23 tipů, kam s dětmi v Brně, když prší a je ošklivo

23 tipů, kam s dětmi v Brně, když prší a je ošklivo

Říká se, že není špatného oblečení, jen špatného oblečení. Ale sami chápeme, že se vám do deště a plískanic s dětmi kolikrát nechce. Anebo hledáte změnu na vnitřní aktivity. Proto jsme pro vás vybrali hned 23 tipů, kam vyrazit s dětmi v Brně, když prší. Atrakce jsme rozdělili na ty zdarma a ty placené.

TAKARO tip: Pokud chcete pravidelně získávat námi ověřené tipy, kam s dětmi po Brně a okolí, pak sledujte naši FB komunitu Hravě v Brně. Anebo nás najdete na Instagramu jako Hravou cestu.

Zdarma aktivity pro děti v Brně, když je ošklivo

1) Do podzemí a jeskyně

Teple se oblečte, zabalte si baterku (či nabijte mobily) a vydejte se s dětmi na Stránskou skálu. Vystupte jednu zastávku před konečnou a po zelené značce zamiřte k jeskyním. Pro veřejnost je tu zdarma zpřístupněno asi 1 km chodeb původní jeskyně a umělých štol. Věříme, že pro děti to bude nevšední zážitek a je úplně jedno, že venku lije jako z konve. Pokud se vám vyčasí, projděte se i po okolí. Na Stránské skále roste řada jedinečných rostlin. Pro jejich rozpoznávání můžete do batohu přibalit karty Léčivé rostliny. Více o této lokalitě najdete na webu Duše Karpat.

Pokud vám nevadí z Brna kousek popojet, vezměte děti do Moravského krasu. Bavit by je mohli zejména lodičky v Punkevní jeskyni (to už je placená aktivita). Se staršími dětmi si zajděte na exkurzi do Jeskyně Výpustek, která má bohatou historii. Například za 2. světové války tu byla továrna na letecké motory.

2) Za knížkami do knihovny

Teprve se s našimi dětmi chystáme, ale už nějaký ten čas nás láká návštěva Knihovny Jiřího Mahena. Doma rádi dětem čteme, tak chceme tuto bohulibou činnost podpořit i aktivitami samotné brněnské knihovny. Mají totiž celou řadu akcí pro rodiče s dětmi, mrkněte se na jejich web.

TAKARO poznámka: Přečtěte si v našem starším článku, proč je vhodné číst dětem už v bříšku a jak rozdmýchat lásku ke knihám u nejmenších dětí. Najdete tam i tipy na první knížky.

3) Do nákupních center

Ne, vážně vás neposíláme chodit s dětmi po obchodech, učit je konzumu a jíst tamní jídlo. :D Ale třeba naše malé děti milují auta a další „monstra“, co se hýbou a blikají po vhození mincí. Naštěstí jim stačí i jen sedět v nepohybující se mašině.

Nicméně například v OC Rozkvět je v podzemním patře zdarma k prohlédnutí několik akvárii s rybičkami. V OC Olympia bývají různé tematické výstavy - v létě 2023 je tu Hra barev, která je právě určena dětem. A pokud vysvitne sluníčko, tak zrovna hřiště za Olympiíí patří k těm TOP v Brně. Přečtěte si i o dalších TOP brněnských hřištích.

Kam s dětmi v Brně, když prší - OC Olympia

Placené aktivity pro děti v Brně, když je ošklivo

Těch je v Brně samozřejmě mnohem více. Pokud by vám v našem výčtu něco zásadního chybělo, nebojte se nám to napsat na info@takaro.cz. Děkujeme. Jednorázové akce potom sdílíme v FB skupině Hravě v Brně, tak se přidejte ke komunitě rodičů!

Ve výběru najdete tipy jak pro ty úplně nejmenší batolata, tak na konci i nápady pro puberťáky. Dorolujte až do konce článku!

4) Za vláčky do Modelového světa

Na Josefské v centru města se v 1. patře nachází jednak obchod, ale především v druhé jeho části modelový svět mašinek včetně propracovaných detailů okolní krajiny. Některé z modelů jsou i pohyblivé po stisku tlačítka. Navíc se tu střídá den a noc. V přední části obchodu je silniční autodráha a dřevěné vláčky na hraní pro nejmenší. Je tu možnost si odskočit na wc. Více informací na jejich webu.

5) Na dětský program do Hvězdárny

Většina programů je sice pro starší děti (často od 12 let), ale když budete hledat, najdete i programy už od 5 let. Navíc v podzemním a nadzemním patře se lze projít zdarma - bývají tam výstavy. Před samotnou budovou je takové mini hřiště (lunochod a další interaktivní prvky). V létě pořádá Hvězdárna výstavu nafukovacích planet na Kraví hoře. Program a akce si hlídejte u nich na webu.

Kam s dětmi v Brně, když prší - Hvězdárna a planetárium

6) Do Solné jeskyně

Udělat něco pro své zdraví, zrelaxovat a ještě se schovat před deštěm? To lze například v klimatizovaných solných jeskyních. Jednou z nich je například Orchidea na Makovského náměstí. Ale v Brně jich je více. Tady v této kromě 6 lehátek najdete i akvárko a plácek pro děti. Po celou dobu 45minutové návštěvy vám hraje příjemná relaxační hudba.

7) Do brněnského podzemí

V Brně se nachází hned 8 možných vstupů pod zem, ale pro děti bude nejzajímavější asi spletitá část chodeb a sklepení pod Zelným trhem, případně krypta na Kapucínském náměstí. U TICu i online na webu zakoupíte zvýhodněné vstupné do více míst podzemí, není třeba kupovat lístek za lístkem pro každé místo zvlášť. Nezapomeňte si přibalit teplejší oblečení.

Ebook Cestování s dětmi

8) Za znalostmi do Technického muzea Brna

Vystavuje se tady řada stálých expozic, ale taky nějaké krátkodobé. Nás zaujala ta, kde si děti mohou vyzkoušet, jaké to je žít s nějakým hendikepem (být slepý, jezdit na vozíčku, apod.), jmenuje se Lidé od vedle. Ovšem nejoblíbenější části muzea je dozajista interaktivní herna v nejvyšším patře, kde se děti vyřádí už od 2 let.

V Brně je ještě oblíbené technicky zaměřené muzeum Zetor Gallery. Ale aktuálně (léto 2023) je stále dočasně uzavřeno pro rekonstrukci prostor.

9) Za autíčky do Mini Garage

Máme to štěstí v Brně, že se tady nalézá největší sbírka modelů aut v Evropě. Stavte se nejenom s kluky na ulici Tábor do Mini Garage. Najdete tu i filmové modely z Bondovek, aj. Za nás je skvělé, že všechny modely jsou ve stejném měřítku. Máte tak jedinečnou možnost porovnat, jak se od sebe jednotlivá auta velikostně liší.

TAKARO tip: Vašim nadšencům do autíček můžete pořídit i nějaký nový model přímo z e-shopu. Omrkněte silnice a auta.

10) Za vzděláním do Elektrikária

Věděli jste o tom, že na FEKTu VUT mají originální hernu zaměřenou na problematiku elektřiny, elektrotechniky a podobných oborů tak, abyste si udělali představu, jak vše funguje a proč jsou tyto obory pro nás tak důležité. Aktuálně je herna dočasně uzavřená kvůli rekonstrukci střechy, ale až otevřou, nenechte si se staršími dětmi ujít tamních 15 stanovišť. Ty jsou určeny ke hraní, takže se nemusíte bát a nechte děti, ať si vše pořádně osahají.

11) Za vědou do VIDY

Naše brněnské science centrum a zábavní park v jednom asi netřeba dlouze představovat. Nám se tady zabaví děti už od 2 let. A to jsme ještě nenavštívili žádnou venkovní expozici, například hru Po kapkách. Takže za deště doporučujeme jít dovnitř, sledovat jejich obměňující se program a za hezkého počasí vylézt i ven. Pozitivně hodnotíme, že sem lze jít s kočárkem i vlastními batohy, což se nám třeba v Technickém muzeu nepoštěstilo.

12) Do mini muzea u Brna

U návštěv muzeí ještě chvíli zůstaneme. Přesuneme se kousek za Brno, konkrétně do Šlapanic. Sem se stále pohodlně dostanete trolejbusem z hlavního nádraží, pouze myslete na to, že jste v jiné tarifní zóně.

Tamní muzeum je hodně malé, jen dvě patra. Ale snaží se tu o to více myslet na děti. V létě 2023 tu například probíhá interaktivní výstava Jídlo, kde si děti všechno dostatečně osahají (vyrobí koupelnovou sůl, namelou mouku, vykopou brambory, vyběhají v herně-statku). Po cestě zpět se stavte v obci Bedřichovice (pokud jedete autem) na úžasném originálním hřišti s londýnským autobusem.

Kam s dětmi v Brně, když prší - Muzeum Šlapanice

13) Za nostalgií do Retro muzea

Chcete ukázat dětem vaše mládí? Pak je o víkendu vezměte na jih Brna do retro muzea Na statku. Mimochodem, jedná se o největší muzeum svého typu v České republice. Všechno, co v muzeu uvidíte, je výsledek houževnaté práce Lukáše Fajtla a jeho rodiny, která ho v zálibě podporuje. Díky rodinnému zázemí v podobě statku se panu Fajtlovi podařilo sbírku rozšířit na více než 25 000 vzácných exponátů, které si můžete dojít prohlédnout. Najdete tady celkem 3 expozice: Retro a veteráni, Skanzen a dobová světnici, Hračky a kočárky. Zejména ta poslední bude vaše děti bavit nejvíce.

TAKARO poznámka: Rádi si s dětmi zaznamenáváte zážitky z cest? Ale nemáte mnoho času, anebo vás klasické prázdninové deníky nebaví? Pak sáhněte po dětském cestovním pasu se samolepkami. S ním je uchovávání vzpomínek zábava. Navíc ji zvládnou děti samy.

14) Na hrad Špilberk

A nemusí to být jen tamních kasemat, i když ty jsou také super. Na Špilberku je muzeum, kde bývají často expozice i pro menší děti. Teď v létě 2023 je tu zrovna výstava o myslivosti, kde si děti mimo jiné prolezou jezevčí noru. Zároveň se na Špilberku konají různé živé akce i přes rok (velikonoční hledání vajíček a mnoho dalšího). Stačí sledovat jejich program na webu. Za hezkých dnů lze spojit návštěvu třeba s hřištěm na ulici Pelicova. Za ošklivých pak zaběhnout k SEV Hlídka, kde je i vnitřní část.

15) Za motýlky do Papilonii

Snad jediné kryté místo v Brně, kde se lze podívat na zvířátka, konkrétně tedy na motýly. V OC Rozkvět na nám. Svobody se na „dvou mini patrech“ rozkládá Motýlí dům. My jsme tam byli asi pouhých 15 minut, protože máme trošku bázlivé děti a velcí motýli jim naháněli kapku strach. Ale někteří tu dokážou strávit až dvě hodinu času. Je tu i líhniště (nebo spíše kukliště). Když budete trpěliví, možná uvidíte, jak se nějaký motýlek vylíhne přímo před vašima očima. Doporučujeme lístky objednávat online, získáte menší slevu. Ale v rezervaci času vám to nepomůže. Počítejte, že za deště si v atriu OC Rozkvět chvíli počkáte.

Kam s dětmi v Brně, když prší - Motýlí dům Papilonia

16) Do sauny s dětmi

Do sauny lze vyrazit už s dětmi od 6 měsíců, ale ne každá veřejná sauna to umožňuje. Pokud vás tato možnost láká, nebo jako my holdujete saunování a chcete přibrat ratolesti, tak zamiřte do Obřan. Ve wellness centru 4comfort nabízí během roku sobotní dopoledne pro rodiče s dětmi, kdy je teplota saun snížená. Přes léto můžete přijít dokonce dopoledne v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Kromě finských a parních saun je tady i venkovních ochlazovací jezírko a uvnitř bazének se slanou vodou. Nám se tu moc líbí a užil si to s námi i jeden ze synů.

17) Do uzavřených bazénů

Pokud nemáte vody stále dost, ačkoliv za oknem pořád prší, tak s dětmi vyrazte do nějakého krytého bazénu. My nejraději chodíme do Aqauparku Kohoutovice, protože ho máme za rohem a je tam hezký bazén pro menší děti. Ale v Brně je více možností, například Koupaliště Kraví hora, Lužánky (až dorekonstruují), ale i městské lázně na Rašínové.

Autem se dá jet z Brna do Kuřimi (tady to též doporučujeme), Vyškova (taky není špatné) či se staršími do AqualanduMoravia. U posledního tipu doporučujeme zjara sledovat vouchery na Slevomatu. :D A my jsme ochotní dojet i do Jihlavy se spojením výletu v tamní ZOO.

18) Za sportem do různých center

Za deště se nemusíte vzdávat sportování s dětmi. Rovněž nemusíte jen do bazénu, viz bod 17). Brno nabízí celou řadu krytých sportovních areálů. Skvělé zázemí i pro děti je ve Fit4all ve Starém Lískovci. Kromě známého venkovního Lanáčku mají vevnitř dětský koutek, a to dokonce i s hlídáním.

V areálu Komec (Hněvkovského v Komárově) se zase s dětmi vyřádíte na lezeckých stěnách (mají vnitřní i venkovní). Za pěkného počasí využijte pak s dětmi i venkovních her/bojovek na Komci. Další skvělým lezeckým areálem je Hangár na Pražákové, tady mají i vnitřní dětský koutek. Ovšem největší lezecká stěna (resp. stěny) jsou jednoznačně v Kuřimi. Před x lety se tam po domluvě dalo i přespat, což nevíme, zda platí i dnes.

Ebook Cestování s dětmi

19) Na bowling a lasergame

Máte starší děti a do muzeí se vám nechce? Nevadí, vyrazte s nimi na Balkán. Tento areál na Jugoslávské nabízí především jedinečnou lasergame v Tron Aréně plné jedinečných efektů ve střední Evropě. Herní haly jsou tu hned dvě. Na přání ve hře získáte dokonce extra hustou mlhu. Ideální počet hráčů je pět, ale zahrát si lze i jen ve dvou. Po skončení hry si můžete naservírovat oddech bowlingem a něčím dobrým k snědku ve stejném areálu.

20) Na motokáry

Teď máme na mysli ty v krytých jezdeckých halách, abyste byli chránění před deštěm. Těch je v naší moravské metropoli podstatně méně jak těch venkovních, ale jsou tady. Například KART ARENA v Pisárkách, a pak motokáry v Boby centru. Je to opět aktivita vhodná pro starší děti, které už dosáhnou na pedály.

21) Z/do únikových místností

Opět jde o atrakci spíše pro starší děti, které už zvládají luštit a řešit hlavolamy. V Brně máme nespočet únikovek. Nechte se s dětmi zavřít do místnosti a v časovém limitu se z ní pomocí řady nápověd dostaňte ven. A kam můžete vyrazit? Například:

TAKARO tip: Věděli jste, že existují samolepkové únikovky? Ideální chytrá zábava pro děti 8+, když venku prší nebo někam déle cestujete.

22) Do zábavního parku

Toto je zase naopak zábava pro mladší děti, i když některé z vnitřních zábavních parků nabízí atrakce pro děti školou povinné (například různé motokáry, lanové prolézačky či šlapací lodičky v bazénu). Zmiňme ty nejznámější: Bruno Family Park (má i skvělou venkovní část), Šaškárna, TOBAGO Bongo (nově otevírá od září 2023 u Avion Shopping Parku) a Hrádek plný hrátek.

Kam s dětmi v Brně, když prší - Bruno Family Park

23) Do kaváren s koutky

Závěrem nesmíme zapomenout i na nespočet dětských kaváren s herními koutky, kde si rodiče dopřejí chvíli klidu s něčím dobrým, zatímco dítě řádí s pro něho novými hračkami. O pár nejznámějších hernách jsme informovali v dřívějším článku, ale chystáme ještě jeden podrobnější. Tak nás sledujte, ať vám ani tento článek neunikne.

Jak vidíte, Brno rozhodně není nudné město ani za deště. A to nemluvíme o nepřeberném množství jednorázových akcí pro rodiny s dětmi. Šiřte tento článek dále, ať se nenudí v dešti ani ostatní děti. Děkujeme!

Buďte součástí komunity Hravě v Brně

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah