Soutěž:
Sleva 12% s kódem ZADARMO: Vyhrajte nákup ZDARMA. Soutěž probíhá od 10. do 23. 6. Detailní informace o soutěži čtěte TADY.

Jak si (při)vydělávat affiliate marketingem na rodičovské dovolené (1. část)

Jak si (při)vydělávat affiliate marketingem na rodičovské dovolené (1. část)

Máte své oblíbené značky, e-shopy a kamarádkám či známým doporučujete, co se vám doma osvědčilo? To je od vás pěkné, ale věděli jste, že i tímto doporučováním se dá pěkně (při)vydělat?! Z pohodlí domova a v čase, kdy můžete (děti vás nechají). Říká se tomu affiliate marketing a v tomto článku si o něm povíme více.

Co je to ten affiliate marketing

Neděste se cizích slov. Definici vynecháme a rovnou si to vysvětlíme na příkladu z praxe:

Máte roční dítě a je nadšené z kuličkové dráhy Trihorse. Jste registrovaní v affiliate systému u nás na TAKARO a tak tuto dráhu se speciálním odkazem (říká se mu affil, nebo taky affil ID) doporučíte kamarádce, která má rovněž roční dítě. Ona se přes váš jedinečný odkaz proklikne k nám na e-shop a ne nutně hned dráhu nakoupí. Stačí i za 14 dní. Pokud se tak stane, vy získáte tzv. provizi (v řádu jednotek až desítek procent) a kamarádka, resp. její dítě je nadšená z nové hračky. Provize = peníze pro vás.

Affiliate marketing vnímáme jako novodobou alternativu k obchodním prodejcům. Zatímco dříve se objížděla firma za firmou a nabízely se produkty osobně, dneska se všechno digitalizuje. Recenze s produkty se přemístily na weby/e-shopy/blogy/soc.sítě.

Takových affiliate partnerství můžete navázat mnoho. Domluvíte se, zaregistrujete, získáte jedinečné affil ID, a pak už jen doporučujete. A vyděláváte. Samozřejmě toto partnerství nejde navázat bez určitých podmínek, které budou ještě dále v článku zmíněny. Provize nebývají horentní sumy (záleží samozřejmě na segmentu zboží, které chcete doporučovat) a propagace nějaký ten čas zabere. Ať to tady nemalujeme jen na růžovo. Pokud to chcete zkusit, bude se vám hodit i 2. část tohoto článku, kde přejdeme k praktickým záležitostem affiliate marketingu.

Navázat spolupráci s hračkářstvím TAKARO

Má osobní zkušenost s affiliate marketingem

Před psaním dětských knížek a založením lokálního hračkářství TAKARO jsem byla 4 roky na volné noze jako copywriterka (psala jsem pro klienty) a blogerka. Blogovala jsem o cestování a psaní v rámci svého projektu Na nomádské stezce. Affiliate marketing byla jedna z cest, jak jsem získávala zpět své vložené úsilí do blogu. Měla jsem sjednané spolupráce a recenzovala v článcích.

Mé první pokusy s affiliate marketingem začaly v dubnu 2017. Nejprve jsem doporučovala knížky, které jsem si sama koupila, líbily se mi a později jsem zjistila, že nabízejí taky affil partnerství. Takto jsem napsala například recenzi na Travel Bibli. Nijak extra jsem článek nepromovala. Až v prosinci 2017 jsem přišla affilu víc na chuť a přidala se jazykové službě k EasyLingo (zlepšení AJ o 1 úroveň už za 30 hodin).

Affiluji i v rámci tohoto e-shopu, resp. jeho blogu. Když nějaký sortiment nevedeme, líbí se nám, dává nám smysl v souladu s naší vizí, tak jednoduše posílám čtenáře „ke konkurenci“. Rovněž v článku 4+2 tipy na skvělé audioknihy o rodičovství a přístupu k dětem je několik affil odkazů. Během dvou dnů tento článek mi zpět přinesl 300 Kč. Ano, není to mnoho, ale článek potenciálně může vydělávat dále (třeba i v noci, když si hrajeme s dětmi, když jsme na dovolené) - o tom si povíme hned v následující kapitole.

jak si přivydělávat affiliate marketingem na rodičovské dovolené

Výhody a nevýhody affiliate marketingu

Začneme výhodami:

 • Affiliate marketing se může stát i vaší full-time prací, když ji budujete krok za krokem. Ideální na rozjezd právě na rodičovské dovolené.
 • Je to práce/brigáda/přivýdělek, která se dá dělat z domova, v kteroukoliv denní (i noční) hodinu.
 • Kromě Internetu a nějakého zařízení (mobil/PC) nepotřebujete žádný vstupní kapitál. Časem třeba zaplatit doménu/hosting recenzního blogu (v řádu pár stokorun).
 • Pokud píšete blog, máte e-shop, spravujete soc.sítě je toto další z možných vedlejších příjmů, tzv. polopasivní příjem.
 • Affiliate vám vydělává, i když zrovna fyzicky tu práci nevykonáváte. Tj. jste na dovolené, staráte se o nemocné děti, spíte, cestujete někam. Anebo jste v práci, protože affilování máte jako vedlejšák pro přilepšení rodinného rozpočtu. Jak to? Recenzní článek/příspěvek na soc.sítích/Youtube video napíšete/natočíte jednou, ale na Internetu zůstane nadále a může přinášet peníze i v budoucnosti.

Naše rodina tím ještě šetří na cestách. Máme affiliate spolupráce například na Bookingu, Pelikánovi, RentalCars a dalších portálech. Někdo další z rodiny pak přes naše affil ID nakoupí ubytování, rezervuje auto a část peněz (provize) je pro nás vlastně sleva.

TAKARO poznámka: Už dříve jsem sepsala svých 6 tipů, jak ušetřit na cestách a přitom cestovat komfortně. Maminka Olga naopak pro vás sepsala její ověřené tipy, jak jejich rodina šetří především na ubytování při dovolených v ČR.

Nevýhody affiliate marketingu:

 • Měli byste mít živnost (IČO), i když nepožadují to všude. Vyplácení se dá řešit i dohodami. Tak to máme nastavené i na TAKARO, tak se nám nebojte ozvat v případě zájmu.
 • Peníze nepřijdou přes noc. Je potřeba se affiliatu (ostatně jako všemu) věnovat. Například psát blog, budovat komunitu a těm pak předkládat recenze. Tj. mít na svém webu návštěvnost (odborně se říká traffic).
 • Technická kontrola, že se do affiliate spolupráce přihlašujete vy s vašim webem. Může vadit někomu, kdo není tak technicky zdatný. Toto ale zdaleka nepožadují všude. Má to například Booking, který si ověřuje, že k němu nejdou fakové účty. Požaduje po vás nahrání určitého HTML kódů na váš web (do hlavičky).

Co všechno lze affilovat

Prakticky cokoliv (hračky, kosmetiku, elektroniku, letenky, online kurzy, zájezdy, atd.). To ale neznamená, že byste se teď měli všude přihlásit jako affiliate partneři a začít všem vašim známým spamovat mailboxy či messeneger s vašimi odkazy. To pravděpodobně fungovat nebude a ještě přijdete o nějaké kamarády.

Nebo ještě jinak: „Máte blog/e-shop/soc.sítě o kosmetice. Myslíte, že takto prodáte například zájezd do Mexika?“ Neříkám, že to není nemožné, ale reálné to taky příliš není.

Z vlastní 6leté zkušenosti na to jdu jinak

 • Mám jasně vymezené téma blogu (e-shopu TAKARO) a znám svou cílovou skupinu, která mě čte (nakupuje u mě). Vím, co je zajímá, co u mě hledají a k tomu můžu napasovat i affilované produkty. Například tady na e-shopu to mohou být právě audioknihy o rodičovství, případně nějaké jazykové kurzy pro děti, apod.
 • Píšu (recenzuju) jen to, co mám ozkoušené (a často taky nakoupené za své). Pokud náhodou nějakou službu/web recenzuji déle, dostanu od nich další zboží/službu zdarma, v článku se o tom samozřejmě zmíním.
 • Navíc ten produkt/služba mi musel pomoci, musím ho mít ráda. Aktivně jej já (nebo někdo z rodiny) využívá.
 • Affilované produkty musí dotvářet portfolio produktů/služeb, které nabízím já. Například na Nomádské stezce jsem prodávala své placené e-Booky o psaní/cestování, takže jsem i affilovala další produkty/služby ze světa cestování. Na TAKARO jedeme hračky a vše okolo dětí, tak dává smysl mít affiliate spolupráce se službami pro děti a jejich rodiče. Nebudu tady například recenzovat macBook. :D

Pokud vás affiliate marketing zaujal, jste rodiče dětí od 0 do cca 8 let, rádi se známými sdílíte tipy na smysluplné hračky/knížky, pak vám nabízím affiliate spolupráci s TAKARO. Rovnou prozradím, že aktuální provize je 10 % z celé objednávky bez DPH. Navíc vám pomůžu s nastartováním a tipy, jak affilování rozjet, na základě svých zkušeností. Nezapomeňte si taky přečíst druhou část článku - praktického průvodce o affiliate marketingu.

 

Jestli se vám tento článek líbil, budeme rádi, když jej zasdílíte i svým známým. Děkujeme

Navázat spolupráci s hračkářstvím TAKARO

Máma Hanča
Jsem máma tři prcků a miluju psaní. Když děti dovolí, vymýšlím pohádkové příběhy a vědomostní hračky. Společně s partnerem si myslíme, že budoucnost leží ve zvídavých a kreativních dětech. Právě pro ně na TAKARO vybíráme kvalitní certifikované hry, hračky a knížky nejenom od českých firem.
Web: https://www.takaro.cz
E-mail: infotakaro.cz
Prémiový obsah