Learn and grow:
Užijte si léto s magnetickou stavebnicí Learn and grow s kódem SUPERLETO o 30% levněji   Ke stavebnicím ZDE  Jen do 21.7. 

12 + 1 tip, kde se s dětmi v Brně ochladit v parném létu

12 + 1 tip, kde se s dětmi v Brně ochladit v parném létu

Horko na padnutí, a tak přemýšlíte, zda se radši s dětmi nezabarikádujete doma? Ale po chvíli už jste všichni unudění, zakopáváte jeden o druhého a doma je vám to prostě malé? A víte, že nemusíte s dětmi sedět doma, ani když je venku 30 °C ve stínu? V Brně je celá řada možností, kam vyrazit s dětmi v parném létu a příjemně se tam ochladit. Vybrali jsme pro vás placené i zdarma atrakce. Řadu z nich máme ozkoušenou s dětmi ve věku 2 a 4 roky.

1) Labyrint pod Zelným trhem

V Brně existuje hned 8 podzemních atrakcí. Vždyť právě kvůli spletitým podzemním chodbám v centru města není v Brně metro! Tak se pojďte s dětmi zchladit pod zem a ještě se něco dozvědět o historii moravské metropole.

My vás zveme do těch nejstarších sklepních prostorů v Brně pod Zelným trhem. Labyrint chodeb a sklepů, který se nachází až osm metrů pod dlažbou brněnského náměstí, vaši rodinu zavede do období středověku, kdy se místo ledniček používaly sklepy.

2) Přírodní zdarma koupání

Nechce se vám celé léto platit za koupaní na koupalištích? Nemusíte! Na západní straně Brna se rozkládá Brněnská přehrada a naopak na východním cípu zase Mariánské údolí s Říčkami. Kvalita vody je v posledních letech dobrá, ale samozřejmě sledujte oficiální informace.

U přehrady doporučujeme dojít (přejet parníkem jednu zastávku) na Kozí horku, kde je pro děti ideální přístup do vody. Další tipy, co navštívit v okolí přehrady, si přečtěte v tomto článku.

kde se s dětmi v Brně ochladit - přehrada

3) Jeskyně na Stránské skále

Jako dítě jsem si tam párkrát „hrála“, s našimi dětmi se tam teprve chystáme. Web Duše Karpat prozrazuje, že se tady vzájemně propojují jeskyně s uměle vybudovanými štolami a je tu cca 1 km dlouhý volně přístupný podzemní prostor pro veřejnost. Ideální místo k prozkoumání v horkém létě. Doporučujeme vystoupit na předposlední zastávce a vydat se po zelené značce vzhůru. Stránská skála je zároveň archeologickou lokalitou a roste tu ojedinělá flóra. Nezapomeňte si s dětmi přibalit baterky anebo pořádně nabít mobily. A radši i ten dlouhý rukáv.

eBook Cestování s dětmi

4) Vodní koutek v Bruno family park

Bruno family park asi není třeba dlouze představovat. V létě má ale nedocenitelnou venkovní část. Mimo jiné se tu nachází systém vodních koryt s různými stavidly, přepady a dalšími vodními prvky. V druhé části venkovního areálu jsou fontány, které v různých intervalech vystřikují ze země. Děti baví skrz ně probíhat a čekat na proud vody. Určitě dětem přibalte plavky či náhradní oblečení.

kde se s dětmi v Brně ochladit

5) Solná jeskyně Orchidea

Co se ochladit trošku netradičně a ještě udělat něco pro vaše zdraví? Vydejte se s dětmi za relaxací do solné jeskyně Orchidea na Makovského náměstí. V solné jeskyni se udržuje stálá teplota 20 až 23 °C. Čeká tu na vás 6 lehátek, akvárko, relaxační hudba a pro děti malý plácek, kde si mohou hrát. Každá procedura začíná vždy v celou hodinu a trvá 45 minut. Registrujte se předem na jejich webu.

6) Hopsálkov

O dětském skákacím parku Hopsálkov jsme psali v článku, kam s dětmi na jihu Brna. Zmiňovali jsme, že v parném dni to nemusí být nejideálnější kvůli rozpáleným povrchům trampolín. Nicméně Hopsálkov má na letní měsíce novinku - bazén se šlapacími lodičkami, což je na osvěžení více než skvělé. Dále se v areálu nachází mlhoviště - něco jako sprcha, kdy na vás dopadají jemné kapky a tím se vaše pokožka příjemně ochlazuje.

kde se s dětmi v Brně ochladit - Hopsálkov

7) Kasematy na Špilberku

Zavřít vás tam nechceme, ale exkurze vás v létě může aspoň na chvíli osvěžit. Zejména po strmém výstupu na hrad Špilberk. Kasematy, jako jsou na Špilberku, byste těžko někde jinde hledali. Systém dlouhých chodeb vznikl až v době baroka, kdy se hrad Špilberk měnil na pevnost. Jako vězení se kasematy používaly ale jen necelé století. Kasematy měří víc než sto metrů a chodby jsou široké k 7 metrům. Vydat se sem můžete ideálně s průvodcem, ale jde to i samostatně s plánkem.

TAKARO poznámka: Rádi si s dětmi zaznamenáváte zážitky z cest? Ale nemáte mnoho času, anebo vás klasické prázdninové deníky nebaví? Pak sáhněte po dětském cestovním pasu se samolepkami. S ním je uchovávání vzpomínek zábava. Navíc ji zvládnou děti samy.

8) Fontána na Moravské náměstí

Po návštěvě kasemat seběhněte dolů na Moravské náměstí. Letos (rok 2023) dostalo nový kabátek a uprostřed se tak nachází „nízkopodlažní kašna“ (či jak to nazvat). Prostě a jednoduše se dá do kašny vběhnout jako do bazénu (bez přelézání nějakého zdiva). V letních dnech se tu tak cachtají děti a hrají si s gejzírem vody v samém středu. Nedaleko této kašny stojí kavárna. Avšak nabízejí tady pouze nápoje.

kde se s dětmi v Brně ochladit - Moravské náměstí

9) Vodní koryto v Otevřené zahradě

(Nejenom) v létě nadchnou děti hřiště, kde je zakomponovaný prvek vodního koryta. A v Brně takových hřišť či zahrad máme hned několik. Jedním z nich je i Otevřená zahrada v centru města. Projdete průčelím na Údolní 33 (pro kočárky ideálně seshora od ombudsmana) a ocitnete se v zeleni.

Dozvíte se tu o fungování ekosystému, jak pěstovat různé plodiny a mnoho dalšího. Najdete tady také malou městskou farmu, která je obklopená bylinkovou a užitkovou zahradou. V Otevřené zahradě chovají ovce, králíky, slepice a taky včely. Ovšem asi největší atrakcí, na kterou vás sem zveme, bude vodní koryto, kde si lze hrát. Zahrada funguje pouze v teplejších měsících, otevírá se obvykle v dubnu Jarní slavností pro veřejnost a provoz končí začátkem listopadu.

TAKARO tip: Pokud vaše děti zajímá vše okolo ekologie, přírody a její ochrany, pak doporučujeme hračky a pomůcky od značky Lipka.

10) Vodní hřiště v Lužánkách

Park Lužánky je sám o sobě svou zeleni chladivý, ale s dětmi zamiřte do jeho rohu sousedícího s ulicí Pionýrská. Tady se nachází moc krásné dětské hřiště, kterým vede vodní strouha. Děti tu najdou i vodní prvky, jakými jsou například stavidla, koryta či otáčecí mlýn. Letos (rok 2023) tu nově otevřeli i cukrárnu, kde rovněž čepují pivo. Platí se pouze hotově. Pravda, zákusky nás moc neoslnily, ale na hřišti (resp. ve vodě) se dětem moc líbilo.

kde se s dětmi v Brně ochladit - hřiště Lužánky

11) Vodní koryto v Líšeňské rokli

Centrální park uprostřed sídliště Líšeň je někdy označován jako Líšeňská rokle. A právě sem vás zveme za dalším ochlazením. Ačkoliv je to na okraji města, vyplatí se sem vydat i z jiné čtvrti. Ve výběhu se tu nacházejí ovce a kozy. Pak je tady nádherné nové hřiště. Ale tím nejzajímavějším letním prvkem je nedaleká fontána, která ústí do vodního koryta. Právě toto koryto se v letních dnech stává oblíbeným dětským brouzdalištěm. V létě tu navíc stává potulná kavárna Elephant, kde si s dětmi koupíte další příjemné ochlazení - zmrzlinu.

12) Placená venkovní koupaliště

Na závěr nesmíme vynechat ani placená brněnská venkovní koupaliště. A že jich v našem městě máme. S malými dětmi nejraději chodíme na Riviéru skrz rafinované brouzdaliště. Případně míříme na jih Brna do biotopu Komárov, neboť tady vodu nečistí chemicky. Je tak vhodná i pro úplně nejmenší plavce. Ale v Brně máme ještě Koupaliště Kraví hora, Dobrák, koupaliště v Juliánově, Zábrdovicích či Kr. poli.

Bonusový netradiční tip

Nakonec volíme asi velmi netradiční variantu, kam se vydat s dětmi ochladit, a tou je wellness centrum 4comfort. Ano, vyrazte s dětmi na saunování. Nejprve se sice zahřejete, ale poté se můžete odměnit chladivou vodou ve venkovním jezírku anebo vyzkoušet vnitřní bazén se slanou vodou.

Přes léto nabízí 4comfort saunování s dětmi hned 3 dny v týdnu, a to v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 10. do 13. hodin. V tuto dobu je snížena teplota v saunách. Ceremoniály neprobíhají. Mimo letní sezónu je dětské saunování pouze v sobotu od 9. do 12. hodiny.

 

Zaujaly vás tipy, kde se s dětmi osvěžit v Brně během horkých dní? Pokud ano, budeme rádi za sdílení článku mezi další rodiče. Děkujeme!

Buďte součástí komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah