molitanové kostky, velký bazén s balonky a prolézačkami. Taky se tu najíte v mini kavárničce. Případně v přízemí je ještě klasická bufetová restaurace hned vedle šaten.

S batoletem do Brna - Bruno family park

8) Parková dráha za Olympií

Za nákupním centrem Olympia (dojedete sem z Hlavního nádraží speciálním autobusem, anebo vlastním autem) se rozkládá jednak velké dětské hřiště, ale rovněž i dráha pro modelové vláčky. Jedna jízda vláčkem trvá asi 12 minut, ujedete necelý 1,5 km a zaplatíte za něj 60 km. Vláčkových modelů je tady hned několik, tak si s dětmi můžete vybrat. Kočárek ale do vláčku nedáte, budete jej muset odstavit na malém nádraží. V nádražní budce kromě lístku koupíte i drobné občerstvení. Ale jídla je v Olympii víc než dostatek (foodcourt).

Kam s batoletem v Brně - parková dráha Olympia

9) Dobrodružné hřiště Halda

Toto hřiště se nachází v Medlánkách nedaleko stejnojmenného rybníka (lze jej obejít i s kočárkem). Pro nejmenší děti je tu ohrazené klasické hřiště s pískovištěm a skluzavkami. Dále je tady lanovka a především síťový hrad. Máme ozkoušeno, že projít dráhu ve hradu zvládne s dopomocí i dvouleté dítě. Pro starší děti je tu pak nově zrekonstruované parkour hřiště a posilovací stroje.

Pokud sem pojedete MHD od Řečkovic (konečné zastávky tramvaje 1), pak se stavte v nedaleké cukrárně Bukovský na zmrzlinu či zákusek. Rovnou varujeme, že jsou o něco dražší, ale dělají tady domácí řemeslné zmrzliny i vlastní netradiční zákusky.

TAKARO tip: Rovněž i nejlepší poctivá brněnská zmrzlina se nachází ve čtvrti Řečkovice. Je jí vyhlášená Agnes zmrzka. Tak běžte ochutnat!
  

10) Lamacentrum Hády

Tato poslední zastávka je trošku bokem z Brna. Na jihozápadním úbočí kopce Hády se nachází bývalý vápencový lom Džungle. Nezisková společnost Pozemkový spolek Hády tady postupně vybudovala úžasné Lamacentrum. Pro veřejnost je povětšinou otevřeno jen v neděli, ale určitě stojí za to se sem s dětmi (i malými) vydat.

Jednak si tu prohlédnete nádhernou krajinu lomu, ale děti spíše zaujmou zvířátka (lamy alpaky, zakrslé kozy, zakrslí králíci, ovečka) či fotostromky, budkostrom, vodní hrátky nebo bosá stezka. V lamím výběhu se vám věnuje tamní ošetřovatel a o všem vám popovídá včetně historie. Děti do 2 let mají vstup zdarma. Jídlo pro zvířátka koupit můžete, ale zvířátky prosím nekrmte.

Další tipy, kam s dětmi v Brně za horka i deště, sdílíme na blogu v rubrice Hravě v Brně anebo ve stejnojmenné FB skupině. Přidejte se!

 

Tak co, přesvědčili jsme vás, že dovolená/výlet v Brně s malým dítětem není vůbec špatný nápad?!  Pokud se vám článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení mezi další rodiče malých dětí. Děkujeme!

Buďte součástí komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah