Ideální prací (nejenom na rodičovské dovolené) je taková, která člověka naplňuje. A co teprve, když vyplyne z vašich osobních potřeb. Takovou cestou k vlastnímu podnikání si prošla i maminka Markéta Šarbortová, spoluzakladatelka e-shopu a stejnojmenné značky Tarua. Pokud vás zajímá, jak náročné je založit si vlastní e-shop, rozjet značku oblečení a to vše skloubit s rodinou a cestováním, pak čtete správný rozhovor.
V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:
- Co je to merino,bambus a jak to souvisí se značkou Tarua.
- Jaké je to podnikat společně s kamarádkou.
- Jak Markéta zvládá skloubit děti s marketingem okolo podnikání.
- A čeho se nejvíce na začátku obávala.
- Kdo jsou to Čtyři jinak.
1) Markét, jaká byla tvoje představa o rodičovské dovolené před tím, než jsi měla děti? Plánovala jsi, že třeba budeš podnikat? Nebo jsi chtěla být full-time maminka?
Podnikat jsem neplánovala vůbec. Když jsem odcházela na mateřskou z manažerské pozice velkého týmu, prohlašovala jsem, že jsem za půl roku zpátky. Ach, jak jsem se mýlila!
První syn mi dal dost jasně najevo, že jestli si myslím, že půjdu tak brzo zpět do práce a jeho nechám na hlídání, tak se šeredně pletu. A nám se díky němu hodně změnily priority. Pak se narodil druhý syn (kluci mají mezi sebou jen 22 měsíců) a já si začala uvědomovat, že dělat práci, která mi nedává smysl, už nechci.
2) A jak se tedy stalo, že vznikla značka Tarua? Chtěla jsi tedy něco smysluplného? A kde se vzal ten neobvyklý název?
Značka Tarua vznikla docela náhodou. Kamarádka Tereza šila pro svoje děti oblečení z merino vlny a přišlo mi tak super, že jsem u ní objednávala i pro ty naše. Neměla ale ucelenou nabídku, každý si vybral látky z hlubin internetu, Terka je nakoupila po metru a ušila jedno tričko. Bylo to časově náročné a finančně neudržitelné, protože kamarádkám se člověk bojí dát reálnou cenu.
Zkusila jsem to spočítat, zjistit ceny při větších odběrech a zároveň jsme ucelily nabídku. Tehdy nám to celé začalo dávat smysl. Začaly jsme hledat název pro značku a e-shop. Chtěly jsme něco spojeného s horami, které obě milujeme. Tarua pochází z maorštiny a znamená sedlo na hřebeni hor nebo taky noru. Nový Zéland je totiž moje srdcovka.
TAKARO poznámka: Tady máme s Markétou hodně podobného. I nám učaroval Nový Zéland a rovněž slovo takaro pochází z maorštiny. Znamená „hrát si“. Více v Napsali o nás. |
3) Prozraď nám, co vše na e-shopu Tarua najdeme?
Tarua, to je funkční a zároveň přírodní oblečení pro děti. Oblečete u nás svého malého dobrodruha od hlavy až k patě na přechod hor, do lesní školky i k moři. Kousky, které šetří čas a nervy rodičů:
- Rostoucí a vychytané - vydrží dětem až 3 sezóny.
- Skladné - nacpete ho do jakéhokoliv batohu a skoro nic neváží.
- Vrstvitelné - nemusíte mít na každý vrtoch počasí speciální kousek.
- Jemné a příjemné - děti ho nebudou chtít sundat.
- Přírodní a eko - z merina a bambusu, šité u nás.
Máme i menší kolekci pro ženy a kojící mikiny pro maminky.
Další tipy k práci na rodičovské dovolené
4) Proč zrovna merino a bambus? V čem jsou tyto materiály skvělé.
Merino je vlna novozélandských ovcí, které musí zvládnout rychle se měnící počasí. Tu svítí slunce, pak hned prší, fouká a za 5 minut může sněžit. A ovce je pořád v pohodě. Díky merinu, které je termoregulační - v zimě hřeje, v létě chladí. Je samočistící a nesmrdí, rychle schne a chrání proti UV záření. Nejsou na něj alergie, mohou ho mít atopici. Navíc jsme našly takové, které je extra jemné, dá se prát v pračce a sušit v sušičce.
