Learn and grow:
Užijte si léto s magnetickou stavebnicí Learn and grow s kódem SUPERLETO o 30% levněji   Ke stavebnicím ZDE  Jen do 21.7. 

10 tipů na místa, kam vyrazit na akční dovolenou v Aši a okolí

10 tipů na místa, kam vyrazit na akční dovolenou v Aši a okolí

Říkáte si, že Aš je pěkně z ruky na dovolenou? V tomto článku vás akční maminka Martina Čelišová přesvědčí, že tento kout republiky stojí za to. Připravila si pro vás hned 10 tipů, kam se s dětmi musíte v Aši a okolí vydat. Sama dodává, že nespornou výhodou tohoto města je blízkost Německa, a proto jsou některé z tipů i od našich západních sousedů.

TAKARO poznámka: Článek pro vás připravila maminka malé holčičky Mii, která rozhodně nesedí doma v Brně. Společně s dcerkou projeli offroadem se střešním stanem Rumunsko, navštívili Himaláje a nespočet dalších zemí. Nicméně obě holky se rády potulují po jižní Moravě, ale i v okolí Aše. Ostatně odsud pochází její manžel. Jejich toulky lze sledovat na Instagramu Matulinek. Věřte, že vás nádherné fotky nakopnout hned někam s dětmi vyrazit.

Kam v Aši a okolí s dětmi

1) 3D bludiště a dětský park na Příkopech v Aši

Je jedno z nejkrásnějších hřišť, co známe! Velké, ale bezpečné dvoupatrové bludiště ve výšce zhruba 2 až 6 metrů. Není třeba se ničím jistit, protože jsou tu bezpečnostní sítě, které zvládnou projít s rodiči děti od 3 let. Naše Mia to zvládla už ve dvou, ale oficiálně se tam smí až od tří. K tomu tu narazíte na dřevěné hřiště s houpačkami a skluzavkami, dostatek laviček i stolků na rodinný piknik. Vždycky zaparkujeme dole u radnice a projdeme Parkem historie přes dřevěné chodníčky až k bludišti. Areál je za plotem, na noc se zamyká.  Podobné, jen ne tak vysoké lanové hřiště je ještě v obci Krásná, jen pár kilometrů od Aše.

Dovolená s dětmi Aš a okolí - 3D bludiště v Příkopech u Aše

2) Goethovy skály

Jedná se o křemencové skalní útvary na cestě mezi Aší a Chebem, nenápadně schované v jehličnatém mechovém lese. Dá se projít okruh, který vede nad skalami a vrací se pod nimi. Je ideální pro děti na půldenní procházku, měří totiž necelé 3 kilometry. Zaparkovat lze vedle hlavní cesty u autobusové zastávky Hazlov, Pata. Odtud je to pár set metrů na modrou turistickou značku, která vás provede nad skalami. Uprostřed skal i na jejich konci jsou cestičky směřující na stezku pod nimi, po které se dá zase vrátit zpět k autu.

Klidně s sebou vezměte špekáčky, určitě tu narazíte na ohniště. Anebo lano, expresky a úvazek, na skalách jsou horolezecké cesty, často i s fixním jištěním.

Dovolená s dětmi Aš a okolí - Goethovy skály

TAKARO poznámka: Rádi si s dětmi zaznamenáváte zážitky z cest? Ale nemáte mnoho času, anebo vás klasické prázdninové deníky nebaví? Pak sáhněte po dětském cestovním pasu se samolepkami. S ním je uchovávání vzpomínek zábava. Navíc ji zvládnou děti samy.

3) Bismarckova Rozhledna v Aši

Nad Aší na kopci Háj se ve výšce 750 metrů tyčí nejzápadnější rozhledna v ČR. Měří 34 metrů, vede na ni 122 schodů a je z roku 1904. Výhledy do všech stran, včetně těch německých, zaručeny!

Pod rozhlednou je sportovní areál s hospodou, horolezeckou stěnou, hřištěm a in-line dráhou. A zdejší lesy jsou protkané stezkami ideálními jak na výlety pěšky, tak na kole. Dá se odsud dojít až do malinké vesničky Podhradí, která je plná zřícenin, a osvěžit se ve stylové kavárně Vintage Coffee Bartákovi.

Dovolená s dětmi Aš a okolí - Bismarcova rozhledna

4) Bazén v Bad Elster

Lázeňské městečko Bad Elster 10 minut jízdy od Aše nabízí vodní svět, kam mají děti přístup povolen (což v okolních německých lázeňských městečkách není vždy pravidlem, často kvůli příliš teplé termální vodě). Je tu několik vnitřních i venkovních bazénů s teplotou kolem 30 stupňů, jeden s protiproudem, dvě vířivky, jedna uvnitř, jedna venku. Tam je díky teplé vodě příjemně za každého počasí.

A perfektní krytý bazén pro děti je i přímo v Aši. Hloubka je fajn pro děti od 2 let, které tu ve velké části menšího bazénu dosáhnou. Navíc tady skoro nikdy nikdo není!

eBook Cestování s dětmi

5) Skalní bludiště Luisenburg

Skalní labyrint, na kterém si dali tvůrci zdejších tras opravdu záležet! Stezky vedou přímo skrz kameny, pod nimi, někdy je téměř potřeba se plazit. Je tu i menší zřícenina a nechybí ani několik vyhlídek do malebné bavorské krajiny. Trasy jsou vymyšleny jako okruh, ale dá se různě variovat a cestu si i zkrátit. Na začátku bludiště je občerstvení i hospůdka. Z Aše jste tu autem za půl hodinky.

Dovolená s dětmi v Aši - skladní bludiště

6) Vyhlídka Vysoký kámen (Hoher stein)

Jde o skalní útvar, který připomíná zříceninu s vyhlídkou. Leží hned u hranic, výhled je tak otočený do německého výběžku na městečko Marneukirchen. Nejsnáze se sem dostanete z Kraslic, z části Kámen, odkud je to na vyhlídku ani ne půl kilometru. Pokračovat pak můžete na sever nebo na jih po Stezce Českem. Jsou odtud krásné výhledy zase pro změnu na opačnou stranu na západní Čechy.

TAKARO tip: Nechce se vašim dětem chodit? Co jim výlety zpestřit o nějakou z bojovek? Zkusit můžete například výhodný balíček hned 3 bojovek v jednom, kde ve dvou z nich se cestuje a  v jedné letí do Vesmíru.

7) Centrum Chebu

To jsou hřiště, parky, uličky, hrad, zmrzliny, kavárny. Centrum Chebu je pro děti jako stvořené! Na Hradební ulici je hřiště s několika kuličkodrahami, jen pozor, automat na kuličky už nefunguje, proto doporučuju mít malou skleněnku nebo dřevěnou kuličku s sebou.

Odtud se dá parkem projít přes několik dalších hřišť až ke schodům, které vedou pod chebský hrad a... další hřiště! Spousta místa pro piknik, řeka Ohře, sochy na nábřeží... Úzkými uličkami se za pár minut vrátíte zpět na malebné hlavní náměstí s kavárnami a hospůdkami.

Dovolená s dětmi - hřiště v centru Chebu

8) Františkovy lázně

Podobně jako centrum Chebu je pro děti úžasné i centrum Františkových lázní. Lázeňská kolonáda, vláček, který projíždí parkem, zrcadlové bludiště, rozhledna Salingburg, pod kterou je obora s muflony a daňky.

Jen kousek za městem je přehrada Amerika se zookoutkem, hospůdkou, kempem a pozor... další oborou s daňky! Moc doporučuju projet si rovinaté městečko i jeho nejbližší okolí na kole nebo odrážedle. Z Aše jste tu autem i vlakem za 20 minut.

TAKARO tip: Jezdíte rádi s dětmi na dovolenou po naší vlasti? Pak pro vás máme tipy z okolí šumavské Sušice, 4 výlety na Kutnohorsku a rovněž námi ověřené tipy na atrakce v Brně.

9) Hrad Seeberg

Starý německý hrad mezi Aší a Františkovými lázněmi je posazený na kopečku, který obtéká Slatinný potok. Uvnitř je muzejní expozice, nám ale zatím vždycky stačilo okolí hradu. Dá se tu totiž udělat malinký okruh nebo klidně i větší procházka po naučné stezce. Nad hradem je navíc výběh pro ovce a kousek od hradu ještě i pro lamy, hned u hradu je restaurace s pěkným hřištěm.

10) Rašeliniště SOOS

Unikátní rašeliniště s minerálními prameny a bahenními sopkami, kterým prochází kilometr a půl dlouhý dřevěný chodníček. Jeden z pramenů, Císařský, je pitný. Od roku 1964 je to národní rezervace, platí se tu vstupné. Kousek od vchodu je záchranná stanice, kde se léčí především čápi nebo krkavci.

Dovolená s dětmi Aš a okolí - SOOS rašeliniště

A ještě namátkou další místa, co stojí za to i s dětmi navštívit:

  • Bistro Fichtl ve Verněřově,
  • stezka k prameni potoku Bílý Halštrov,
  • malebné centrum městečka Selb známého svojí keramikou,
  • vycházka na rozhlednu na kopci Grosser Kornberg.

Jak vidíte, oblast v okolí města Aše vybízí k celé řadě různorodých výletů (po hradech, za sportem, na naučné stezky, do lázní). Bylo by škoda tento kout ČR vynechat. Děkujeme, že nám jej přiblížila Marťa Čelišová.

Pokud se vám článek líbil, budeme společně s Martinou rádi za jeho sdílení mezi další akční rodiny. Děkujeme!

Další tipy, kam s dětmi cestovat

Martina Čelišová
Povoláním reportérka, duší velká cestovatelka, která se svou dcerkou Miou objevuje krásy vlasti, ale ráda se vydává i za hranice. A to velmi akčně, jak dokládá její Instagram @matulinek.
Web: https://www.instagram.com/matulinek
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah