Prázdniny jsou pomalu za námi a řadu rodičů čeká příprava dětí na jejich první školní den. K této události se váže mnoho emocí, ale také povinností a ze začátku právě pro rodiče. Je potřeba vybavit děti nejen pomůckami do školy, ale také zařídit pracovní kout pro toho prvňáčka. Místo, kde se mu bude dobře připravovat do školy a bude se tam cítit příjemně.
Jak vypadá pracovní kout pro malého školáka
Existuje pár pravidel, které je ideální dodržet. Velkou pozornost věnujte výběru pracovního stolu a židle. Možnosti se odvíjí od prostoru, který máte k dispozici, ale v zásadě spolu musí židle a stůl výškově ladit, aby dítěti bylo zajištěno co největší pohodlí a předcházelo se tak nezdravým sedacím návykům.
Stůl by měl být umístěn nejlépe u okna tak, aby na něj denní světlo dopadalo zepředu nebo z boku. Vezměte v úvahu, zda máte doma praváka, nebo leváka. Dítě by si tak mohlo při práci stínit. V nejlepším případě je vhodný i mírný sklon pracovní desky. Dítě u ní sedí rovně a nemá tendenci sedět s lokty široko od sebe a nebo na stole rovnou “odpočívat”.
Optimální výška psacího stolu pro dospělého člověka je 75 cm, takže máte možnost buď pořídit rovnou stůl v této výšce a k němu pořídit židli vhodné výšky. Anebo už celá řada výrobců nabízí polohovací stoly i židle, což je ideální varianta pro děti, které velmi rychle rostou a je potřeba jim výšku neustále přizpůsobovat. Pro děti se výška stolu pohybuje v rozmezí 50-75 cm.
TAKARO tip: Ikea například nabízí polohovací psací stůl, který poroste s vaším dítětem. Je připraven pro instalaci ve třech pracovních výškách, takže dítěti vydrží velmi dlouho. |
Foto je převzato od značky Utukutu
Neméně důležitý je i výběr vhodné židle. Dítě by mělo mít židli tak vysoko, aby mělo lokty položené na pracovní desce stolu. Ideální variantou se v poslední době stávají rostoucí židle, které jsou vyrobeny tak, aby zajišťovaly dětem pevnou oporu v zádech a zároveň podložení nohou. Ty by neměly viset volně ve vzduchu kvůli snížení tlaku okraje sedáku na cévy nohou.
Jestli jste spíše na klasiku a máte raději kvalitní českou práci a dřevo, poohlédněte se po dubových nebo bukových rostoucích židlích, které využijete už pro batolata. U nás se jejich výrobou zabývá například firma Jitro. Najdete zde hned několik typů, z nichž nejnovějším je Rostoucí židle Plus. Židle jsou velmi variabilní, snadno udržovatelné, certifikované a mají vysokou nosnost. Mnoho z těchto židliček se v rodinách dědí, protože vydrží opravdu dlouho.
Pokud dáváte přednost otočným židlím, moc hezky například vypadá dětská otočná židle z Ikea. K dostání je v šedé a v růžové barvě.
Nezbytné je samozřejmě pořádné osvětlení. Kromě hlavního svítidla je určitě potřeba pořídit i stolní lampičku. Vybrat si můžete například opět v Ikea, kde najdete široké množství stolních lampiček.
TAKARO tip: Velmi praktickým vybavením v pokoji školáka je také nástěnka. Asi nejpraktičtější je nástěnka magnetická. Nikde se nepovalují špendlíky a upevnění všeho, co nechtějí ztratit nebo zapomenout je velmi snadné. Nezapomeňte tam dětem přidat magnetický plánovač či rozvrh hodin, ať se orientují, co je za den a co je čeká. |
Aby měl váš školák vše potřebné při ruce, určitě nezapomeňte na úložné prostory. Stoly obvykle nějakou zásuvku mají, ale výbava školáka je velká a určitě se bude dětem pokojíček lépe udržovat, když budou mít vše potřebné při ruce.
Velmi oblíbeným druhem nábytku v dětském pokoji je Ikea Kallax. Je k sehnání v několika velikostech a můžete si jej libovolně vybavit doplňky, přesně jak potřebujete. V nabídce jsou zásuvky, dřívka, boxy a nebo můžete jednotlivá okénka nechat volná například pro některou z těchto zábavně-edukativních pomůcek, které vašim dětem usnadní a zpříjemní učení.
Edukativní pomůcky, se kterými bude děti učení bavit
Čeština
Jedním z prvních témat, se kterým se budou děti v první třídě seznamovat, je česká abeceda. Nemusíte pouze nudně stříhat písmenko za písmenkem. Na trhu existuje řada kreativních sad a her, které abecedu dětem přiblíží zábavnější formou.
Skvělou pomůckou je sada Nalepuj a dokresluj abecedu. Nenásilnou formou dítě seznamuje s české abecedou a pomáhá k nim přiřazovat vhodná slova formou nalepování obrázků. Děti se tak učí nejen písmena, ale procvičují také jemnou motoriku a fixují podobu písmene. Pro tvořivější školáky v sadě najdete i archy pro tvorbu podle vlastní fantazie.
Českou abecedu můžete poznávat také s Písmenožroutem, který byl navržen samotnými dětmi. Jedná se o jednoduchou hru pro dva a více hráčů, kteří se střídají v hodu kostkou. Hra je variabilní pro různé věkové skupiny a dokonce mohou hrát spolu dvě různě staré děti – každý svoji verzi. Hrou si procvičí slovní zásobu a budou rozvíjet sluchové vnímání.
Písmenka děti mohou trénovat i při hře Domino-Česká abeceda, jejíž základní princip jistě znáte. Tady se však nespojují jen obrázky, ale i písmenka a to rovnou v tiskací i psací variantě, takže se děti nejen zabaví, ale formou hry se učí, rozvíjí schopnost soustředit se a procvičují kombinační dovednosti a logické myšlení. Domino obsahuje 68 kartiček s kompletní českou abecedou a krásnými ilustracemi.
Pexeso určitě znáte, ale Pexetrio možná ještě ne a to je velká škoda. Sady Abeceda 1 a Abeceda 2 by bylo určitě skvělé využít při nácviku písmen a rozvoji čtenářské gramotnosti. Jedná se o zábavnou výukovou hru, která vás naučí poznávat první písmenka pomocí spojování obrázků věcí a zvířat. Součástí hry je ke každému písmenku krátká říkanka a také hned několik herních variant pro různé věkové skupiny.
Hračky a pomůcky na podporu čtení
Aby jim šlo psaní písmen pěkně od ruky, jako skvělý designový prvek jim můžete pořídit Tužkovník (neboli Pastelkovník) vyrobený z bukového dřeva. Je to krásný a praktický stojánek na tužky, které doladí interiér a zároveň vnese trochu řádu na pracovní stůl a ještě si přitom procvičí jednu ze složek předmatematických představ, a to třídění.
Foto tužkovníku je od samotné značky Utukutu
Prvouka
Poznávání světa a přírody je skvělá zábava, součást školní výuky (prvouka) a existuje spousta her a pomůcek, které toto poznávání dále podpoří.
Slyšeli jste už o tom, že si můžete pořídit Přírodu do kapsy? K výuce prvouky mohou děti využít třeba Třísložkové karty Hmyz a jiní bezobratlí, které vycházejí z principu Montessori pedagogiky a jsou založeny reálných obrázcích a na samostatné kontrole. Děti se naučí rozeznávat základní druhy a samy si snadno zkontrolují správnost své odpovědi.
Ptáky se naučí dobře poznávat se souborem karet Naši ptáci. Stačí si je vzít na procházku do přírody a pozorovat okolí. V souboru najdete 20 karet s nejběžnějšími ptáky v České republice. Dozvíte se, jak se jmenují, kde žijí, jak hnízdí a také čím se živí. V zimě už pak budete s jistotou vědět, který ptáček létá k vašemu krmítku.
Nádherné jsou také veškeré materiály od české značky Lipka. Na výběr máte od 5vrstvých puzzlí na téma vývoj hmyzu, ale sáhnout můžete i po rodinné deskové hře Staň se zahradním architektem.
Ostatní
A na závěr tu máme dva tipy nejenom pro budoucí prvňáky. Z vlastních zkušeností víme, že po nich sahají i předškolní děti a kolikrát i jejich rodič.
Mapa České republiky nesmí chybět v pokojíčku dětí školou povinných. Můžete ji pořídit například ve formě fotoplakátu, globusu a nebo ještě lépe jako Magnetickou mapu ČR, která pomáhá s poznáváním naší vlasti skrze zábavné a edukační hry. Součástí mapy je 12 magnetek pohoří, které děti mohou přiřazovat na správná místa a dokoupit si můžete i další magnetky například se zajímavými místy v naší zemi nebo TOP památkami. Umístit mapu můžete třeba zrovna na výše zmiňovanou magnetickou nástěnku.
Bojíte se, že vaše dítě je roztěkané a bude ve škole bojovat s koncentrací nad prací? Pořiďte mu českou dřevěnou novinku Autíčko Fingercar, které ovládá jednou rukou. Není to tak lehké, jak se na první pohled zdá. A právě proto se vaše dítě bude muset soustředit na jízdu autíčka, tím se zklidní a zkoncentruje. Navíc hra s autíčkem rozvíjí koordinaci oko-ruka a posiluje grafomotorické schopnosti jedince. To vše určitě v první třídě přijde k duhu.
Nezapomeňte všechno vybavení pořídit včas, abyste si na začátku školního roku už jen mohli užívat tento velký životní mezník společně s vašimi dětmi. A jak vypadá pracovní kout pro prvňáčka u vás doma? Pochlubte se nám do komentáře.