Bambus je také funkční materiál. V zimě hřeje, v létě chladí a chrání před UV zářením. Je výrazně levnější, ale kvalitám merina se nevyrovná. A proč jej nosit, si přečtěte v tomto článku.
TAKARO poznámka: Funkční oblečení z merino a bambusu uvítáte v případě, že máte kontaktní miminko a hodně nosíte. Abyste se v létě v šátku/nosítku s miminkem nepotily, tak se správně oblečte. A pro začátek si přečtěte, jak správně vybrat nosicí pomůcku. |
5) Ty ale nepodnikáš sama. Jsi v projektu společně s kamarádkou Terkou. Máte nějak rozdělené role, čemu se kdo věnuje? Hlídáte si třeba děti, aby jedna mohla pracovat, a pak se prohodíte?
Za vychytávkami na každém kousku a nekonečnými testy střihů stojí právě Terka, stejně jako za expedicí objednávek. Já mám na starosti marketing, správu e-shopu a komunikaci s dodavateli.
Terka se z Brna vrátila do rodných Beskyd, my jsme zase s rodinou často na cestách, komunikace tak probíhá nejčastěji na dálku. Takže vzájemné hlídání nám nehrozí. :D
6) Tak jak zvládáš skloubit pracovní a mateřskou roli? Máš pro nás nějaké tipy?
Těžko. Člověk má mnohdy pocit, že ani jedno nedělá pořádně. Velkou výhodou určitě je, když se aspoň nějaká část dá dělat s dětmi. Naše děti oblečení testují celoročně a kromě bund a bot už nenosí nic jiného než naše kousky.
Fotky tak můžeme dělat kdykoliv, stejně jako vychytávání střihů a materiálů. Hodně mi pomáhá manžel, buď je s dětmi nebo mi radí, jak na marketing, který je jeho denním chlebem.
7) A stíháš i relaxovat? Jak vypadá tvůj volný čas?
Večer nebo ráno vyrážím na procházku nebo jen tak na chvíli do lesa, aspoň na chvíli vypnout. Většinu bohužel jen na pár minut. A miluju horkou vanu.
TAKARO poznámka: Problém s plánováním volného času má hodně maminek (nejenom těch pracujících). Chvilka v přírodě, teplá káva jsou drobné maličkosti. My k tomu ještě doplníme jako tip nějakou z relaxačních technik (meditace, jóga, malování pískem, malování podle čísel). |
8) Co bylo pro tebe nejtěžší při rozjetí vlastní značky? Šití? Hledání dodavatelů, anebo spíše s tím spojené technikálie?
Nejtěžší bylo asi samotné rozhodnutí, že do toho opravdu půjdeme. A cash-flow. Od objednání rolí látek po naskladnění finálního produktu na e-shop mnohdy uplyne i rok, což jsme na začátku opravdu nečekaly. Ale je toho samozřejmě spousta a učíme se za pochodu.
TAKARO poznámka: Nejčastěji se nám maminky-podnikatelky svěřují s těžkostmi okolo technikálií. Že stavět e-shop/web dalo zabrat, vypráví jak Zdeňka ze šicí značky Máma v lese, tak Niky z dětského projektu Mamihele. |
9) Co vlastně máš vystudované a dělala jsi před dětmi? Něco v oblasti, ve které teď podnikáš?
Vystudovala jsem regionální rozvoj. Před dětmi jsem dělala HR manažerku pro síť elektroprodejen ve Velké Británii. Takže jsem naprosto mimo obor.
10) Na závěr na tebe a tvou rodinu prozradím, že rádi s dětmi cestujete tak trochu netradičně, konkrétně v obytné dodávce. Kde můžeme sledovat vaše cesty a případně se inspirovat?
Před pár měsíci jsme pronajali dům a vydali se na cesty obytňákem. Od února jsme cestovali dva měsíce po Španělsku a teď míříme do Norska na Lofoty. Máme účet na Instagramu jako @ctyrijinak, kde můžete sledovat naši cestu. Dáváme tam i tipy na destinace a vychytávky při cestování s dětmi.
Děkujeme za rozhovor a těšíme se na další vychytané funkční oblečení pro děti i dospělé (zejména vhodné na šátkování).
Hledáte práci, kterou lze dělat při rodičovské? Nebo už ji máte? Pak nám napište na info@takaro.cz a příští rozhovor může být třeba s vámi.