Čeká vás let s dětmi? Přemýšlíte, jak je v letadle zabavíte tak, aby to nebylo utrpení pro ně, ale ani pro ostatní spolucestující? A co na letišti při všech těch procedurách? V článku si přečtěte hned 8 rad, jak to všechno zvládnout a let si co nejvíce užít. Šťastnou cestu!
Dále v textu se zabýváme dětmi do 6 let. U starších už nehrozí tak vypjaté stavy ze změny tlaku a dokážou se při nejhorším zabavit samy s palubní televizí či vlastní elektronikou.
TAKARO poznámka: Čeká vás naopak jízda vlakem? I tady pro vás máme vlastní ozkoušené rady, jak to s malými dětmi zvládnout s úsměvem. |
1) Zabalte si dostatek jídla
Plný žaludek = spokojení dítě. Naštěstí batoh s jídlem (případně i umělou výživou pro miminka) je na palubu letadla povolený a zdarma. Pouze doporučujeme si nabrat pití až za Security zone na letišti. S tím už můžete do letadla v neomezeném množství. Obecně pití pomáhá s vyrovnáváním tlaku při vzletu a přistání, takže kojte a starším dětem dejte pití s brčkem.
2) Po letišti se pohybujte s kočárky a nosítky
Malé děti (klidně do 4 let) je ideální po letišti přepravovat na nějakém jezdítku, v kočárku či nosítku. Odpadne vám tak starost s tím, aby se dítě neztratilo a abyste váš let včas stihli. I když se to nezdá, tak po letišti mnohdy nachodíte kilometry. S kočárkem můžete až ke dveřím letadla, kde jej předáte palubnímu personálu a oni vám jej odbavíte. Případně lze kočárek stejně jako autosedačky odbavit v sekci nadrozměrných zavazadel.
Pokud budete pro vaše miminko nosicí pomůcku teprve hledat, doporučujeme článek s odbornicí maminkou Helenou Plačkovou.
Jestliže zvažujete děti vozit po letišti na Trunki a jím podobných kufřících, myslete na to, že nesplňují parametry příručního zavazadla u nízkonákladových společností typu Ryanair. Mohou vás zkontrolovat a zavazadlo (kufřík) neodbavit, anebo si doplatíte nemalou částku (aktuálně cca 1200 Kč).
3) Zvolte vhodné hračky do letadla
Doporučujeme do letadla vždy volit hračky:
- nové - dětmi neokoukané,
- kreativní sady - spotřebujete a zpátky už netaháte.
O skladnosti hraček není potřeba mluvit.
Za nás vám tak doporučujeme pro děti starší 4 let vzít vyškrabací sety či kreativní sadu s mozaikou. Pro menší děti (klidně už od 2 let) jsou ideální první vyškrabovací obrázky či bambulkovací kreativní sady. Nesmrtelnou klasikou jsou origami na sto různých způsobů. Vyberte si motiv, který baví vaše děti.
Velmi skladné věci do letadla jsou různé sešity, například ty se samolepkami. Ze samolepkových knížek vybírejte ty znovupoužitelné samolepky s průhlednou folií. Dají se nalepovat znovu a znovu. Od 2 let doporučujeme sadu Přemístitelné samolepky pro nejmenší. S touto sadou si děti dekorují vlastní bydlení.
Tenké sešity nemusí být jen samolepkové. Pro děti od 2 let existují první spojovačky, čímž si rozvíjí také slovní zásobu. Starším dětem od cca 4 let zase přibalte Blok aktivit na cesty.
Pokud byste chtěli do letadla vzít nějakou deskovou hru, která se dá hrát na malém prostoru a hlavně její krabice nezabere celý příruční batoh, pak sáhněte po českém Bambilionu. Tato nenápadná krabička se vejde i do kapsy od bundy, ale je v ní hned 20 různých rychlých her.
Poslední tip není od nás, ale zahlédli jsme jej v několika diskuzích. Některé maminky balí do letadla svým dětem lepicí pásku s motivem silnic (anebo kolejí). Tyto pásky lze nalepovat na zem (ale i na nábytek) a zase odlepit bez zničení povrchu.
4) Děti připravte na let
Jestli to bude váš první let letadlem s dětmi, určitě je ještě doma připravte na to, co je na letišti čeká. Buď si o jednotlivých kontrolách popovídejte, anebo do řeči zapojte samolepkovou knížku Letiště či okénkovou knížku Jak funguje letadlo.
TAKARO poznámka: Sami vyvíjíme vlastní značku hraček. Aktuálně máme zpracované zábavně-edukační karty Na letišti ve formě PDF. Pokud byste je chtěli otestovat, napište si o ně na e-mail info@takaro.cz. |
5) Přibalte elektroniku a zavčas nabijte
Ačkoliv sami příliš elektronice v rukou malých dětí nefandíme, tak na dlouhých přesunech je to kolikrát ta poslední záchrana nervů všech přítomných. Zabalte si tedy tablety, stáhněte zavčas oblíbené pohádky a hry. Nezapomeňte vše nabít, a to včetně oblíbené Albi tužky z Kouzelného čtení. Nicméně na dlouhých letech jsou i zásuvky na nabíjení, případně palubní PC u každého sedadla.
TAKARO tip: Nezapomeňte si s dětmi po návratu váš výlet či dovolenou poznačit do dětského cestovního pasu pomocí samolepek Doprava. O tom, jak si originálně uchovávat vzpomínky z cest, jsme psali v dřívějším článku. Tak se inspirujte! |
6) Využijte při čekání VIP letištních salónků
Víte, že na letištích jsou tzv. VIP salónky (Lounge), kde kromě pohodlných křesel, jídla, sprchy bývá i dětský koutek? Samozřejmě vybavenost salónků se může lišit letiště od letiště. Vstup do nich bývá zpoplatněn, pokud necestujete vyššími leteckými třídami. Nicméně existují i další možnosti, jak se s dětmi do těchto salónků dostat zdarma. Mimo jiného je popisujeme v našem e-booku Jak s dětmi cestovat komfortně a přitom na dovolené ušetřit. Tak si jej před cestou stáhněte a nastudujte.
7) Nastupujte s dětmi poslední
Řada rodičů si přikupuje tzv. Priority boarding, aby se mohli na Gatu odbavit s dětmi mezi prvními. Ale některým rodinám naopak funguje nastupovat do letadla s dětmi až mezi posledními. Mnohdy tak ušetříte dobrou půlhodinku času před vzletem a nečekáte s ubrečenými dětmi na klíně, než se ostatní posadí.
8) Nebojte se chodit
Až letadlo vzlétne a zhasne kontrolka, nebojte se s dětmi chodit uličkou. Ostatně je to zdravé i pro prokrvení nohou. Na druhou stranu, někdy zkuste co nejdéle dítě zabavit vsedě, protože pravděpodobně jak jednou vstanete, tak už vás sednout nenechá. :)
A jak je to s radou létat v době spánku dítěte? Na to jsou rozporuplné názory. Někteří létají zásadně na spánek. Jiní naopak radí letět s vyspaným dítětem, zejména pokud jde o váš první let. Co když vám dítě pod návalem nových vjemů neusne a bude pak přetažené?!
Doufáme, že vám rady pomohou, aby váš let s malými dětmi byl na pohodu. Pokud se vám článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení mezi další rodiče. Děkujeme!